DZIŚ JEST:   19   STYCZNIA   2021 r.

Św. Józefa Sebastiana Pelczara
Św. Henryka, biskupa
 
 
 
 

Od obrony „Margot” po związki partnerskie. Ks. prof. Wierzbicki nie przestaje szokować

Od obrony „Margot” po związki partnerskie. Ks. prof. Wierzbicki nie przestaje szokować
Źródło: youtube.com/ Fundacja Służby Rzeczypospolitej

Ks. prof. Alfred Wierzbicki nie przestaje szokować. Profesor etyki z Katolickiego Uniwersytety Lubelskiego w rozmowie z serwisem tvn24.pl „zasłynął” z obrony agresywnego aktywisty LGBT Michała Sz. ps. „Margot”. Teraz w rozmowach z mediami wyraża swoje liberalne poglądy na temat podejścia Kościoła do homoseksualizmu i podkreśla otwartość na związki partnerskie.

 

W rozmowie z tvn24.pl ks. Wierzbicki odniósł się m.in. do homoseksualizmu. Uznał przy tym, że Kościół w tej sprawie jest jednoznaczny: homoseksualizm jest złem. - Zastanawiam się jednak, czy nie powinniśmy zrewidować tego poglądu. Nauka mówi nam więcej, niż wiedział człowiek biblijny. On był szczęśliwy z daru prokreacji – powiedział.

 

Wcześniej w rozmowie z onet.pl kapłan mówił, że „zamiast powtarzać ciągle, że homoseksualizm jest grzechem, Kościół powinien być bardziej ostrożny i poważniej traktować to co na ten temat mówi nauka”. - Tu rysuje się poważny konflikt między antropologią chrześcijańską, a nauką. Jeszcze nie czas na ostateczne konkluzje, powinno się na ten temat debatować, prowadzić gruntowne badania – podkreślił. Ks. Wierzbicki dodał, że widzi tu zadanie dla uniwersytetów katolickich. Dodał też, że w wypowiedziach doktrynalnych zasugerował by „zachować pewną powściągliwość”. I skwitował, że „Katechizm nawet nie nazywa homoseksualizmu grzechem, tylko mówi że istnieją osoby o takich skłonnościach. Stwierdza fakt, a o czynach homoseksualnych mówi, że są one moralnie nieuporządkowane”.

 

Kapłan w rozmowie z tvn24 odniósł się też do problemu związków partnerskich i ich akceptacji. - Mógłbym zaakceptować związki partnerskie, które dotyczą przecież nie tylko osób homoseksualnych. Czy uderzyłoby to w rodzinę? Uważam, że nie – podkreślił duchowny.

 

Ks. prof. Wierzbicki jest jedną z 12 osób „godnych zaufania”, które 21 sierpnia poręczyły za „Margot”. Aktywista trafił do aresztu po tym jak pobił kierowcę furgonetki Fundacji Pro Prawo do Życia i uszkodził mienie fundacji. Wykładowca KUL w swoich wystąpieniach o Michale Sz. wypowiada się jako „ona”. Kapłan mówił też nie ma nic przeciwko wieszaniu sześciobarwnych flag na katolickich pomnikach. Wykładowca negatywnie wypowiadał się też o słowach abp. Marka Jędraszewskiego, który ostrzegał przed lansowanym stylem życia tylko dla samego siebie (tzw. ideologia singli).

 

Kontrowersyjne wypowiedzi ks. prof. Wierzbickiego sprawiły, że duchowny został wezwany przez ks. prof. Dariusza Oko do publicznej debaty jeden na jeden. Zaproszenie to padło podczas programu Prawy Prosty na kanale PCh24 TV.

 

 

Źródło: wpolityce.pl, onet.pl

MA

Czytaj także:
DATA: 2020-09-28 08:28
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

tu nie chodzi o samozadowolenie o akceptację i o dobrostan własny tu i teraz ,pytania są zawsze bardziej fundamentalne po co żyję jaki jest cel i sens mojego życia i jak to realizuję, ludzie wierzący w Boga stwórcę jedynego mają w dekalogu wyznaczony zbiór zasad którymi się w życiu kierują ewangelia wyjaśnia im jak postępować względem bliżnich i oni zawsze będą upominać grzeszących, pouczać nieumiejętnych i dobrze radzić wątpiącym mniej lub bardziej udolnie. z samego bycia Polakiem , Murzynem czy homoseksualistą nic nie wynika, wynika może coś z naszych czynów względem Boga i bliżnich
2 miesiące temu / lola
 
Siostra Gramick: Kościół nie należy wyłącznie do białych, heteroseksualnych Polaków Bycie trans jest normalne dla osób, które są trans. Bycie lesbijką jest normalne dla lesbijek. Bycie Polakiem jest normalne dla Polaków. Bycie czarnoskórym jest normalne dla osób, które mają czarny kolor skóry. Moją definicją normalności jest bycie akceptowanym, przyjętym. Ciekawy tekst na Onecie z 30.10.2020. Proponuję się z nim zapoznać.
2 miesiące temu / ewenement
 
@fffggghhh: "Jeśli wszyscy wierni mają obowiązek przeciwstawienia się zalegalizowaniu prawnemu związków homoseksualnych, to politycy katoliccy zobowiązani są do tego w sposób szczególny na płaszczyźnie im właściwej. Wobec projektów ustaw sprzyjających związkom homoseksualnym trzeba mieć na uwadze następujące wskazania etyczne. W przypadku, gdy po raz pierwszy zostaje przedłożony Zgromadzeniu ustawodawczemu projekt prawa, przychylny zalegalizowaniu związków homoseksualnych, parlamentarzysta katolicki ma obowiązek moralny wyrazić jasno i publicznie swój sprzeciw, i głosować przeciw projektowi ustawy. Oddanie głosu na rzecz tekstu ustawy, tak szkodliwej dla dobra wspólnego społeczności, jest czynem poważnie niemoralnym" - Kongregacja Nauki Wiary, "Uwagi dotyczące projektów legalizacji prawnej związków między osobami homoseksualnymi"
3 miesiące temu / M.
 
@Eric: Nikt, nigdy nie bronił jakimkolwiek parom, w tym homoseksualnym, żeby ich związki były legalizowane - jeżeli jest taka potrzeba, to można stworzyć związki w nowej formie, bo termin "związek" jest tak pojemny, że obejmuje wszystkich. Jedyna w tym rzecz to definicja małżeństwa - ja jestem przeciwny redefinicji a właśnie do tego się teraz dąży. W matematyce są pojęcia czy terminy, których znaczenie nie może być zmieniane, bo wtedy wysadziło by to całą tę naukę - może w życiu człowieka nie aż tak ostro jak tam ale moim zdaniem po to jest język, żeby tworzyć nowe terminy na nowe sytuacje, związki?
3 miesiące temu / fffggghhh
 
Niegdyś "nauka" w Niemczech głosiła, że niektóre kategorie ludzi to "podludzie". Czy wtedy hierarchowie też mówili, że należy słuchać "nauki"? Tego nie wiem. Wiem tylko, że obecna "nauka" również wyląduje na śmietniku historii, podobnie jak tamta.
3 miesiące temu / aaa
 
Moim prywatnym zdaniem pary homoseksualne powinny mieć prawo do jakieś formy zalegalizowania ich związku jeśli się kochają, opiekują się sobą i są sobie wierni. Każdy ma prawo do szczęścia Jakby mój syn był homoseksualny to oczywiście nie byłbym z tego zbyt zadowolony ale dla mnie ważne by było żeby był bezpieczny i żeby był w stałym związku.
3 miesiące temu / Eric
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.