DZIŚ JEST:   23   STYCZNIA   2020 r.

Św. Ildefonsa, biskupa
Bł. Wincentego Lewoniuka
 
 
 
 

ONZ o statusie Jerozolimy. Poparcie USA dla działań Izraela wywołało burzę

ONZ o statusie Jerozolimy. Poparcie USA dla działań Izraela wywołało burzę
Donald Trump. FOT.REUTERS/Kevin Lamarque/FORUM

W przededniu tegorocznych świąt Bożego Narodzenia o Jerozolimie będzie głośno na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych za sprawą ostatnich wydarzeń politycznych. W czwartek odbędzie się specjalna sesja, zwołana na wniosek Palestyny, poświęcona statusowi Jerozolimy w kontekście niedawnego uznania przez Donalda Trumpa tego miasta za stolicę Izraela.

 

Decyzja prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, oczekiwana przez władze Izraela, została negatywnie odebrana przez przywódców większości państw, nawet tych, uchodzących za wypróbowanych sojuszników Waszyngtonu. Szczególne oburzenie okazali przywódcy państw muzułmańskich, którzy w odpowiedzi uznali Wschodnią Jerozolimę jako stolicę państwa Palestyńskiego. W związku z narastającym konfliktem w i tak już niespokojnym regionie świata sprawą zająć ma się Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych.

 

Jak pisze „Islam Today”, o specjalną sesję zwołaną w trybie pilnym zawnioskowała Palestyna, o czym poinformował przedstawiciel Palestyny przy ONZ Rijad Mansur. Sesja ma odbyć się w czwartek 21 grudnia, a Palestyna oczekuje, że Zgromadzenie Ogólne ONZ, zgodnie ze swoimi kompetencjami, może zalecić państwom członkowskim podjęcie działań mających na celu „podjęcia lub utrzymania działań na rzecz zachowania pokoju i bezpieczeństwa”.

 

Długi spór o Jerozolimę

Pod tymi słowami przeciwnicy uznania Jerozolimy jako stolicy Izraela rozumieją nakłonienie USA do zmiany decyzji i tym samym uspokojenie nastrojów na Bliskim Wschodzie oraz złagodzenie postrzegania Waszyngtonu przez społeczność islamską. Szybkie zajęcie się problemem Jerozolimy przez państwa należące do Organizacji Współpracy Islamskiej pokazuje powagę sytuacji i jeszcze mocniejszy wzrost nastrojów antyamerykańskich w społeczeństwach muzułmańskich.

 

Organizacja Współpracy Islamskiej powstała w 1971 roku i liczy 57 państw członkowskich, na co dzień mocno podzielonych w wielu kwestiach. Jednak wobec deklaracji Donalda Trumpa w sprawie Jerozolimy państwa OWI były jednomyślne i w kontrze do USA postanowiły uznać Wschodnią Jerozolimę, zajętą po wojnie sześciodniowej w 1967 roku przez Izrael, jako stolicę Palestyny.

 

W konstytucji Organizacji Wyzwolenia Palestyny z 1968 roku tę część miasta uznaje się za siedzibę OWP. Wiadomo jednak, że docelowo Palestyńczycy, myślący w organizacji swojego państwa, chcą umieścić we Wschodniej Jerozolimie jego stolicę. Izrael natomiast od czasu przyjęcia 30 czerwca 1980 rok ustawy o Podstawowym Prawie Jerozolimy traktuje całą Jerozolimę jako stolicę państwa. Nieuregulowanie statusu Jerozolimy jest jednym z źródeł konfliktu palestyńsko – izraelskiego, a nieuznawanie jej za stolicę przez społeczność międzynarodową pokazuje stopień skomplikowania problemu. Już po ogłoszeniu przez Trumpa 6 grudnia uznania Jerozolimy jako stolicy Izraela Rada Bezpieczeństwa ONZ odrzuciła rezolucję w sprawie Jerozolimy z powodu amerykańskiego weta.

 

Veto jak liberum veto

Jak pisał wówczas izraelski portal „9TV”, w przygotowanym przez Egipt tekście rezolucji nie było upominania Stanów Zjednoczonych ani osobiście Donalda Trumpa jedynie wyrażono „głęboki żal w stosunku do niedawnych decyzji, dotyczących statusu Jerozolimy”. Tekst ten uznawał również, że próby zmiany statusu lub składu demograficznego Jerozolimy nie mają siły prawnej. Sprzeciw USA zablokował przyjęcie takiej rezolucji ale państwa arabskie nie zamierzają rezygnować z zabiegów dyplomatycznych, stąd wniosek o nadzwyczajne posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

 

Czwartkowa sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ ma rozpocząć się o godzinie 10.00 czasu nowojorskiego. Jak podaje „Rosbałt.ru”, na nadzwyczajnej sesji ZO ONZ w formule „Jedność dla pokoju” można polecić państwom „zbiorowe środki na rzecz utrzymania lub przywrócenia międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa”.

 

O ostatecznej decyzji Zgromadzenia Ogólnego dowiemy się po ogłoszeniu wyników głosowania, które dotyczyć będzie anulowania deklaracji prezydenta USA. Na głosowanie to naciskały Turcja i Jemen, wzburzone wykorzystaniem prawa weta przez Stany Zjednoczone, będące stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ. Według izraelskiego dziennika „Haaretz”, przedstawiciel Izraela przy ONZ ma podjąć rozmowy z delegatami niektórych państw Europy Wschodniej i Afryki, aby w głosowaniu zajęły stanowisko po stronie USA i Izraela.

 

Jan Bereza


DATA: 2017-12-20 23:04
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Znaczy się, USA, a wiadomo, kto tam rządzi, dążą do wojny światowej. Ja w takich warunkach nie będę szedł w ślady Ulmów. Pięknym za nadobne.
ponad 2 lata temu / Robokopo
 
mistrzowskie zagranie Trumpa; Żydzi myśla ze wygrali los na loterii, ale wszystko zalezy od dalszego wspierania ich przez USA; z perspektywy Europy to historyczne posuniecie - przenosi z powrotem zainteresowanie rozmaitych grup islamskich samobójców z naszego kontynentu na Bliski Wschód....
ponad 2 lata temu / delgado
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.