DZIŚ JEST:   29   MARCA   2020 r.

V Niedziela Wielkiego Postu
Św. Stefan IX, papież
Św. Bertold, kapłan
 
 
 
 

Peru: Biskup anulował decyzję zezwalającą na spowiedź przez telefon

Peru: Biskup anulował decyzję zezwalającą na spowiedź przez telefon
Zdjęcie ilustracyjne. FOT.Daniel Dmitriew/FORUM

Spowiedź przez telefon jest wykluczona - tak stanowi nauczanie Kościoła katolickiego. Mimo tego niemieckojęzyczny biskup Reinhold Nann z Caravelí w Peru wprowadził taką właśnie formę spowiedzi na czas koronawirusa. Decyzję odwołał dopiero pod wpływem Watykanu.

 

W obliczu epidemii koronawirusa władze Peru podjęły decyzję o dużych ograniczeniach w życiu społecznym. Restrykcje wprowadził także peruwiański Kościół katolicki. Msze święte w kościołach są celebrowane bez udziału wiernych.

 

Wytyczne dla duszpasterzy opublikował między innymi bp Reinhold Nann z Caravelí. Nann urodził się w Breisach am Rhein w niemieckiej Badenii-Wirtembergii. Święcenia kapłańskie przyjął w 1987 roku we Fryburgu. Kilka lat później wyjechał do Peru. Sakrę biskupią otrzymał w roku 2017; objął władzę w prałaturze terytorialnej Caravelí na południu Peru.

 

W specjalnym dekrecie z 15. marca hierarcha zalecił, by kościoły pozostałe otwarte dla prywatnej modlitwy wiernych. Msze święte winny być ponadto transmitowane w internecie. Na tym biskup jednak nie poprzestał. Zdecydował się... dopuścić spowiedź przez telefon.

 

Hierarcha zmienił decyzję dopiero po pięciu dniach. 20. marca wydał dekret unieważniający zgodę na spowiedź przez telefon. Jak wyjaśnił, Pnitencjaria Apostolska wydała notę dotyczącą sprawowania sakramentu pojednania w warunkach pandemii, ale nie ma tam odniesienia do spowiedzi na odległość. Stąd peruwiańsko-niemiecki hierarcha postanowił się wycofać.

 

Św. Tomasz z Akwinu naucza, że sakramentów nie da się udzielić na odległość. Na początku XVII stulecia Kościół uznał spowiedź w formie epistolarnej za nieważną. Penitencjaria Apostolska w decyzji z 1884 roku odrzuciła możliwość spowiedzi przez telefon. Z kolei w roku 2002 Papieska Rada ds. Środków Społecznego Przekazu podała, że sakramentów nie można udzielać przez internet.  W 2011 roku ówczesny rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi był pytany przez dziennikarzy, czy pewnego dnia dopuszczalna stanie się spowiedź przez nowoczesne środki komunikacji, co stanowczo odrzucił.

 

W nauczaniu Kościoła podkreśla się, że spowiedź zakłada kontakt osobowy, wymaga uczestnictwa fizycznego i duchowego.

 

Innego zdania jest profesor prawa kanonicznego z Uniwersytetu Laterańskiego, Giorgio Giovanelli. W rozmowie z agencją prasową CNA uczony ten stwierdził, że papież mógłby wydać zgodę na spowiedź telefoniczną, bo argumenty jej przeciwne są już dzisiaj nieaktualne.

 

Źródło: Die-tagespost.de

Pach

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.


DATA: 2020-03-21 11:39
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jeśli wierny nie ma możliwości fizycznej, żeby się wyspowiadać, to środkiem jest żal doskonały. Tyle i aż tyle
7 dni temu / Jan
 
@L cyt.: ''Może lepiej wyspowiadać się przez telefon niż wcale.'' - Po pierwsze, spowiedź przez telefon jest nieważna. Po drugie - jest ryzyko podsłuchu. Wniosek: lepiej nie spowiadać się wcale.
7 dni temu / vvv
 
...uwazajcie, bo nasienie jest przebiegle i nawet gdy uzna, ze z telefonem to take sobie - mozecie sie zgadzac lub nie, to i tak utwierdza was w przekonaiu - odpuszczania grzechow przez stworzenie.
7 dni temu / Teodor...
 
Parodia...swoje zdobycze pozbawiliscie nawet logicznego myslenia.
7 dni temu / Teodor...
 
Spowiadajac się przez telefon obie osoby się nie widzą. Więc mogą udawać kogoś innego. Do sakramentu potrzeba jest obecność fizyczna nie wirtualna gdzie jest wiele przekłamań.
7 dni temu / Olenkaa
 
Spowiedź przez telefon zakłada łamanie tajemnicy spowiedzi poprzez podsłuch operatora i państwa. To jest abominacja. Internet jest bezpieczniejszy, jeśli zastosuje się dobre szyfrowanie, jednak to tylko w przypadku braku rządowych wirusów w systemie.
7 dni temu / aaa
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.