DZIŚ JEST:   16   STYCZNIA   2021 r.

Św. Marcelego I, papieża
Św. Honorata, biskupa
 
 
 
 

Petycja do premiera w sprawie drastycznego ograniczenia kultu religijnego

Petycja do premiera w sprawie drastycznego ograniczenia kultu religijnego
Fot. Mateusz Wlodarczyk/FORUM

„Napisz do premiera, aby zarządził, że w Wielki Czwartek, Piątek i Sobotę może uczestniczyć w nabożeństwach tyle ludzi, ile wynosi połowa miejsc siedzących w kościele lub kaplicy – analogicznie do przepisów o komunikacji zbiorowej. Nie dopuśćmy do dyskryminacji katolików w najświętsze dla nich dni!” – apeluje Fundacja Życie i Rodzina.

 

Ogromne poruszenie wśród polskich katolików wzbudziło ograniczenie niemal do zera możliwości uczestnictwa wiernych w Mszach Świętych i nabożeństwach. Tym bardziej w Wielkim Poście i bliskiej perspektywie najważniejszych świąt chrześcijaństwa.

 

Jednym z wyrazów przeżywanego przez wielu z nas wewnętrznego buntu przeciwko zamknięciu – de facto – świątyń u progu Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy, jest petycja, której autorzy i sygnatariusze zwracają się do Prezesa Rady Ministrów o modyfikację restrykcji. Przyglądając się szczegółom rządowych rozporządzeń nietrudno bowiem zauważyć, że z nieznanych powodów kościoły uważane są przez władze za główne ogniska epidemii. W tym samym czasie gdy – nawet w przestronnych miejscach kultu – zakazuje się nam udziału w Eucharystii, Drodze Krzyżowej, Gorzkich Żalach czy pokutnym Różańcu, Polacy tłoczą się w supermarketach, tramwajach i autobusach…

 

„Zbliża się Wielki Tydzień, a z nim Triduum Paschalne, najważniejsze dni dla katolików. Powyższe ograniczenia będą mocno utrudniać przeżycie tego czasu w sposób pełny, tj. poprzez uczestnictwo w obrzędach tych świętych dni. Co więcej, już 12 kwietnia, czyli w Niedzielę Wielkanocną ograniczenia mają przestać obowiązywać. Czy zatem konieczne jest zaprowadzanie tak zdecydowanego reżimu przez czas podany w rozporządzeniu?” – czytamy w apelu.

 

„Nawet jeśli z punktu widzenia epidemiologii niezbędne jest, aby wprowadzone restrykcje trwały aż do Świąt Wielkiej Nocy, budzi niezrozumienie fakt, że akurat zgromadzenia o charakterze religijnym uznano za szczególnie podatne na transmisję choroby. Kościoły to najczęściej duże budynki, mogące pomieścić kilkaset, a czasem nawet kilka tysięcy osób. Jednak właśnie w tych budynkach może przebywać na nabożeństwie tylko 5 uczestników oraz dodatkowo jedna lub kilka osób sprawujących liturgię. Autobusy, tramwaje i wagony metra mają zwykle powierzchnię nie większą niż kilkanaście metrów kwadratowych, ale to na tej powierzchni zezwala się na przebywanie kilkudziesięciu osobom!” – argumentują autorzy petycji, której całość zamieszczona jest na specjalnej witrynie internetowej, poświęconej akcji.

 

 

Źródło: TwojePetycje.pl

 RoM

 

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

 

 


DATA: 2020-03-29 09:13
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
67
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jestem katolikiem praktykującym i nie widzę tutaj żadnego powiązania z wiarą. Post jest skrajnie polityczny i szkoda mi słów jakich narzędzi próbują łapać się osoby, które mają w poważaniu ludzi. Kościół miał gorsze czasy, niż zakaz chodzenia do kościoła ze względu na pandemię. Nie kierujcie się hasłami, a swoimi sercami. Wiara w Boga nie przeminie, póki my żyjemy. Pamiętajcie o tym i miłujcie swoich bliźnich bez względu na to jakimi oni są :! Praktyka nie określa się mianem chodzeniem do kościoła, jest to jedno z narzędzi ale liczy się to jacy jesteście dla swoich bliźnich i prawda, która odnajdzie każdego z nas.
8 miesięcy temu / Grzegorz
 
Jeśli PETENT PROSI o cokolwiek WŁADZĘ to powinien ZASTANOWIĆ SIĘ jakie sa podstawy prawne do tego. No chyba że ma już przetrącony "kręgosłup" i nie chodzi już "prosto" albo nie ma wiedzy /bo po co ?. Lepiej nie wiedzieć i udawać "głupiego". Dlatego pytam > Czy Polski Kościół Katolicki jest AUTONOMICZNY czy NIE ? Dla przypomnienia : autonomia ? możliwość stanowienia norm samemu sobie, samodzielność prawna. Ostatnio o autonomii Kościoła przypomniał Abp Gądecki w kwestii czekających nas wyborów. Istnieje jeszcze możliwość wyzbycia się autonomii poprzez scedowanie 'WŁADZY" kościelnej czyli konieczności WYDAWANIA DECYZJI , jednoznacznego ZABIERANIA GŁOSU w kwestiach związanych z DUŻĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ na Rządzących.
8 miesięcy temu / iskierka
 
Nie bede glosowac na tych, ktorzy ograniczaja dostep do kosciola i sakramentow. Bog jest lekarzem duszy i ciala kazdy katolik to wie!
9 miesięcy temu / B ch
 
Naprawdę, nie widzę niczego niestosownego w działaniach mających na celu ograniczenie do minimum transmisji choroby zagrażającej życiu wielu ludzi. Pozdrawiam Państwa...
9 miesięcy temu / Igor
 
Popieram petycję, kościoły powinny być otwarte dla wiernych. Jezus Chrystus uzdrawia, nie można się lękać Zbawiciela, On dla nas umarł na krzyżu. Tylko Bóg!!!
9 miesięcy temu / Skubik Lidia
 
Popieram petycje, Święta Wielkanocne w sposób szczególny przypominają nam, że ważniejsze jest życie wieczne od doczesnego.
9 miesięcy temu / Waldemar
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.