DZIŚ JEST:   30   LISTOPADA   2020 r.

Św. Andrzeja Apostoła
Bł. Jana z Vercelli
 
 
 
 

Papież jest człowiekiem i po prostu popełnił błąd. Ważna publikacja na stronie Archidiecezji Nowy Jork

Papież jest człowiekiem i po prostu popełnił błąd. Ważna publikacja na stronie Archidiecezji Nowy Jork
By Nacho Arteaga nachoarteaga (https://unsplash.com/photos/g453jQQnJ-U) [CC0], via Wikimedia Commons

Jednym z najczęstszych nieporozumień, zarówno ze strony katolików, jak i niekatolików, jest to, że wierzymy, iż każde słowo Papieża należy przyjąć jako nieomylną naukę Kościoła. To nie jest to, w co wierzymy (…) Musimy posiadać na ten temat jasność, ponieważ czasami trzeba radzić sobie i wyjaśnić papieskie błędy – uważa Ed Mechmann, którego felieton został opublikowany na stronie archidiecezji Nowy Jork.

 

Słowa amerykańskiego komentatora odnoszą się do zamieszania jakie wywarły fragmenty włoskiego filmu dokumentalnego „Francesco”. W pewnym momencie papież dotyka kwestii osób homoseksualnych; jego wypowiedź została przetłumaczona w sposób, który sugeruje, iż biskup Rzymu aprobuje związki partnerskie osób tej samej płci.

 

Hiszpańskie słowa „convivencia civil”, przetłumaczono jako „związki partnerskie” (ang. civil union). Jednak bardziej uczciwe tłumaczenie każe wskazać na „wspólne pożycie”, nie uwzględniające prawnej formy takiego związku. Jeżeli jednak papież miałby na myśli właśnie uregulowanie prawne związków partnerskich; na co wskazują użyte w angielskim tłumaczeniu słowa civil union, byłby to w istocie niezgodne z nauczaniem Magisterium. Jednak dla Machmanna problem leży gdzie indziej.

 

„Papieże, jak każdy inny człowiek, popełniają błędy. Myślę, że można uczciwie powiedzieć, że każdy papież, który kiedykolwiek żył, popełnił jakiś błąd. Nikt nie jest od nich wolny. Ale nie ma też sensu ignorowanie tych błędów, gdy się zdarzają, lub próba ich wyjaśnienia, jakby nie miały znaczenia” – zauważa.

 

„Jednym z najczęstszych nieporozumień, zarówno ze strony katolików, jak i niekatolików, jest to, że wierzymy, iż każde słowo Papieża należy przyjąć jako nieomylną naukę Kościoła. To nie jest to, w co wierzymy (…) Musimy posiadać na ten temat jasność, ponieważ czasami trzeba radzić sobie i wyjaśnić papieskie błędy”- uważa.

 

Machmann wskazuje, że nieformalne komentarze podczas konferencji prasowej w samolocie lub uwagi skierowane do twórców filmów dokumentalnych w oczywisty sposób nie są przejawami nauczania ex catedra. „Chociaż zawsze jesteśmy zobowiązani szanować Ojca Świętego i jego wypowiedzi, nie jesteśmy zobowiązani przyjmować jako nieomylne każdego słowa, które pochodzi z Jego ust. Podlegają one bowiem wszystkim zwykłym ludzkim błędom - dwuznaczności, niekompletności, a nawet zwyczajnemu błędowi” – wskazuje.

 

Absolwent Columbia College i Harvard Law School przypomina, że w przeszłości wielokrotnie mieliśmy do czynienia z niejasnymi wypowiedziami obecnego papieża, które starano się za wszelką cenę usprawiedliwiać. Tak jest i w tym przypadku. Ale Machmann wskazuje na fakty; anglojęzyczny świat wyraźnie usłyszał z ust papieża słowa propagujące związki partnerskie osób tej samej płci.

 

„W tym przypadku myślę, że musimy przyznać, że Ojciec Święty wyraźnie popełnił błąd. Katolicy nie mogą promować legalizacji związków osób tej samej płci. Ale musimy też jasno powiedzieć, że w żaden sposób nie zmienia to nauczania Kościoła na temat homoseksualizmu lub związków osób tej samej płci. Papież nie może tego zrobić, co sam wielokrotnie podtrzymywał to nauczanie - w tym w encyklice Amoris Laetitia, kilka lat temu” – podkreśla Machmann.

