DZIŚ JEST:   20   LUTY   2020 r.

Św. Franciszka i Hiacynty Marto
Św. Zenobiusza
 
 
 
 

„Newsweek” promuje książkę o Polakach mordujących Żydów. Ty też się na nią zrzuciłeś!

„Newsweek” promuje książkę o Polakach mordujących Żydów. Ty też się na nią zrzuciłeś!
Newsweek

Lewicowy „Newsweek” przekroczył kolejne granice przyzwoitości. Co więcej, w antypolskiej nagonce posunął się nawet do zaprzeczania własnym tezom. Na okładce pisma Tomasza Lisa widzimy bowiem frazę „jak Polacy dobijali Żydów”, co jest jaskrawym nadużyciem, błędnym uproszczeniem i skrajną generalizacją, zaś w samym reklamowanym tekście tak sformułowanej myśli odnaleźć nie sposób.

 

Tematem najnowszego numeru „Newsweeka” jest publikacja pt. „Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski”, zaś okładkowy tekst pt. „Za kilo cukru, pół litra wódki, za buty” opisuje między innymi okoliczność powstania pracy. Ten fragment artykułu ma ambicje brzmieć niczym słowa wyjęte z kryminału, a nawet horroru, w którym siły zła próbują za wszelką cenę uniemożliwić powstanie pracy. Złem wcielonym jest oczywiście PiS (wszak mówimy o „Newsweeku”). Rządząca partia rzekomo próbuje pisać historię na nowo – tak bowiem autorka odczytuje niechęć rządzących do „dzieł” typu „Pokłosie” i „Ida” czy (dość zagadkową w kontekście wydarzeń związanych z ekshumacją) chęć ukrywania prawdy o Jedwabnem, zaś drugą stronę mocy reprezentować ma praca będąca efektem projektu badawczego państwowej jednostki badawczej – Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN. Zatem każdy z nas, polskich podatników, zrzucił się na powstanie tej książki!

 

Warto jednak dokładnie przyjrzeć się zawartości artykułu Aleksandry Pawlickiej oraz okładce. Ich konfrontacja doprowadza nas do wniosku, że „Newsweek” sam sobie zaprzecza. Byle tylko uderzyć w Polaków.

 

Jak bowiem inaczej wytłumaczyć fakt, że na okładce – a więc w tej części gazety, którą widzą nawet osoby niekupujące jej i niezaglądające do wnętrza – czytamy skrajnie upraszczające i jaskrawo generalizujące słowa: „Jak Polacy dobijali Żydów” (w nagłówku nad samym tekstem mowa dodatkowo o Polakach mordujących), gdy tymczasem w samym tekście odnajdujemy myśli zgoła przeciwne.

 

„Polacy byli w czasie wojny nie tylko ofiarami, lecz także świadkami, a czasami oprawcami” – pisze autorka tekstu opierając się na pracy pod redakcją Barbary Engelking i Jana Grabowskiego (oboje z Centrum Badań nad Zagładą Żydów – jednostki działającej przy Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk). Wytłuszczona na okładce fraza o wszystkich Polakach (tak, wszystkich – to oznacza bowiem sformułowanie „Polacy” bez dodatkowych słów typu „niektórzy”) dobijających Żydów ostro kłóci się ze zdaniami o tym, że byliśmy ofiarami wojny oraz z zaprezentowanymi w tekście przykładami… Polaków ratujących Żydów.

 

Kolejnym problemem tekstu z tygodnika wydawanego przez spółkę Ringier Axel Springer Polska (będącej częścią niemiecko-szwajcarskiego koncernu Ringier Axel Springer Media AG) jest również rola Niemców w zbrodni. Okupanci, mordercy Polaków i Żydów, sprawcy wojennego piekła, które ogarnęło niemal cały świat, w tekście praktycznie nie istnieją. Wyłaniający się z artykułu obraz II wojny światowej jest radykalnie odmienny od tego, jaki znamy, bowiem sporadycznie wspominane niezidentyfikowane siły wydające rozkazy mordowania Żydów odnajdują sojuszników – Polaków. I właśnie polskie uczynki tygodnik skrzętnie odnotowuje, przechodząc do porządku dziennego nad kwestią Niemców.

 

Rzeczywistość była jednak inna. Niemcy to główni winowajcy zagłady Żydów – to oni zorganizowali przemysł ludobójstwa i przyczynili się do śmierci zdecydowanej większości ofiar Holokaustu. To również oni, Niemcy, nagradzali tych spośród Polaków, którzy okazali się moralnymi gnidami i postanowili korzystać na ludzkiej krzywdzie.

 

Przedstawiony w „Newsweeku” obraz zarówno II wojny światowej, jak i Holokaustu odbiega od prawdy. Tygodnik zastosował jednak manipulację dość wyszukaną, a tekst napisano w sposób sprytny. Nie sposób bowiem polemizować z przywołanymi na podstawie pracy „Dalej jest noc” przypadkami cierpień Żydów i zbrodni Polaków. Jednak silne skoncentrowanie starannie dobranych historii i nadanie im „właściwego” kierunku narracyjnego buduje w czytelniku fałszywe przekonanie o niezaprzeczalnej winie Polaków, gdy tymczasem mamy do czynienia z przypadkami niezaprzeczalnej winy tylko niektórych Polaków.

 

Wątpliwości wzbudzają również intencje samych autorów książki „Dalej jest noc”, opracowanej w państwowej instytucji. Nie ukrywają oni bowiem, o czym donosi tygodnik, że praca jest odpowiedzią na współczesne wydarzenia społeczne i polityczne w Polsce, w tym „falę antysemickiego hejtu, wywołaną ustawą o IPN”. „Czas publikacji ma znaczenie” – czytamy w piśmie Tomasza Lisa.

 

„Skala udziału Polaków w wyniszczeniu żydowskiej wspólnoty była większa, niż przypuszczaliśmy – twierdzą autorzy książki” w rozmowie z postępowym tygodnikiem. To teza radykalna, mocno kontrowersyjna i z całą pewnością dyskusyjna. Czy więc bieżące wydarzenia polityczne i społeczne – a mówimy przecież nie tylko o widzianym przez „Newsweek” hejcie, ale również dyplomatycznym konflikcie Polski i Izraela – jako motywacja do publikacji takiej pracy to działanie sprzyjające poznaniu prawdy, najważniejszemu celowi nauki?

 

 

Źródło: „Newsweek”

MWł

 

  


DATA: 2018-04-09 22:25
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dla tych co jeszcze nie slyszeli , prosze odnalezc wypowiedz p. Engelking Boni o roznicy miedzy umieraniem zydow a polakow. Warto tez odnalezc ocene poziomu intelektualnego polskiej mlodziezy wygloszona przez prof Hartmana
ponad 1 rok temu / pejot
 
Skoro prosisz o przebaczenie - przebaczamy ci.
ponad 1 rok temu / do Sec
 
Przecież tak Żydzi robili z Polakami. Złodziej krzyczy łapać złodzieja. Zasłona dymna smród i skowyt jako uderzenie prewencyjne przed rozliczeniem żydowskich zbrodni na Polakach.
ponad 1 rok temu / Dariusz
 
Newseeku dlaczego wasze rządy jak rówież waszych aliantów nie chciały ratować żydów? Być boże dlatego że na nich dobrze się zarabiało.
ponad 1 rok temu / Horton
 
Przebaczmy Lisowi ale także wszystkim bakteriom rakowym , gruźliczym i in. bądźmy "miłosierni i wyrozumiali"
ponad 1 rok temu / Niko
 
Bezkarność antypolskich szumowin porażająca
ponad 1 rok temu / Jacek
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.