DZIŚ JEST:   27   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Frumencjusza z Aksum
Św. Sabiny, męczennicy
 
 
 
 

Obrońcy życia apelują do biskupów o jasny komunikat w sprawie ochrony życia

Obrońcy życia apelują do biskupów o jasny komunikat w sprawie ochrony życia
fot. flickr.com

„W tygodniach poprzedzających listopadowe wybory z szacunkiem i modlitwą prosimy o wydanie formalnego komunikatu dla wiernych, wyjaśniającego, że Biden popiera prawo, które skazało już na śmierć 60 milionów ludzkich istnień, co stanowi bezpośrednie naruszenie katolickiego nauczania” – z takim apelem do amerykańskich biskupów zwrócili się przedstawiciele organizacji pro-life oraz katoliccy intelektualiści. Treść listu otwartego została opublikowana na łamach „The Washington Examiner”.

 

„Niestety, kandydat demokratów Joe Biden, twierdzący, że jest praktykującym katolikiem, popiera aborcję na życzenie w trakcie wszystkich dziewięciu miesięcy ciąży. Obiecał także, że jeśli zdobędzie urząd prezydencki, to skodyfikuje treść orzeczenia w sprawie Roe v. Wade. Nadto, będzie wymagał od amerykańskich podatników finansowania aborcji” – czytamy. Sygnatariusze podkreślają, że Biden powoduje wielkie zgorszenie wśród wiernych, jak i wśród osób nienależących do Kościoła katolickiego. Pod apelem skierowanym do biskupów podpisy złożyli m.in. dr Monica Migliorino Miller (Citizens for a Pro-Life Society), John-Henry Westen (LifeSiteNews.com), ks. Frank Pavone (Priests for Life), Mark Harrington (Created Equal), Judie Brown (American Life League), Robert P. George (Princeton University) i Peter Kreeft.

 

Sygnatariusze przywołują również dokument wydany przez amerykańskich biskupów w roku 2016, przed ówczesnymi wyborami. Hierarchowie podkreślali wówczas, że udział w życiu publicznym i kształtowanie polityki zgodnie z wymaganiami moralnymi jest obowiązkiem ciążącym na Kościele i na wiernych. Pisali, że „to, czego wiara uczy nas o godności każdej osoby, każdego życia, o słabościach i siłach ludzkości, pomaga nam zrozumieć, że prawdy te docierają do nas poprzez sam dar ludzkiego rozumu. W centrum tych prawd leży szacunek dla godności każdego człowieka. To sedno katolickiej nauki moralnej i społecznej. (…) Zostaliśmy wezwani do praktykowania Chrystusowego nakazu miłości bliźniego (J 13, 34). Jesteśmy także wzywani do troski o dobro wspólne, dzielenia się posiadanym błogosławieństwem z ludźmi znajdującymi się w potrzebie, obrony małżeństwa i ochrony życia oraz godności każdego człowieka, zwłaszcza w przypadku słabych, bezbronnych i pozbawianych głosu”.

 

Z krytyką kandydatury Bidena wystąpił ostatnio także biskup Thomas J. Tobin, z kolei biskup Richard Stika stwierdził, że znany politycy demokratów są dla niego przyczyną dezorientacji, bowiem „tak Joe Biden, jak i Nanci Pelosi, wciąż powtarzają, że są wiernymi katolikami, a równocześnie promują nieograniczony dostęp do aborcji, zaprzeczają równocześnie tak wielu artykułom naszej wiary”. – Małe przypomnienie dla niezorientowanych katolików. Nie można być jednocześnie katolikiem i należeć do Partii Demokratycznej. Koniec i kropka – podkreślał ks. James Altman (Wisconsin) w nagraniu opublikowanym na Youtubie. Ta wypowiedź sprowokowała… reprymendę ze strony jego biskupa. Z krytyką ze strony przełożonych kościelnych spotkał się także ks. Frank Pavone, który wielokrotnie krytykował kandydaturę Bidena i udzielił poparcia Trumpowi.

 

Ks. Paul Garrity z Massachusetts obwieścił wiernym, że jest „pro-life”, ale popiera Bidena, wywołując w ten sposób skandal. Kardynał Sen Patrick O’Malley przypomniał w związku z tym wiernym, że kapłani „nie powinni wspierać lub zwalczać kandydatów biorących udział w wyborach prezydenckich ani też partii politycznych”, ale wierni mają równocześnie prawo oczekiwać od kapłanów prezentowania „jasnego i jednoznacznego nauczania na temat godności i ochrony ludzkiego życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci”. Z drugiej strony, ważnym gościem konwencji wyborczej demokratów był… progresywny jezuita, o. James Martin, który współprowadził modlitwę i udzielił uczestnikom błogosławieństwa. Martin znany jest zresztą ze swojego zaangażowania w „modernizowanie” katolickiego stanowiska moralnego w zakresie praktyk homoseksualnych i związków osób tej samej płci, jest oceniany jako jeden z najważniejszych pro-homoseksualnych aktywistów w Kościele amerykańskim i powszechnym.

