DZIŚ JEST:   20   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Jana Kantego
Bł. Jakuba Kerna
 
 
 
 

Orzeł odzyska krzyż w koronie? Do sejmu trafi inicjatywa obywatelska o zmianie godła

Orzeł odzyska krzyż w koronie? Do sejmu trafi inicjatywa obywatelska o zmianie godła
Fot. Lukasz Dejnarowicz / FORUM

Powstała z inicjatywy posła PiS Andrzeja Jaworskiego inicjatywa „Przywróćmy krzyż w koronie godła Polski” pragnie przywrócenia symbolu chrześcijaństwa do polskiego godła. Inicjatorzy pragną zdobyć 100 tys. podpisów, potrzebnych do złożenia inicjatywy w sejmie.

 

Andrzej Jaworski przekonuje, że korona zamknięta z krzyżem w heraldyce ma wyższą wartość nad koroną otwartą i dowodzi niezależności państwa. Dodatkowo, takim symbolem posługiwano się zaraz po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. – Herb z 1919 r. wciąż jest obecny w wielu przestrzeniach, na nim stylizowane są przykładowo tzw. orzełki wojskowe – przekonuje.

 

Wygląda na to, że poseł PiS poważnie podchodzi do swojego pomysłu. Zaznacza, że rozpoczęcie zbierania podpisów nastąpi dopiero po zorganizowaniu sieci wolontariuszy, gdyż ich zebranie należy zakończyć w trzy miesiące.

 

„Czy w ogóle zmiana korony w godle jest potrzebna?” – pyta „Rzeczpospolita” i podaje opinię eksperta, dr Janusza Sibory. – Korona z krzyżem nad polskim orłem pojawiła się w czasach Zygmunta Starego, co miało służyć dowartościowaniu tego monarchy (…) mocniej osadzona w tradycji polskiej jest jednak korona otwarta – przekonuje.

 

Źródło: „Rzeczpospolita”

PR


DATA: 2018-11-22 15:37
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Żadna Korona nie uczyni Orła z gawrona. Do kożucha kwiatek a dupa bez gatek. Veto! Nie ubierajmy szabesgojów w Płaszcz z Gronostajów.
ponad 1 rok temu / agricola
 
A cóż to za "ekspert" marksistowski? Lewacka "Rzeczpospolita" wynalazła kolejnego "uczonego" przez żydowskie instytuty?
ponad 1 rok temu / veto
 
Kaczyński, Duda etc. wlasnie zakonserwowali na zawsze komunistyczne sądy. Wy nie ruszacie naszych, my waszych. To jest właśnie ta "dekomunizacja" w wykonaniu popisowego PiS. PiS "dekomunizuje" nazwy ulic ale nie prawo w myśl zasady "wasze ulice, nasze kamienice"
ponad 1 rok temu / mosz
 
Hipokryci i obłudnicy! Płomienni "patrioci" tematów zastępczych. Nieba i samego Pana Boga mogą nam symbolicznie przybliżyć, byleby Narodowi, Polakom prawowitej władzy nie oddać. Od władzy wara!
ponad 1 rok temu / gość
 
Kolejna medialna zmyłka PiS dla odwrócenia uwagi plebsu. Jeden poseł walczy o obronę życia, drugi o koronę, reszta zgodnie głosuje przeciw Polsce. Media huczą o pojedynczych poselskich wrzutkach, ludzie myślą "jaki ten PiS wspaniały, jaki Polski, jaki katolicki, odważny i niezależny". Takie wrzutki mają szczególnie ważny wymiar po kolejnych zdradzieckich "sukcesach" PiSu, po upokorzeniach zafundowanych Polakom przez Kaczynskiego i spółkę. Proces Kaczyński-Wałęsa wyznaczono właśnie na dziś z transmisjami na wszystkich kanałach tv. Polacy znow nie zauważą i nie zapamiętają jak za sprawą Kaczynskich ryją twarzą w błocie po błyskawicznej dezercji PiSu i nowelizacji SN.
ponad 1 rok temu / DD
 
Ale po co zmieniać? Polska jest kolonią USA i Izraela. Dopóki to się nie zmieni, zamknięta korona nie ma racji bytu. Będzie fikcją nieadekwatną do rzeczywistości.
ponad 1 rok temu / TZ.
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.