DZIŚ JEST:   26   LUTY   2020 r.

Środa Popielcowa
Św. Aleksandra, biskupa
Św. Pauli Montal
 
 
 
 

PE wzywa Bośnię i Hercegowinę do zwrotu mienia żydowskiego. To cena członkostwa w UE

PE wzywa Bośnię i Hercegowinę do zwrotu mienia żydowskiego. To cena członkostwa w UE
fot. Yonatan Sindel/Flash90

Po raz pierwszy Parlament Europejski wezwał Bośnię i Hercegowinę (BiH) do restytucji mienia, które zostało zajęte podczas Holokaustu, jako warunek starania się o członkostwo w UE.

 

W rezolucji przyjętej 13 lutego br. głosami 468 deputowanych, przy sprzeciwie 123 europosłów i 83 wstrzymujących się, Parlament Europejski wezwał Bośnię i Hercegowinę do „zagwarantowania prawa własności”. Wskazał na „brak kompleksowych ram ustawodawczych dla rozpatrywania roszczeń o zwrot” i „zachęcił władze do rozpoczęcia rozmów z zainteresowanymi stronami na temat kwestii dotyczących zwrotu przejętego mienia lub odszkodowania za takie mienie”.

 

Światowa Organizacja ds. Restytucji Mienia Żydowskiego wyraziła wielkie zadowolenie z tego ruchu. Jej przewodniczący, urodzony w Irlandii Gideon Taylor powiedział: „WJRO jest dumna, że ​​poparła ten kluczowy artykuł w rezolucji Parlamentu Europejskiego. Wzywamy Bośnię i Hercegowinę do przyjęcia przepisów dotyczących zwrotu własności prywatnej i komunalnej”.

 

Jakob Finci, prezydent społeczności żydowskiej w Bośni i Hercegowinie z kolei stwierdził: To głosowanie w Parlamencie Europejskim jest potężnym wezwaniem do długo oczekiwanego ustawodawstwa w Bośni, aby zapewnić sprawiedliwość osobom, które przeżyły Holokaust i ich rodzinom, a także społeczności żydowskiej i innym wspólnotom religijnym.

 

Przed Holokaustem w Bośni i Hercegowinie mieszkało około 14 tys. Żydów, z których 12 ulokowało się w Sarajewie. Obecnie w kraju mieszka około 1 tys. Żydów.

 

Herbert Block, asystent wiceprezesa zarządu American Jewish Joint Distribution Committee i członek zarządu Światowej Organizacji ds. Restytucji Mienia Żydowskiego wyjaśnił dekadę temu, że od upadku komunizmu społeczności żydowskie w każdym z krajów komunistycznych wraz z międzynarodowymi organizacjami żydowskimi podjęli działania w celu uzyskania zwrotu zagarniętego mienia żydowskiego lub odzyskania odszkodowania. W połowie lat 90. utworzono organizację WJRO, by się tym zajęła.  

 

Zauważył, że jednak nie istniały centralne przedwojenne zapisy wszystkich żydowskich dóbr komunalnych i wiele było w małych miasteczkach, do których nie powrócili Żydzi po wojnie, trudno więc dokładnie oszacować, co zostało zagarnięte.

 

Według WJRO, poza synagogami, salami modlitewnymi, cmentarzami, szkołami itp. były też nieruchomości prywatne formalnie nie należące do komunalnych lub religijnych jednostek przed Holokaustem, ale używane przez społeczność żydowską. Takich własności nie można się teraz domagać.  

 

Żydzi twierdzą, że ich sytuacja majątkowa różni się od sytuacji innych wspólnot religijnych, bo np. dana żydowska własność nigdy nie była ponownie wykorzystywana po Holokauście, albo nieruchomości te były w dużo gorszym stanie niż kościoły. Poza tym społeczności żydowskie w przedwojennej Europie posiadały wiele budynków „komunalnych”, ale nie należących do ciała religijnego lub niewykorzystywanych do celów religijnych.

 

Wreszcie prawo dotyczące nieruchomości znacjonalizowanych przez komunistów na mocy przepisów uchwalonych pod koniec lat 40. XX wieku, nie odnosi się do większości ich własności komunalnej, przejętej przez rządy, władze lokalne, a nawet osoby fizyczne podczas Holokaustu. Chcą więc rekompensaty za nie.

 

W latach 90. pojawił się spór między WJRO a lokalnymi społecznościami żydowskimi dotyczący tego, kto powinien być spadkobiercą wszystkich przedwojennych gmin żydowskich: czy mają je otrzymać lokalne wspólnoty żydowskie, czy powinny one zostać przekazane na rzecz międzynarodowej wspólnoty żydowskiej czy państwa Izrael. Ustalono, że będą tworzone „fundamentalne” partnerstwa między lokalnymi wspólnotami i „światowym żydowstwem”.  Część pieniędzy miała trafiać do lokalnych wspólnot, a „nadwyżka” do diaspory.

 

Stworzono więc wykaz przedwojennych wspólnot i ich majątku, rozpoczęto negocjacje w sprawie restytucji mienia. Block wskazuje, że zwrot w naturze nieruchomości zniszczonych może być obciążeniem finansowym dla społeczności żydowskiej.  Narzekał też, że w Polsce rozstrzygnięto tylko około 1400 z 5544 roszczeń za siedem lat; w Rumunii podjęto decyzję o zaledwie 300 nieruchomościach z 1982 roszczeń za sześć lat, a w Serbii, w Bułgarii i Chorwacji zwrócono jedynie niektóre nieruchomości. Rząd oparł się restytucji największych i najcenniejszych aktywów w miastach. Żydzi domagają się restytucji na Litwie, Łotwie, w Bośni, Słowenii, Rosji, Ukrainie, Białorusi i Mołdawii.