 

Biden wywoływał w Kościele kontrowersje jeszcze zanim stał się kandydatem na urząd prezydencki. W 2008 roku, kiedy był kandydatem na wiceprezydenta, odwiedził Florydę. Jego stanowisko w sprawie aborcji było bardzo dobrze znane. Biskup John Ricard wydał wówczas list do wiernych, w którym przypominał, że „każdy musi badać swe sumienie pod względem tego, czy jest godny przyjmowania Ciała i Krwi Chrystusowej. W zakres tego badania włączać należy wierność względem nauczania moralnego Kościoła”. Stwierdził, że Biden (będący wówczas senatorem) odszedł od „ludzkiego, osobistego obowiązku obrony najsłabszych i najbardziej niewinnych: dzieci w łonach matek”. Biskup Ricard nie wydał jednak zakazu udzielania mu Komunii świętej. Inny biskup, Robert Lynch (St. Petersburg, Floryda) stwierdził w trakcie tamtej kampanii wyborczej, że… kapłani nie mogą odmawiać udzielania Komunii Bidenowi. Publicznie tłumacząc się z tej decyzji, stwierdził, że chodzi tu o podtrzymywanie „dialogu” z politykiem.

 

Phil Lawler zauważa, że biskupi popierający dopuszczanie Bidena (a więc i innych proaborcyjnych polityków) do Eucharystii stanowią dziś większość w amerykańskim episkopacie. Ich stanowisko streszcza się w stwierdzeniu, że Sakrament ten nie powinien być „upolityczniany”. „Kiedy jednak kwestia Komunii została już upolityczniana przez kandydata trąbiącego o swojej wierze, publikującego reklamy o tym, jak to inspiruje go wiara, to jak powinni się zachować roztropni biskupi?” – pyta Lawler. Zauważa równocześnie, że trwająca od co najmniej 12 lat wewnątrzkościelna dyskusja o „katolicyzmie” Bidena nie przyniosła żadnych pozytywnych rezultatów. W tym czasie Biden nie zmienił nawet minimalnie swojego stanowiska w sprawie aborcji, zaangażował się w realizację postulatów ruchu LGBT, sam nawet oficjalnie przewodniczył zawarciu „małżeństwa” przez osoby tej samej płci. Zapowiedział także, że jak tylko wygra wybory, to zmieni decyzje Trumpa – znosząc wyjątek chroniący obecnie katolickie szpitale i ośrodki opiekuńcze przed obowiązkowym wydawaniem środków antykoncepcyjnych.

 

Link: lifesitenews.com, washingtontimes.com, catholicculture.org

mat


DATA: 2020-09-25 14:26
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

No jeśli rzeczywiście pozbawianie życia człowieka jest pozbawianiem go godności traktując wszystkich ludzi bez wyjątku jednakowo to zarówno w przypadku aborcji a także w przypadku kary śmierci ma miejsce pozbawianie godności ale w przypadku zbrodni mamy do czynienia z czymś takim że nie chce się mieć nic wspólnego ze zbrodniarzami że nie można pozbawiac życia każdego człowieka. W przypadku aborcji trudno tak poprostu odmawiać godności nienarodzonym. Można też powiedzieć że człowiek ma prawo do wolności i nie można tego pozbawiac ale trzeba chyba znacznie bardziej kontrolować człowieka bo jak wszyscy są,, dobrzy''to potem pewne rzeczy nie są potrzebne.
1 miesiąc temu / bbb
 
prawo do to nie nakaz ,dlaczego wine przypisuje się prawu ,było takie w PRL i był wyż demograficzny
1 miesiąc temu / dera
 
Jezus jasno oddzielił kościół od polityki: oddajcie Bogu, co Boskie, a Cezarowi to, co należy do Cezara. Ekskomuniki czas zacząć. Tylko ja myślę, że naszym bojaźliwym duszpasterzom z KEP, którzy boją się używać słowa grzech, żeby kogoś nie urazić słowa anathema sit nie przeszłyby przez gardło.... W imię dialogu współczesny kościół próbuje się układać z diabłem. Ile trzeba mieć w sobie pychy, by uważać, że tak w ogóle się da? My jesteśmy tylko ludźmi, a diabeł jest bytem inteligentniejszm niż człowiek. Takich pyszałków, którzy próbują być cwańsi od niego, to on zjada na śniadanie. Owce powinny trzymać się pasterza a nie próbować walczyć z wilkami.
1 miesiąc temu / M
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.