DZIŚ JEST:   05   SIERPNIA   2020 r.

Matki Bożej Śnieżnej
Św. Oswalda, męczennika
 
 
 
 

Ofiara księdza czy oszczerca i oszust? Coraz więcej pytań wokół ex-szefa „Nie lękajcie się”

Ofiara księdza czy oszczerca i oszust? Coraz więcej pytań wokół ex-szefa „Nie lękajcie się”
Fot. A. Hulimka / Forum

Człowiek, który podawał się za ofiarę księdza-pedofila i stanął na czele ruchu deklarującego walkę z wykorzystywaniem nieletnich przez duchownych, wcześniej wyłudził pod zmyślonym pretekstem pieniądze od swego rzekomego prześladowcy – pisze popularny portal.

 

W ostatnich dniach media ujawniły, że Marek Lisiński, do niedawna szef Fundacji „Nie lękajcie się”, pożyczał pokaźną kwotę pieniędzy – rzekomo na leczenie – od młodej kobiety, która uzyskała sądownie wysokie odszkodowanie za krzywdy doznane ze strony jednego z księży. Przy okazji okazało się, iż człowiek będący przez szereg miesięcy „twarzą” antyklerykalnej akcji prowadzonej pod hasłem walki z pedofilią, próbował, bezskutecznie, uzyskać też słone wynagrodzenie za współpracę z braćmi Sekielskimi, autorami słynnego filmu dokumentalnego.

 

W sobotę portal Wirtualna Polska opisuje kulisy sprawy, na której urosła medialna sława Lisińskiego. Zdjęcia z jego audiencji u Franciszka (wraz z gorliwymi antyklerykałkami Diduszko i Scheuring-Wielgus) obiegły nie tak dawno medialny świat.

 

„Historia sięga 2007 roku i dzieje się w dwóch parafiach niedaleko Płocka. Marek Lisiński miał wzbudzić litość u księdza Zdzisława Witkowskiego, proboszcza parafii w Korzeniu. Przedstawił się jako były ministrant jego parafii, który potrzebuje pieniędzy na leczenie żony. Pożyczył 23 tys. zł. Pieniądze zobowiązał się zwrócić po powrocie z Niemiec, gdzie planował pracować. Gdy ksiądz dowiedział się, że w sprawie choroby żony został oszukany, zażądał zwrotu pożyczki” – pisze wp.pl.

 

Według portalu, Lisiński zobowiązał się na piśmie, że odda pieniądze. Zamiast tego jednak, w liście do biskupa płockiego oskarżył swego dobroczyńcę o wykorzystywanie seksualne. Molestowanie miało następować w latach 1980-1981, w czasach rzekomej ministrantury ex-szefa „Nie lękajcie się”.

 

Po trzyletnim dochodzeniu, jednak bez konkretnych dowodów, ksiądz Zdzisław Witkowski został ukarany przez biskupa 3-letnim zakazem pełnienia kapłańskiej posługi. „(…) brak jest wystarczających przesłanek psychologicznych przemawiających za prawdziwością oskarżeń” – przeczytać można w opinii psychologicznej na użytek kościelnego postepowania. Nawet oskarżyciel apelował o uniewinnienie księdza.

 

- Lisiński posługuje się oszczerstwami dla własnych korzyści finansowych, aby nie oddać pożyczki księdzu – powiedzieli w rozmowie z portalem parafianie, którzy zwracali się do biskupa płockiego z zapewnieniem o niewinności kapłana.

 

- Zostałem w to wszystko wrobiony. Marek Lisiński jest osobą, która udaje ofiarę. Biskup chciał szybko zamknąć sprawę oskarżenia. Nie narażać diecezji na ataki mediów, proces i odszkodowanie – powiedział Wirtualnej Polsce ksiądz Witkowski.

 

„Jeżeli Biskup byłby gotowy wypłacić mi rekompensatę w wysokości 200 tys. zł na terapię, straty moralne i psychiczne, gotów jestem zrzec się przyszłych roszczeń, a nawet wycofać się z działalności publicznej w fundacji” – pisał Lisiński do płockiej kurii.

 

Sebastian Karczewski, publicysta „Naszego Dziennika” poświęcił sprawie część swojej książki o fałszywych oskarżeniach formułowanych wobec duchowieństwa, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Badał między innymi watykańskie akta Kongregacji Nauki Wiary.

 

„Marek Lisiński nie jest żadną ofiarą księdza-pedofila, jest osobą poszywającą się pod taką ofiarę” – napisał autor. „Wypłacanie pieniędzy naciągaczom, obraża uczucia prawdziwych pokrzywdzonych” – podkreślił.

 

 

Źródło: wp.pl

RoM

 

 

 

 


DATA: 2019-06-01 14:13
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
12
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czy lewica programowo opierająca się na kłamstwie będzie walczyła przy pomocy prawdy???
ponad 1 rok temu / Reselka
 
No, pięknie! Coraz ciekawiej...
ponad 1 rok temu / Frondo z Krainy
 
Obrzydliwy gość. A ks.biskup dlaczego był taki nadgorliwy?
ponad 1 rok temu / Anaja
 
Czy bp Libera będzie miał odwagę spojrzeć ks. Witkowskiemu w oczy?
ponad 1 rok temu / katol
 
Takich oszustow jest więcej.
ponad 1 rok temu / Zbigniew
 
PO prostu. N.owoczesna prostytucja. Żygać się chce.
ponad 1 rok temu / Airam
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.