DZIŚ JEST:   07   GRUDNIA   2019 r.

Pierwsza Sobota
Św. Ambrożego, Doktora Kościoła
Św. Marii Józefy Rosello
 
 
 
 

Olsztyn: profanacja krzyża i antypolska prowokacja w miejskiej galerii sztuki

Olsztyn: profanacja krzyża i antypolska prowokacja w miejskiej galerii sztuki
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

W miejskiej galerii sztuki w Olsztynie prezentowana jest wystawa prac plastycznych, wśród których jedna stanowi profanację symbolu krzyża. Inna z kolei bezcześci polskie godło.


Prace powstały w ramach akcji „Polacy Europy” przeprowadzonej przez miejską Galerię Dobro (podlegającej pod Miejski Ośrodek Kultury). Akcja określona przez organizatorów jako performance polegała na wspólnym tworzeniu prac plastycznych przez osoby odwiedzające placówkę.


Owocem „komunalnego tworzenia” jest m. in. praca profanująca krzyż, na którym Jezus Chrystus umarł za zbawienie świata. Oprócz umieszczenia na krzyżu nagiej kobiety oraz kilku obscenicznych szczegółów, w miejscu, gdzie Piłat kazał umieścić napis INRI (Jezus Nazareński Król Żydowski) któryś „twórca z ulicy” umieścił żyletkę.


Kolejna skandaliczna praca stanowi atak na narodowe godło (czyn karany przez 137 artykuł Kodeksu karnego). Karykatura orła również zawiera wulgarne elementy. Autorom prac zabrakło jednak odwagi, by się pod nimi podpisać.


Obrzydliwe twory oburzyły wiele osób oglądających wystawę powstałą w ramach akcji „Polacy Europy”. Tymczasem pracownicy galerii akcję opisali następująco: „Za pomocą zbiorowego działania postaramy się odpowiedzieć na te pytania: Jak nas widzą? Jak nas piszą? Jak widzimy siebie? Co znaczy być Polakiem w Europie?”. Czy więc zdaniem organizatorów wystawy, aby być Polakiem należy profanować i bezcześcić?


Olsztyńscy radni miejscy z PiS podczas konferencji prasowej zapowiedzieli skierowanie sprawy „znieważenia symbolu narodowego” oraz „obrazy uczuć religijnych” do odpowiednich organów ścigania. Domagają się również od prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza wyciągnięcia „surowych i daleko idących konsekwencji służbowych” wobec pracowników miejskich instytucji, którzy dopuścili do publicznej prezentacji ohydnych rysunków.


Profanacji symbolu narodowego dokonano w czasie trwających w tym roku w całej Polsce uroczystości związanych z 100. rocznicą odzyskania niepodległości.

 


Adam Białous

 

 

 

 


DATA: 2018-10-10 15:14
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Zgadza się, zrobiła jej reklamę, dzięki czemu spadła ilość osób "letnich" (niezdecydowanych), bo każdy kto się dowiedział może się określić czy jest gorący (po stronie Pana Boga) czy jest zimny (po stronie szatana). A ponieważ dla Pana Boga obrzydliwością jest bycie "letnim", ostatecznie ta reklama jest dobrem :)
ponad 1 rok temu / do do Tomasz Primke
 
O wystawie mało kto wiedział, dopiero akcja prawicowych działaczy zrobiła jej reklamę.
ponad 1 rok temu / do Tomasz Primke
 
@iskierka Minister Gliński zajmuje się galeriami państwowymi a nie miejskimi. Za tę galerię odpowiada miasto Olsztyn i Centrum Kultury należące do niego.
ponad 1 rok temu / trooper
 
A co na to Minister Kultury pan Gliński? Czyżby interesowały go jedynie salony i galerie sztuki JEDYNIE w Warszawie i Europie. A może to ma być POSTĘP. Warto zauważyć, że ten skandal podpada pod przepis karny o naruszeniu uczuć religijnych. Kto w końcu pokaże całej Polsce jak należy załatwiać te sprawy. Jakby co to kolejna kasta się ujawniła - artystów. Wszystko im wolno od bohomazów, których nikt nie kupuje a zalewają przestrzeń publiczną po obrażanie ludzi po to aby zaistnieć. Czy w Olsztynie NIE MA JUŻ KATOLIKÓW ? O Biskupa nie pytam - bo osoby urzędowe w kościele NIE MAJĄ UCZUĆ RELIGIJNYCH.
ponad 1 rok temu / iskierka
 
Skutki rożpanoszonego (i bezkarnego) lewactwa.
ponad 1 rok temu / Zbigniew
 
Samą wystawę "zamilczeć na śmierć". Tfórców, zgodnie z nakazem biblijnym, upomnieć dyskretnie w cztery oczy. Jak to nie pomoże, to upomnieć przy świadkach.
ponad 1 rok temu / Tomasz Primke
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.