 

„Więc zamiast denerwować się tym i histeryzować, powinniśmy wziąć to za to, czym jest. To był błąd człowieka o dobrych intencjach, który po prostu się pomylił. Starał się wyrazić swoje długotrwałe pragnienie, abyśmy docierali i włączali tych, którzy są marginalizowani lub wyobcowani z Kościoła lub społeczeństwa. To był niewymuszony błąd i będzie musiał zostać poprawiony albo przez Ojca Świętego, jego ekipę prasową, albo przez naszych własnych biskupów. Jest to dla nich wszystkich okazja do publicznego potwierdzenia prawdziwej nauki Kościoła, która przynajmniej wydobyłaby z tej sytuacji coś dobrego.

 

W końcu nie widzę powodu, dla którego wiara ludzi miałaby być przez to wstrząsana. Nauczanie jest jasne i nigdy się nie zmieni. Bramy piekła nigdy nie przemogą Kościoła. Byłoby miło, gdybyśmy wszyscy modlili się za Papieża, zamiast krytykować wszystko, co mówi lub robi. I jako człowiek słaby i głupi, który popełnił miliony błędów, chciałbym myśleć, że możemy okazać Ojcu Świętemu taki sam stopień miłosierdzia, jaki mam nadzieję, że inni mi okażą” – konkluduje.

 

Źródło: archny.org

PR

Czytaj także:
DATA: 2020-10-22 10:40
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Najgorsze są błędy zamierzone.
1 miesiąc temu / umcus
 
Generlanie chodzi o prawde. Chrzescijanstwo uznaje homoseksualizm za zlo z powodu pozbawiania przez osoby majace takie sklonnosci godnosci innych ludzi. To nie jest wynikiem uprzedzen tylko doskonalym rozpoznaniem natury czlowieka juz w czasach biblijnych. Pismo swiete jest nawet w swoich najstarszych czesciach aktualne . Nie jest jak to dzisiaj wielu sadzi zbiorem klechd lub rodzajem starodawnej publicystyki. Jesli ktos chce grzeszyc i uzyskac od kogos innego falszywa gwarancje bezkarnosci, to mu wolno .Tylko nie rozumiem, po co komus takie zaklamane chrzescijanstwo.
1 miesiąc temu / Mirek
 
@Rose, "Nikogo nie można wyrzucić z rodziny, ani sprawić, by jego życie było z tego powodu niemożliwe" - tego w istocie ma dotyczyć owo "prawo", które jest zapisane np. w Katechizmie, jako wymaganie poszanowania ludzkiej godności osób dotkniętych zaburzeniami homoseksualizmu. W Polsce zasadniczo nie ma z tym problemu, jeśli o to pytasz, bo nasz system prawny to odzwierciedla. Natomiast z drugiej strony to ideologia LGBT/gender stawia owych ludzi w pewien sposób w poprzek reszty społeczeństwa, skłania ich do alienacji. I to też jest wyrzucanie z rodziny ludzkiej, dlatego tej ideologii powinniśmy równieź się przeciwstawiać, także prawnie.
1 miesiąc temu / sp
 
Kochani bracia.nie domyslajmy sie co mial Franciszek na mysli.jest na posadzie ktora ma doprowadzic do upadku owiec i ostro namieszac w glowach swieckich.i to mu sie udaje gdyz bystrych i czuwajacych jest malo.chaos ma byc wprowadzony na forum swieckim i duchowym.kosciol chyli sie ku upadkowi.kwestia paru lat.sluby jednej plci kwestia czasu .niedlugo bedzie atak przeciwko slubom hetero.poganstwo kwitnie.brud tego swiata kipi.wy bracia czuwajcie.przebiegli badzcie jak weze ale czysci jak golebie.alleluja.
1 miesiąc temu / Wioletta
 
@sp, przecież tam podobno jest mowa o prawnej regulacji tego "wspólnego pożycia". Pozostanie w rodzinie ludzkiej jest regulowane prawnie?
1 miesiąc temu / Rose
 
Nawet uważam że gdyby nie wtrącać się do tego co robią to i tak zechcą narzucać swoje prawa wszystkim, zmieniać kościół. Dlatego powinno się raczej blokować ich dążenia bo nawet status quo jest lepsze niż oddanie pola. Gdyby kościół chciał mieć wpływ na politykę państw to strzela sobie gole samobójcze oddając pole tam gdzie chciałby mieć coś do powiedzenia.
1 miesiąc temu / pl
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.