DZIŚ JEST:   14   SIERPNIA   2018 r.

Św. Maksymiliana Marii Kolbego
Św. Elżbiety Renzi
 
 
 
 

Oskarżenia nie pozostały bez echa. Mnożą się pytania o postawy Polaków wobec Holokaustu

Oskarżenia nie pozostały bez echa. Mnożą się pytania o postawy Polaków wobec Holokaustu
źródło: pixabay.com
#HOLOKAUST    #IZRAEL    #ZAGŁADA    #ŻYDZI    #UDZIAŁ POLAKÓW    #NIEMCY    #NAZIŚCI    #RATUNEK    #IPN    #OSKARŻENIA

Publikacje oskarżające Polaków o współudział w zagładzie Żydów spowodowały liczne zapytania kierowane do Instytutu Pamięci Narodowej o postawy Polaków wobec Holokaustu. Ten przypomina, że „Holokaust był przede wszystkim przedsięwzięciem państwowym – ludobójstwem zaplanowanym i zrealizowanym przez Rzeszę Niemiecką”.

 

Sztandarową publikacją oskarżającą Polaków o naganne postawy w czasie II wojny światowej niewątpliwie jest tekst reklamujący książkę „Dalej jest noc”, w której Barbara Engelking i Jan Grabowski opisują problem. Publikacja w tygodniku „Newsweek” postawiła sprawę dość jasno i nieuczciwie: „Z każdych trzech Żydów, którzy w czasie wojny uciekli Niemcom, dwóch zamordowali Polacy”. Taka narracja sprawiła, ze do IPN zaczęły spływać liczne pytania dotyczące stosunku Polaków do zagłady Żydów.

 

IPN postanowił zorganizować panel ekspercki „Postawy ludności II RP pod okupacją” (24 kwietnia (wtorek) 2018 roku. Instytut zaprasza o godzinie 16:00 do Centrum Edukacyjnego IPN w Warszawie, przy ul. Marszałkowskiej 21/25, a już teraz wydał specjalny komunikat w sprawie.

 

„Instytut Pamięci Narodowej przypomina, że Holokaust był przede wszystkim przedsięwzięciem państwowym – ludobójstwem zaplanowanym i zrealizowanym przez Rzeszę Niemiecką. Państwo to do realizacji programu wyniszczenia ludności żydowskiej wykorzystało swoje siły zbrojne oraz aparat administracyjny, formacje policyjne oraz służby, tworzone w czasie wojny pod władzą niemiecką także z ludności państw podbitych. Punktem wyjścia do Holokaustu były drakońskie przepisy niemieckiego prawa, narzucanego przez Rzeszę także okupowanym społecznościom” – czytamy.

 

Jak wskazał Instytut, „Rzeczpospolita Polska od pierwszego do ostatniego dnia wojny walczyła przeciw Rzeszy Niemieckiej jako integralna część obozu alianckiego. W odróżnieniu od wielu innych państw europejskich nie wzięła udziału w żadnej z form współpracy z ludobójczym reżimem Adolfa Hitlera”.

 

IPN zauważył też, że Rzesza Niemiecka nagradzała i chroniła tych obywateli państw podbitych, którzy, korzystając ze stworzonych przez Niemców okoliczności, nie tylko podporządkowali się okupacyjnym zarządzeniom, lecz także wzięli udział w zbrodniach. „W warunkach stworzonych przez Niemców na okupowanych ziemiach polskich znalazły się jednostki, grupy i środowiska gotowe do wykorzystania patologicznych zasad funkcjonowania władz okupacyjnych dla własnych korzyści. Negatywne zjawiska tego rodzaju znalazły swoje odbicie wśród postaw części mieszkańców, nie była od nich wolna też żadna grupa narodowa. Silna chęć przetrwania wojny i strach o najbliższych sąsiadowały zarówno z postawami bohaterstwa i poświęcenia, jak też z postawami haniebnej kolaboracji, a także zabiegania o dobra materialne kosztem życia innych” – podkreślono.

 

Ponadto Instytut przypomniał, że naukowcy w swoich pracach badawczych mają obowiązek przestrzegania „reguł stanowiących podstawę warsztatu historyka, potrzebę rzetelnego wykorzystania źródeł i ich weryfikacji, solidnej podbudowy faktograficznej dla publikowanych tez i wniosków”. Jak dodał, w „wolność badań naukowych wpisuje się także swoboda debaty publicznej nad publikowanymi opracowaniami”, a każda publikacja naukowa jest „przedmiotem krytycznych analiz wskazujących mocne i słabe strony udostępnionych na rynku czytelniczym opracowań”.

 

 

Źródło: ipn.gov.pl

MA

 

  


DATA: 2018-04-23 12:00
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Przypominać i nagłaśniać św. Maksymiliana Kolbe oraz rtm Pileckiego jako postawy Polaków w czasie okupacji!
3 miesiące temu / razar
 
Koniuchy, Naliboki, Zmarstynów, Katyń, gdzie 90% ludobójców polskich oficerów to Żydzi, Chazarzy, to jest holocaust, czyli ludobójstwo Słowian. Przez Żydów.
3 miesiące temu / Ajek
 
Publikacja w tygodniku ?Newsweek? postawiła sprawę dość jasno i nieuczciwie: ?Z każdych trzech Żydów, którzy w czasie wojny uciekli Niemcom, dwóch zamordowali Polacy?. Jeśli nie potrafi tego udowodnić to powinien zostać oskarżony o zniesławienie Narodu Polskiego. Od tego mamy ponoć zreformowane sądy.
3 miesiące temu / Agamemnon
 
Wszystko to , to jedna wielka fantastyka. Jeden pan ZALOZYL sobie, ze 10 % -zydow powinno uciec z obozow. Po wojnie te 10 % nigdzie sie nie zglosili, wiec ten pan doszedl do wniosku, ze zostali zamordowani przez Polakow. Podobnie rozumuje pewna pani, ktora informuje caly swiat, ze Polske zalozyli zydzi w 1300 roku
3 miesiące temu / pejot
 
A na jakiej podstawie takie twierdzenia są lepsze od innych? To zwykły relatywizm Newsweeka, zakłamanej gazetki. Bo tak i już. Więc ja odpowiem w tym samym stylu: mordowali mordercy, nie Polacy, nie Katolicy.
3 miesiące temu / DNA
 
Jeśli przyjąć za prawdziwe, wątpliwe twierdzenie, że z każdych trzech żydów, którzy uciekli Niemcom, dwóch zamordowali Polacy, to rodzi się pytanie, kto uratował tego trzeciego, narażając życie własne i życie swoich najbliższych, a także pytanie, dlaczego złoczyńcy mają przesłaniać bohaterów, dlaczego złoczyńcom poświęca się więcej uwagi, niż bohaterom?
3 miesiące temu / Ryszard Kubaszko
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.