DZIŚ JEST:   24   STYCZNIA   2021 r.

Niedziela Słowa Bożego
Św. Franciszka Salezego, Doktora Kościoła
Św. Felicjana, biskupa
 
 
 
 

Oświadczenie rzecznika KEP w sprawie abpa Lengi - do sprawy odniósł się wydawca książek hierarchy

Oświadczenie rzecznika KEP w sprawie abpa Lengi - do sprawy odniósł się wydawca książek hierarchy
Fotograf: Wojciech Grabowski/Archiwum: Forum

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski wydał oświadczenie odcinając się od wypowiedzi medialnych arcybiskupa Lengi. Do sprawy odniósł się wydawca książek emerytowanego hierarchy – dr Stanisław Krajski.

 

 22 stycznia rzecznik Konferencji Episkopatu Polski Ks. dr Paweł Rytel-Andrianik w komunikacie stwierdził, że „w związku z dyskusją nt. wypowiedzi abp. Jana Pawła Lengi, przypominam, że abp Lenga nigdy nie był i nie jest członkiem Konferencji Episkopatu Polski”. Dodał, że „wypowiedzi abp. Lengi nie można więc w żaden sposób utożsamiać z Konferencją Episkopatu Polski. Nie można ich też traktować jako stanowiska polskich biskupów”.

 

Rzecznik KEP napisał także, że „należy wyrazić ubolewanie, że abp Lenga występuje w środkach społecznego przekazu i wprowadza wiernych w błąd”. Stwierdził także, że „abp Lenga nie reprezentuje Kościoła katolickiego w Polsce”.

 

Wypowiedzi medialne arcybiskupa Lengi krytyczne wobec Franciszka i hierarchów reprezentujących postępowy nurt w Kościele wywołały burzliwe dyskusje. Z kolei do komunikatu rzecznika KEP

odniósł się wydawca książek arcybiskupa Lengi, dr Stanisław Krajski. Stwierdził on, że arcybiskup Lenga nie wprowadza świadomie ludzi w błąd jakoby reprezentował Episkopat czy biskupów polskich. „Ksiądz Arcybiskup nigdy czegoś takiego, w żaden sposób nie twierdził ani nie sugerował. Wręcz przeciwnie podkreślał kilkakrotnie, że wypowiada się wyłącznie w swoim imieniu jako arcybiskup emerytowany, który pełnił posługę w Kazachstanie” –stwierdził Stanisław Krajski.

 

Źródło: episkopat.pl / Stanisław Krajski

 

mjend


DATA: 2020-01-23 12:47
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
16
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

oczekuję od rzecznika KEP , żeby jasno powiedział w jaki to niby błąd wprowadza wiernych arcybiskup Lenga ? Po drugie dla mnie kościół katolicki jest jeden - powszechny i nie ważne czy to kościół w Polsce, we Włoszech czy w Niemczech. A jeżeli kościół w Niemczech głosi to co głosi to nie jest już kościołem katolickim. Dla mnie arcybiskup Lenga reprezentuje właśnie kościół katolicki , naukę Jezusa Chrystusa przekazaną w Ewangelii . Nie może nic być zmieniane przez jakieś tam mody czy aktualne trendy lub też politykę. I oczekuję od całego kościoła przekazu zgodnego z tradycją a nie dostosowywania się do lewicowych potrzeb. Dlaczego arcybiskup Gądecki nie wypowie się w obronie arcybiskupa Lengi? Przecież arcybiskup Lenga mówi prawdę a ma on też, jak każdy człowiek, prawo do wyrażania swojej opinii i oceny na temat tego co dzieje się w Kościele i ma też obowiązek poinformować nas i przestrzec przed takim upadkiem kościoła jak to dzieje się obecnie w Niemczech.
11 miesięcy temu / Tina
 
przynajmniej wreszcie dowiedzieliśmy się, jakie w istocie jest stanowisko KEP w tej kwestii. Sapienti sat.
11 miesięcy temu / tak tylko
 
Bardzo żałuję że: "wypowiedzi abp. Lengi nie można więc w żaden sposób utożsamiać z Konferencją Episkopatu Polski. Nie można ich też traktować jako stanowiska polskich biskupów". Czyż to nie nasz Episkopat powinien odważnie głosić prawdę w porę i nie w porę? A tak to niech się teraz KEP wstydzi i bierze przykład z "wyklętego" abp.
11 miesięcy temu / Anaja
 
Prawda jest taka, że bp Lenga mówi prawdę . Otwarcie i bez lęku. NIE LĘKAJCIE SIE
ponad 1 rok temu / M
 
Jego ekscelencja arcybiskup Jan Paweł Lenga nie jest KEPskim hierarchą, jest kimś więcej, bo jest POLSKIM arcybiskupem, rodem z Dalszych Kresów Gródek Podolski. Uosabia sobą to co w nas Polakach najlepsze, a to co nam koroniarzom wydarto. Jestem dumny z takiego Rodaka i jest mi bardzo przykro, że w Ojczyźnie musiał się zderzyć z brutalną rzeczywistością upadku polskości, którą On i Jego przodkowie tak pięknie zachowali.
ponad 1 rok temu / Adinocka
 
Rzecznik Episkopatu nie znalazł argumentów ad meritum do wypowiedzi abpa Lengi, więc użył argumentów ad personam. Czyli to, co powiedział abp Lenga jest PRAWDĄ!
ponad 1 rok temu / Ewa
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.