Nasz kanał RSS
DZIŚ JEST:   24   STYCZNIA   2021 r.

Niedziela Słowa Bożego
Św. Franciszka Salezego, Doktora Kościoła
Św. Felicjana, biskupa
 
 
 
 

Paweł Lisicki o „zamachu stanu” na Soborze Watykańskim II


Odtwórz w YouTube
 

Z Pawłem Lisickim, redaktorem naczelnym tygodnika „Do Rzeczy” rozmawia Paweł Chmielewski.

 

Istnieje w przestrzeni publicznej coś takiego, jak poprawność polityczna, której ulega coraz więcej ludzi nazywających samych siebie „prawicowcami”. W pisaniu o polskiej historii – choćby w ocenie narodowych powstań – również po „naszej” stronie istnieje pewna swoista „patriotyczna poprawność”. Podobne zjawisko – choć węższe i zapewne z tego powodu rzadziej dostrzegane – zachodzi również wśród naszych rodzimych publicystów katolickich.

 

To swoista poprawność kościelna. Wśród tematów, o których mało kto ośmiela się mówić sceptycznie jest również ocena zmian, które zaszły w Kościele przez ponad pół wieku po Soborze Watykańskim II.

 

A efekty tych zmian są, przynajmniej w tak zwanym świecie Zachodnim, jasne – opustoszałe kościoły, upadek moralności publicznej, radykalna przemiana praktyk religijnych, synkretyzm międzywyznaniowy, auto-degradacja pozycji Stolicy Apostolskiej w świecie (w tym w świecie polityki międzynarodowej), przenikanie ducha świata do Kościoła itp. To oczywiście nie jedyne efekty prac Soboru – ale to jedne z tych efektów, o których niemal nikt nie chce w Polsce mówić.

 

Kościół nad Wisłą o skutkach Soboru, albo raczej „ducha Soboru” czy – jak chcą inni w tym papież Benedykt XVI – „Soboru medialnego” nie dyskutuje.

 

W końcu minęło już tak wiele lat…

 

Tymczasem poza naszymi granicami dyskusja trwa w najlepsze – kilka tygodni temu po raz kolejny ożywili ją biskup Athanasius Schneider oraz, posługując się bardzo mocnymi słowami, arcybiskup Carlo Maria Vigano. Na portalu PCh24.pl opublikowaliśmy oba te teksty, które na Zachodzie wywołały niemały ferment i interesującą debatę.

 

Poprosiliśmy też o zabranie głosu kilku odważnych polskich publicystów zabierających głos na temat życia Kościoła. W najbliższych dniach o wspomnianych tekstach – szczególnie o tezach arcybiskupa Vigano – mówić i pisać będą na naszych łamach Paweł Lisicki, Grzegorz Górny i Paweł Milcarek oraz profesorowie Grzegorz Kucharczyk, Jacek Bartyzel i Marek Kornat.

 

Zachęcam Państwa do zapoznania się z tymi niezwykle interesującymi materiałami, jednocześnie podkreślając, że PCh24.pl to jedyne miejsce w polskim internecie, w którym znaleźć można tego typu treści. Nasz portal istnieje wyłącznie dzięki Państwa wsparciu – również finansowemu – i treści tych zwyczajnie nie moglibyśmy publikować, gdyby nie nasi darczyńcy. Jeśli nie należą Państwo do tego grona – gorąco do niego zapraszam.

 

 

Krystian Kratiuk

Redaktor Naczelny PCh24.pl

Czytaj także:
DATA: 2020-08-05 11:23:00
AUTOR: DEBATA PCH24.PL
 
Przekaż znajomemu:
 
 
 
drukuj
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać
 

Komentarze

Jedność Syllabusa z SWII?! Trzeba mieć nieźle na... w główce by takie androny wypisywać!
5 miesięcy temu / AndrzejBR
 
@ Art - wolność słowa, wolnością, a ty wykorzystujesz ją do wypisywania głupot. Abp. Lefebvre nie był schizmatykiem. Nikt poważny nie podnosi takiego zarzutu, nawet Kuria rzymska. Zwłaszcza tacy jak ty odeolodzy nie mają prawa tak twierdzić, gdyż zgodnie z naukami soboru, są kręgi przynależności do Kościoła.
5 miesięcy temu / Linkc
 
