DZIŚ JEST:   29   MAJA   2020 r.

Św. Urszuli Ledóchowskiej
Św. Andrzeja z Chio
 
 
 
 

Papież wiedział o „wątpliwościach” dotyczących McCarricka. Potwierdza to list kard. Ouelleta

Papież wiedział  o „wątpliwościach” dotyczących McCarricka. Potwierdza to list kard. Ouelleta
fot. pixabay.com

Zdaniem katolickiego publicysty Josepha Shaw’a odpowiedź, jaką wystosował kardynał Marc Ouellet wobec „Świadectwa” abp. Vigano potwierdza dwie kwestie. Po pierwsze papież wiedział o „wątpliwościach” dotyczących McCarricka. Po drugie, mimo to przywrócił go do łask.

 

Felietonista portalu LifeSiteNews podkreślił, że na szczególną uwagę zasługuje fragment wypowiedzi kard. Ouelleta mówiący o braku dokumentacji potwierdzającej nałożenia sankcji przez papieża Benedykta XVI na byłego kardynała Theodore’a McCarricka.

 

„Były kardynał [McCarrick - przyp.red], który odszedł na emeryturę w maju 2006 r., został poproszony o zaprzestanie podróży oraz pokazywania się publicznie, w celu uniknięcia powstania kolejnych plotek na jego temat. Jest fałszywym mówienie o tych prośbach jako o oficjalnych sankcjach nałożonych przez papieża Benedykta XVI, które później miał znieść papież Franciszek. Przeszukując archiwa, nie natrafiłem na żadną dokumentację zawierającą podpis papieża (…) Powód jest taki, że wtedy – odwrotnie jak dzisiaj – nie mieliśmy ani jednego dowodu na potwierdzenie jego winy. Dlatego, decyzja Kongregacji Biskupów była podyktowana rozwagą, a listy mojego poprzednika oraz moje własne wezwały go [McCarricka – przyp.red], najpierw przez ręce nuncjusza apostolskiego Pietro Sambiego oraz poprzez twoje [abp. Vigano] do prowadzenia życia na modlitwie i pokucie, mając na celu jego własne dobro oraz dobro całego Kościoła”.

 

Zdaniem Shawa, słowa kard. Ouelleta potwierdzają, że McCarrick był podejrzany o nadużycia jeszcze przed zaprzysiężeniem abp. Vigano w 2011 r. na nuncjusza apostolskiego w USA. Dodatkowo potwierdzono, że na byłego kardynała zostały nałożone zakazy podróżowania i uczestniczenia w wystąpieniach publicznych. Zdaniem katolickiego publicysty, reszta wypowiedzi kardynała Ouelleta ma za zadanie umniejszyć znaczenie tych zakazów oraz przyczyn z jakich zostały nałożone.

 

Shaw podkreśla, że papież Franciszek musiał wiedzieć co najmniej o wątpliwościach dotyczących Theodore'a McCarricka. Mimo to przywrócił go do łask. W efekcie – jak powiedział jeden z dziennikarzy – ten ostatni „wrócił do gry jak nigdy wcześniej”.  

 

Dodatkowo kardynał Ouellet wezwał osobiście abpa Vigano do opamiętania i „powrócenia do komunii i łączności z Papieżem”. Shaw zaznacza, że poprzez krytykę papieża, abp Vigano nigdy nie stracił takiej łączności. Wezwanie do „powrotu” w opinii publicysty błędnie wskazuje, jakoby sama krytyka papieża miała być powodem do zerwania z nim łączności.

 

 

Źródło: lifesitenews.com

PR      

 

 

 

 


DATA: 2018-10-10 12:29
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Valdi Schizma to jest od 1968, kiedy część biskupów zakwestionowało Humanum Vitae, tylko Pawłowi VI zabrakło odwagi aby ich ukarać.
ponad 1 rok temu / uuuu
 
A pro po Papieża i >faktom
ponad 1 rok temu / iskierka
 
@DNA: Chcesz być świętszy od Ojca Świętego, a sam masz niskie mniemanie o biskupach katolickich, skoro uważasz, że można ich zastraszyć zwolnieniem z funkcji :)
ponad 1 rok temu / Valdi
 
@Karol: Nie chcesz zachowywać się jak faryzeusze, a sam masz zatwardziałe serce aby zrozumieć niewinność Ojca Świętego. Nie wstyd Ci powoływać się na Pana Jezusa, a jednocześnie podglądać tajemnice, które nie są przeznaczone dla Ciebie?
ponad 1 rok temu / Valdi
 
[email protected] W jaki sposób zastrasza? Zwalniając m.in. z funkcji. Reakcja kardynała Vigano. Posłuchaj wywiadu z abp J.P.Lengą... Zwolnienie kardynała Mullera, Saracha... to tak na gorąca z pamięci. Papież co innego mówi, a co innego robi.
ponad 1 rok temu / DNA
 
@ Valdi: Faryzeusze także zachowywali wiernie wszelkie nakazy prawa Starego Testamentu. A ściślej rzecz ujmując zachowywali ich "literę", ale nie "ducha". I za to właśnie byli surowo krytykowani przez Jezusa Chrystusa! I miarkuj się z zuchwałym imputowaniem mi sympatii proluterańskich, bo posuwasz się już stanowczo zbyt daleko!
ponad 1 rok temu / Karol
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.