DZIŚ JEST:   20   STYCZNIA   2021 r.

Św. Sebastiana, męczennika
Św. Fabiana, papieża, męczennika
 
 
 
 

Odwołane wizyty, opóźnienia w diagnostyce. Koronawirus niszczy polską onkologię

Odwołane wizyty, opóźnienia w diagnostyce. Koronawirus niszczy polską onkologię
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło pixabay.com

Do Rzecznika Praw Pacjenta spływa coraz więcej niepokojących sygnałów dotyczących opieki onkologicznej. Codziennie zgłaszanych jest wiele skarg dotyczących m.in. odwołania wizyt lekarskich, opóźnień w diagnostyce czy też odroczenia w czasie włączenia do programu lekowego. Powodem takiego stanu rzeczy ma być tzw. pandemia koronawirusa.

 

Najbardziej dramatyczna sytuacja dotyczy pacjentów, którzy do tej pory leczeni byli w szpitalach jednoimiennych, które aktualnie udzielają świadczeń zdrowotnych tylko pacjentom ze stwierdzonym zakażeniem COVID-19 – zaznaczył w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.

 

Według statystyk od marca tego roku odnotowano wyraźny spadek wydanych kart diagnostyki i leczenia onkologicznego. Dodatkowo pacjenci informują, że operacje nie są wykonywane terminowo. Powodem tej sytuacji ma być tzw. pandemia koronawirusa, która „zdziesiątkowała oddziały chirurgiczne” i spowodowała, że „wiele placówek ze względu na restrykcje sanitarne pracuje  na zwolnionych obrotach”. Do tego, jak podaje Telewizja TRWAM, dochodzi obawa wielu pacjentów przed zakażeniem i odkładanie przez nich wizyty u lekarza.

 

Zauważamy, i to jest bardzo duży problem w onkologii, mniejszą zgłaszalność zarówno do badań profilaktycznych, jak i do samych działań leczniczych – mówił prof. Ireneusz Pawlak, onkolog z Dolnośląskiego Centrum Onkologii.

 

Według raportu „Onkologia w czasach COVID-19”, spadła liczba wykonywanych badań. W województwach mazowieckim, dolnośląskim i warmińsko-mazurskim to ponad 90 proc. mniej wykonywanych mammografii i cytologii.

 

Źródło: Telewizja TRWAM, radiomaryja.pl

TK


DATA: 2020-11-30 08:00
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To nie żaden wirus tylko celowa polityka rządzących nami przebierańców
1 miesiąc temu / andrzej
 
prowadzi się holokaust narodu polskiego pod przykrywką grypy zwanej covid
1 miesiąc temu / lolo
 
przepraszam ale to nie żaden wirus tylko celowa polityka rządu - gdyby tą epidemią zajmowali się lekarze nieskorumpowani nie doszłoby do tego. Niestety ale ta epidemia to jest sprawa polityczno-ekonomiczno-korupcyjna a nie medyczna. Od lat w Polsce występują zgony z tytułu nieokreślonego wirusowego zapalenia płuc to 10-15tyś przypadków zgonów - np. mój wujek zmarł na takie zapalenie płuc w lecie 2019 - to jest bardzo częsta przyczyna zgonów u osób starszych które zbyt długo przebywają w łóżku - w wyniku osłabienia organizmu i nieodpowiedniej pozycji na łóżku -leżenie na plecach- starsi ludzie zapadają na to zapalenie które jest przeważnie źle leczone przez internistów domowych i szpitalnych.
1 miesiąc temu / Tom
 
Niestety to samo jest z kardiologią.
1 miesiąc temu / asosin
 
Sądząc po efektach i sposobie działania, nie można wykluczyć, że celem rządu nie jest zażegnanie pandemii, ale przeciąganie jej w czasie kosztem dalszego drenowania budżetu, a tym samym kieszeni również przyszłych pokoleń Polaków, z korzyścią dla ponadnarodowych grup produkujących testy, szczepionki oraz firm zarabiających na uporczywym budowaniu i wyposażaniu szpitali tymczasowych, mimo ich wyludnienia i spadkowej tendencji zakażeń. Gdyby policzyć nakłady na ww. działania i finansowane przez podatnika kolejne wersje tarcz, które nie byłyby konieczne, gdyby nie zamykano gospodarki, prawdopodobnie okazałoby się, że skuteczniejszą i tańszą metodą zwalczenia pandemii byłoby po prostu rozdanie osobom zgłaszającym skąpe objawy lub bezobjawowym, ale obawiającym się ich wystąpienia pieniędzy za to, żeby bez robienia testu, który kosztuje, a nie uzdrawia, przesiedzieli w tym samym czasie 2-3 tyg. w domu na witaminach i lekach p/grypowych. Z czego wynika brak takiej woli po
1 miesiąc temu / litycznej?
 
Ale co to za nowość? W połowie roku wypowiadał się jeden z lekarzy że diagnostyka raka dwunastnicy została praktycznie wstrzymana. Leczenie nowotworów opiera się przede wszystkim na wczesnym wykryciu - 1 rok braku diagnostyki wywoła lawinę zgonów. Ale pewnie da się część podpiąć pod kowida...
1 miesiąc temu / Wojtek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.