DZIŚ JEST:   27   CZERWCA   2019 r.

NMP Nieustającej Pomocy
Św. Cyryla Aleksandryjskiego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Państwo Islamskie chce przenieść swoje centrum bliżej Europy

Państwo Islamskie chce przenieść swoje centrum bliżej Europy
ISIS, Zdjęcie ilustracyjne.

Państwo Islamskie przenosi się z Bliskiego Wschodu bliżej Europy. Nową siedzibą może stać się Tunezja, którą od Włoch dzieli tylko 150 km morza. Tunezyjski kierunek wyznaczył bojownikom ISIS przywódca Abu Bakr al-Baghdadi kilka dni przed rozgromieniem islamistów w Iraku i Syrii.

 

Tunezja spełnia wszystkie kryteria, korzystne dla nielegalnej organizacji, jaką jest Państwo Islamskie. Od czasów „Arabskiej Wiosny” – w Tunezji w 2010 roku – państwo to miało już czterech prezydentów. Obok niestabilności politycznej kraj ten zalicza się też do zagrożonych terroryzmem. Od 2015 roku w Tunezji obowiązuje stan wyjątkowy, wprowadzony po samobójczym ataku na autobus przewożący ochronę prezydenta przez centrum stołecznego Tunisu. W tym zamachu zginęło 13 osób. Innymi głośnymi aktami terroru był napad na muzeum Bardo i atak na turystów w Susie.

 

Ubiegły rok to wykrycie sieci werbowników w szeregi Państwa Islamskiego, którzy potem zasilali oddziały ISIS w Syrii, Iraku i Libii. Rozbita w październiku 2017 roku grupa werbowników działała w takich miastach jak Zaguan, Susa i Mahdija. Także w ubiegłym roku, w marcu, służby bezpieczeństwa Tunezji odkryły kobiecy oddział ISIS, złożony z sześciu dziewcząt w wieku od 21 do 26 lat. Jak podaje „Islam Today”, bazując na opracowaniu tureckiego Centrum Badań Strategicznych KAFKASSAM, spośród bojowników Państwa Islamskiego obywatele Tunezji zajmują czwarte miejsce, choć sam kraj nie jest bardzo ludny i liczy ok. 11,5 mln obywateli.

 

Duża popularność radykalnych idei islamskich, liczna grupa muzułmanów sprzeciwiających się europeizacji życia społecznego i niestabilność polityczna kraju tworzą dla organizacji działających w konspiracji doskonałe warunku do rozbudowy swoich wpływów w kraju położonym około 150 km od brzegów włoskiej Sycylii. Atutem warunków naturalnych jest nie tylko bliskość Europy, ale także pustynny charakter większości terytorium kraju. W razie akcji sił rządowych, gdyby taka była wola władz Tunezji, bojownicy mają duże możliwości ucieczki przez pustynię do innych państw, gdzie także działają stronnicy ISIS, np. do Libii.

 

Przed rozbiciem ISIS w Syrii i Iraku Abu Bakr al-Baghdadi nieprzypadkowo wskazał więc właśnie Tunezję jako „nową siedzibę” Państwa Islamskiego. I zapewne nieprzypadkowo, mimo trwania stanu wyjątkowego, w tym roku znowu zaczęły się w miastach tunezyjskich nowe akcje protestacyjne, wprowadzające chaos w kraju, jak w czasie „Arabskiej Wiosny”.

 

Od 2017 roku do Tunezji, zgodnie z wytycznymi al-Baghdadiego, napływają bojownicy uciekający z Bliskiego Wschodu. Zadanie mają ułatwione, ponieważ dla sporej części z nich jest to powrót do kraju macierzystego, którego są nadal obywatelami. Przemieszczanie się oddziałów Państwa Islamskiego do Tunezji potwierdza rosnące znaczenie tego państwa dla nielegalnych organizacji radykałów islamskich. Równolegle do przerzutu zwolenników ISIS z Bliskiego Wschodu trwa transfer pieniędzy, które lokowane są w Europie. Z Tunezji do europejskich banków islamiści mają znacznie bliżej niż Syrii czy Iraku.

 

 

Jan Bereza

WMa


DATA: 2018-03-29 17:23
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Kolejny raz dowodzisz że nie potrafisz czytać ze zrozumieniem lub że nie rozumiesz znaczenia słowa "kultura" :)
ponad 1 rok temu / do ollek
 
@finka Czyli Pani zdaniem dzieci nie mogą poznawać innej kultury?
ponad 1 rok temu / ollek
 
@finka Czyli Pani zdaniem dzeci nie
ponad 1 rok temu / ollek
 
Bardziej niebezpieczne jest to co dzieje się w Polsce. Dwa dni temu dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 103 zostały wysłane na wycieczkę do ?Centrum Kultury Islamu? przy ul. Wiertniczej. O fakcie poinformowała szkoła w mediach społecznościowych, a dyrekcja się zachwyciła. Co na to rodzice? O całe sprawie napisał portal ndie
ponad 1 rok temu / finka
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "59263"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.