@ Art - Bractwo Kapłańskie Św. Piusa X zostało ustanowione kanonicznie w diecezji Lozanny, Genewy i Fryburga przez biskupa Françoisa Charriere, było to 1 listopada 1970 r. Według zatwierdzonych przez bp. Charriere Statutów, nazwa Bractwa brzmi "Bractwo Apostołów Jezusa i Maryi". Abp. Lefebvre nawiązał do wspólnoty kapłańskiej jaką opisał św. Ludwik Maria Grignion de Montfort w swoich pismach i w swojej proroczej ?modlitwie płomiennej?, oprócz tego abp. Lefebvre ustanowił papieża św Piusa X specjalnym patronem, stąd przyjęła się powszechnie nazwa "Bractwo Kapłańskie Świętego Piusa X".
5 miesięcy temu / Linkc
 
@AndrzejBR. Popierasz poglądy Lefebvre'a więc można Cie nazywać lefebrystą. Ja podpisuję się pod poglądami Karola Wojtyły, Ratzingera, więc możesz mnie spokojnie nazywać np. "wojtylistą" lub jak wolisz "ratzigerystą", to mi nie przeszkadza. No ale tym kretynem to już przesadziłeś trochę, bo to chamstwo i bram kultury. No cóż, ale rozumiem - emocje. Widzisz, tak łatwo wpadacie w gniew, kiedy mówi się prawdę o waszym "idealnym" a'biskupie. Bo chyba nie zaprzeczysz, że wszedł w konflikt z prawem kościelnym, był nieposłuszny, zerwał jedność ze St.Apost. i z KK. I to nasz papież Polak musiał go dopiero "postawić do pionu"..to fakty... - to wszystko zrozumiałe, ale dlaczego ciągle z pasją powtarzasz nieprawdę, że SWII zaszkodził KK to już nie mogę pojąć tego uporu maniaka. To tacy jak wy szkodzą KK bo rozbijają jedność i jątrzą. czas już walnąć się w pierś i w końcu przeczytać dokumenty soborowe - naprawdę od tego nie zachorujesz ani nie będą potrzebne egzorcyzmu.
5 miesięcy temu / Art.
 
Logika bezobjawowa: najpierw rzuca się sugestię, że Abp Lefebvre jest heretykiem, aby potem, określając kogoś jako lefebrystę,stawia się ich w szeregu niszczycieli KK!Jest co innego nazywać kogoś złodziejem, bo mu udowodniono że ukradł, a co innego określać Katolików jako niszczycieli kościoła. Tak postępuje tylko prowokator lub, co mało prawdopodobne, zwykły idiota bezobjawowy! Kard Ratzinger nigdy nie uznał Abp Lafebvre jako suspendowanego, uznając kary za niezgodne z prawem kanonicznym! kim są więc ludzie, głoszący rzeczy przeciwne do przecież takiego autorytetu KK?! Jeżeli SWII nie zaszkodził KK, to skąd ten stan ruiny, skąd takie brednie głoszone przez współczesnych powszechniaków, dzieci tych posoborowych nauk?!Każdego kto mnie będzie nazywał lefebrystą, będę określał jako kretyna! i tyle.
5 miesięcy temu / AndrzejBR
 
Słowo Lefebrzyści, to nazwa zgodna z prawdą. Nawiązuje do biskupa, który stworzył Bractwo i niestety był schizmatykiem. więc o jakie obelgi chodzi? A poza tym nikt nie jest wymieniany tu z imienia i nazwiska . Człowieku, w Polsce jest wolność słowa, a wy chcielibyście wszystkim zamknąć usta? Kościół to nie władza, taka jak wam się pewnie marzy - już nie macie władzy, nie ma "Kościoła panów i służących", czasy feudalne się skończyły....
5 miesięcy temu / Art.
 

 
NOWOŚCI
 
 
 
 
 
 
12345... 130 
WYBRANE DLA CIEBIE
 
 

 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.