DZIŚ JEST:   21   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Urszuli i Towarzyszek
Bł. Jakuba Strzemię
 
 
 
 

Paweł Lisicki o „Piątce dla zwierząt”: to forma radykalnego ekologizmu

Paweł Lisicki o „Piątce dla zwierząt”: to forma radykalnego ekologizmu
Red. Paweł Lisicki

Z pewnym niepokojem doszedłem do wniosku, że chyba do kategorii „dobry człowiek” nie należę. Muszę od początku zadeklarować, że będę tym "złym człowiekiem", ponieważ ustawa mi się nie podoba – mówił we wtorek na antenie wRealu24 redaktor naczelny tygodnika „Do Rzeczy” Paweł Lisicki, który skomentował projekt ustawy dotyczącej ochrony zwierząt przygotowany przez partię rządzącą.

 

Nasza formacja i ja osobiście, uważamy, że w Polsce trzeba wprowadzić nowy porządek prawny w kwestii ochrony zwierząt – mówił we wtorek Jarosław Kaczyński zapowiadając prezentację projektu „Piątka dla zwierząt”. – Względy, które za tym przemawiają mają charakter humanitarny – dodał polityk. Jak podkreślił dalej prezes PiS, chociaż nie we wszystkim warto wzorować się na państwach zachodnich, to w tym zakresie Polska powinna to zrobić. – To jest ustawa, którą poprą wszyscy dobrzy ludzie – stwierdził.

 

Zaproponowane przez PiS rozwiązania w telewizji internetowej wRealu24 oceniał Paweł Lisicki. – Wydaje mi się, że jest to pomysł dosyć dziwaczny, kompletnie niezrozumiały w obecnym kontekście. Z różnych powodów – stwierdził.

 

Powód pierwszy, nazwijmy go powodem pragmatyczno-politycznym. Ustawa wprowadza zakaz hodowli zwierząt futerkowych, czyli uderza w istotną część polskiego przemysłu rolnego. Szczególnie w obecnej sytuacji, spowodowanej narastającymi kłopotami wywołanymi przez pandemię, powinniśmy chronić każdą część polskiego przemysłu, polskiej gospodarki, a nie z powodów ideologicznych pozbywać się jednej z nich – tłumaczył redaktor naczelny „Do Rzeczy”.

 

Powód drugi, to uzasadnienie tych pomysłów pod hasłem, że będzie się walczyło o prawa zwierząt, dążyło do ograniczenia rzekomego ludzkiego okrucieństwa. W efekcie trzeba będzie doprowadzić do tego, że kolejne uprawnienia dostaną służby policyjne. W tej ustawie pojawił się też pomysł zakazu trzymania psów na łańcuchach. Rozumiem, że ktoś będzie chodził po tych wsiach i sprawdzał, czy ktoś ma psa na łańcuchu, czy nie. Jeśli sprawdzi, że ma, to będzie musiał donieść do właściwej władzy, która będzie musiała się tym zająć. Efektem tego może być wzrost pewnej formy donosicielstwa, a co jeszcze gorsze – zastosowanie sił przymusu państwa do walki z jakąś grupą obywateli w celach ideologicznych – dodał publicysta.

 

Trzeci powód, najważniejszy, który moim zdaniem sprawa, że ta ustawa jest złym pomysłem, to kwestia wartości. Człowiek ma prawo korzystać ze zwierząt. Ma prawo je hodować, ma prawo wykorzystywać ich mięso do jedzenia, to wynika z całej naszej tradycji. Tym, co jest jednym z głównych zagrożeń dla naszej kultury, jest zamazywanie granic między człowiekiem a resztą świata zwierzęcego – podkreślił Lisicki.

 

Uzasadnienie tej ustawy jest podyktowane myśleniem zupełnie nieprawicowym, niekonserwatywnym, tylko tym, które się kojarzy z formami radykalnego ekologizmu, z przekonaniem o niemal równości międzygatunkowej, z jakimś dziwnym pojęciem humanitaryzmu wobec zwierząt, tak jakby miarą ludzkiej moralności miał być stosunek do zwierząt rozumiany w kategoriach lewicowych, ideologicznej lewicy. Moim zdaniem bardzo nieszczęśliwy pomysł – podsumował gość wRealu24.