 

Block wskazał, że ministrowie rządu Izraela często podnoszą ten temat podczas podróży do Europy lub przyjmując zagranicznych dyplomatów w Jerozolimie.

 

Od połowy lat 90. rząd Stanów Zjednoczonych „odgrywa integralną rolę, zachęcając kraje do uchwalania ustaw restytucyjnych” i szybszego przeglądu roszczeń żydowskich oraz wypłaty odszkodowań.

 

W oświadczeniu Departamentu Stanu z października 2007 r Specjalny Wysłannik ds. Holokaustu przedstawił stanowisko USA, stanowiące, że Stany Zjednoczone zdecydowanie poparły roszczenie żydowskie. Kwestia ta byłą wykorzystywana w rozmowach o członkostwo w NATO, UE itp.

 

Block wskazuje, że państwa winny dopuścić do dokumentowania roszczeń inne alternatywne dowody, otworzyć swoje zbiory archiwalne, nie wymagać zamieszkania lub obywatelstwa osób starających się o zwrot mienia, uprościć procedury. Restytucja powinna prowadzić do uzyskania wyraźnego tytułu własności, a nie tylko prawa do korzystania z nieruchomości.

Państwa winny zwrócić cały majątek komunalny, bez względu na to, czy miał zastosowanie religijne czy świeckie, w tym duże lasy lub gospodarstwa rolne. Tymi majątkiem mają zarządzać fundacje żydowskie.

 

We wrześniu 2008 r. Kongres USA ponownie wypowiedział się na ten temat, gdy Izba Reprezentantów uchwaliła Rezolucję 371, atakując głownie rząd Polski, domagając się ustawy o restytucji mienia żydowskiego, która zapewni „niebiurokratyczny, prosty, przejrzysty i terminowy proces” prowadzący do zwrotu mienia. Uderzono również w Litwę, domagając się kompleksowego ustawodawstwa.

 

Wiele krajów z Europy Środkowej i Wschodniej obiecało zając się kwestią restytucji mienia, wstępując do NATO i UE. Większość obietnic pozostała niespełniona, a teraz trudniej jest wywierać na nie presję dyplomatyczną – żalił się Block. Dalej jednak takie naciski prowadzi Parlament Europejski i OBWE.

 

Odszkodowania z tytułu roszczeń żydowskich miałyby trafić do takich organizacji jak: Agudath Israel World Organization; American Gathering of Jewish Holocaust Survivors; American Jewish Joint Distribution Committee, B'nai B'rith International, Center Organizations of Holocaust Survivors  in Israel, Conference of Jewish Material Claims Against Germany, European Jewish Congress/European Council of Jewish Communities-Join Delegation, Jewish Agency for Israel, World Jewish Congress, World Zionist Organisation itp.

 

Źródło: eurparl.europa.eu., sarajevotimes.com., fodz.pl.,

AS


DATA: 2019-03-26 07:32
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jak Polska zapłaciła i płaci za te roszczenia.Czy bilion długu to mało jeszcze, za Gierka było 26 miliardów a teraz 1 bilon USD, to trafiło w dobre ręce Żydów i ile jeszcze trafi! Ciągle mało ciągle źle, sposób na łupienie wszystkich.
4 dni temu / Gen
 
Zwracać można prawowitym właścicielom, ziemia w Europie należy do Europejczyków, naród wybrany jest gościem w Europie. Gościa można czasowo ugościć i wspomóc w powrocie do domu. Gość nie ma prawa do nieswojej ziemi i niczego co się na niej znajduje.
10 miesięcy temu / Adam075
 
Zwrócić można właścicielowi. Starych gmin żydowskich już nie ma. Tu chodzi o przekazanie majątku Żydom, czyli haracz na zasadzie rasowej. Parlament Europejski to zbieranina żydowskich rasistów.
10 miesięcy temu / Karol
 
Obudź się Narodzie Polski, bo po 26 maja 2019r może być już zapóźno na ratowanie niepodległości i suwerenności Polski! S447 działa - 300 mld USD na rzecz amerykańskich Żydów! PiS sprzedał Polskę i Polaków obcym najeźdźcom!
10 miesięcy temu / Marek Leskiewic
 
Poza tym zrobili wszystko dokładnie tak, jak nakazał im Mojżesz: poprosili Egipcjan o naczynia ze srebra i złota oraz o różne szaty. Jahwe sprawdził, że Egipcjanie okazali Izraelitom wiele przychylności i pożyczyli im wszystkiego, czego ci chcieli. I tak zostali Egipcjanie ograbieni ze wszystkiego Księga Wyjścia 12,35-12,36 Wilk zmienia skórę ale nie obyczaje?
10 miesięcy temu / pkp
 
Może by tak zacząć propagandę oskarżania wszystkich państw o ustroju federalnym o zbrodnie przeciwko ludzkości. Państwa te od dekad prowadzą intensywną propagandę że to one właśnie walczą z ustrojami wrogimi ludzkość a przcież rzeczywistość pokazuje że jest właśnie całkiem inaczej niż to co głoszą.
10 miesięcy temu / Krzysiek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.