 

Źródło: wRealu24, DoRzeczy.pl

TK

Czytaj także:
DATA: 2020-09-09 16:45
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
22
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nawet z punktu widzenia obrońców zwierząt tych co mają trochę rozumu zakaz hodowli w Polsce to absurd bo żadnego futrzaka przecież nie uratuje, a tylko przeniesie jego hodowlę gdzie indziej - do Danii, Niemiec czy słynących z etycznego traktowania zwierząt Chin. Realnie jedyny efekt, poza oczywiście ekonomicznym, to taki, że państwo polskie w ten sposób zupełnie straci wpływ na warunki hodowli.Takie projekty dają natomiast doskonały wgląd w stan umysłów pomysłodawców i tu jest powód do poważnego niepokoju. Tym bardziej że jakoś tak dziwnie dobrze się to komponuje z działaniami i zaniechaniami "naszych" również na innych polach. W tej ustawie najbardziej mnie wzrusza "definicja kojca w polskim prawie". Łańcuch i kolczatki dla zwierząt be, kaganiec na pysk dla ludzi jak najbardziej. Matka z dziećmi przez 3 miesiące trzymana w areszcie domowym mieszkanko w bloku na "kwarantannie" - ciekawe jak to się ma do praw zwierząt, wilekości kojca i wybiegów dla psów. Moje zdanie jest takie: Nie chcesz
1 miesiąc temu / 123
 
@Janek- coś Ci się pomerdało ze św.Franciszkiem- to coś jak hasła gejów, że Chrystus popierałby LGBT. Chrześcijaństwo ma w porządku rzeczy ,że zwierzęta są dla ludzi a nie odwrotnie
1 miesiąc temu / Darius
 
Fatalny pomyał PiS-u. Lewicowa agenda. Pochwały sypią s?ę z lewej strony sceny politycznyej. Prawicowy elektorat potrzebny tylko podczas wyborów. A hodowcy zwierząt, ktore na wolności mordowałyby inne zwierzęta niech sobie szukają innego zajęcia. Ich praca, trud, inwestycje nic nie znaczą, nawet w dobie kryzysu prezes im nie odpuszcza. Przykre to.
1 miesiąc temu / raf
 
Według Prezesa norkom będzie lepiej w powiększonych chińskich hodowlach niż w Polsce, bo do tego się realnie sprowadza wprowadzenie u nas zakazu hodowli. Kondycja intelektualna naszej "elity" jest porażająca, tak samo jak rozumienie rzeczywistości nawet na najbardziej podstawowym poziomie. Tragedia, nie dziwne, że ogrywa nas każdy kto tylko zechce.
1 miesiąc temu / abc
 
Oto mamy nową odsłonę maski p.Prezesa . Ekolog i miłośnik zwierząt/ kotów. Jak poinformował p.Kaczyński WSZYSCY DOBRZY LUDZIE poprą ten projekt. Takie słowa mogą nie tylko zaskoczyć ale wprowadzić w zamęt w dobrym myśleniu o sobie, co trafnie zauważył Pan Lisicki. Chyba p.Prezesowi coś się pomieszało po tych wszystkich rekolekcjach w Toruniu i pojmowaniu DOBRA po NOWEMU jeśli zaczyna WPROWADZANIE NOWEGO PORZĄDKU PRAWNEGO OD ZWIETRZĄT. Należy domniemywać, że nie konsultował się z Ojcem R. i NIE SŁUCHAŁ PROGRAMÓW w Radio "M" z hodowacami ZWIERZĄT FUTERKOWYCH i Ich argumentacją. Zdanie pana Kaczyńskiego jest nie tylko manipulacją i to mającą swoje polityczne powody ale ujawnia BRAK SZACUNKU dla Wyborców klasyfikując ich jako infantylnych "głupków". W odpowiedzi powiem" Wszyscy dobrzy ludzie poprą ustawę o OCHRONIE KAŻDEGO POCZĘTEGO DZIECKA i OCHRONIE ŻYCIA CZŁOWIEKA AŻ DO NATURALNEJ ŚMIERCI. To jak ? Jest p. Kaczyński dobrym człowiekiem ? Poprze Pan ustawę?
1 miesiąc temu / iskierka
 
@ Filip S Jak to nie ma nic niemoralnego. Jest to program pozbawienia grupy ludzi środków do życia.
1 miesiąc temu / Ryś
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.