DZIŚ JEST:   21   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Urszuli i Towarzyszek
Bł. Jakuba Strzemię
 
 
 
 

O holokauście owadzim słów kilka, czyli dlaczego „Pokot” mnie oburzył

O holokauście owadzim słów kilka, czyli dlaczego „Pokot” mnie oburzył
Fot. Voltar / FORUM

W najnowszym filmie Agnieszki Holland z ust czeskiego entomologa, znajomego głównej bohaterki „Pokotu”  Duszejko, padają słowa o odbywającym się w polskich lasach…. holokauście larw. Przyznam, że w obrazie tak uznanej w Polsce i na świecie reżyser nie spodziewałem się aż takiego skandalicznego nadużycia.


Co mnie szczególnie oburzyło, to fakt semantycznego zrównania tragedii narodu żydowskiego, jego cierpień i zagłady do losu owadów! Czy można tak? Czy to się godzi? Planowe wyniszczenie Żydów do którego dochodziło z rąk niemieckich zbrodniarzy stanowi wydarzenie, chyba nieporównywalne z niczym w historii ludzkości. Czy, tak po prostu po ludzku rozumując, wypada stosować je jako analogię do być może i ekologicznie nietrafionego postępowania?

 

Jeśli spojrzymy na tę sprawę w kontekście nagrodzenia filmu „Pokot” na Festiwalu Filmowego w Berlinie, to doprawdy ręce same się załamują. Czy naprawdę nie znalazła reżyser innego porównania?

 

Środowiska żydowskie nie od dziś starają się, aby tragiczny los jaki spotkał ich współbraci został otoczony szczególnym kultem, mają do tego prawo. Również i my powinniśmy pamiętać, o Polakach, którzy cierpieli i ginęli z rąk niemieckiego okupanta – to nasz obowiązek. Jakże bolesne dla nas są wszelkie sugestie o rzekomej polskiej współodpowiedzialności za Holocaust. Można przypuszczać, że i dla Żydów, nawet metaforyczne jedynie, porównywanie ich losu z owadzimi problemami musi stanowić dość niepokojące zjawisko, czyż nie?

 

„Pokot” jest oklaskiwany i wychwalany w mediach zaangażowanych w tropienie wszelkich przejawów tzw. antysemityzmu i rasizmu. Jednak nie znalazłem jak dotąd ani słowa oburzenia w, nie boję się powiedzieć przedmiotowym wykorzystywaniu pojęcia holokaust, którego przecież nie usprawiedliwiają być może nawet i dobre intencje twórców „Pokotu”. Panie i Panowie zaangażowani w powstanie filmu, zwierzęta to nie ludzie!!! Ich losu nie można mierzyć jedną miarą.

 

 

Jakub z Małopolski

 

  


DATA: 2017-02-28 12:11
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

co Zydzi robili swoim wspolziomkom tez zydowskiego pochodzenia....przeciez traktowali ich jako zrodlo wzbogacenia sie, jako srodek uratowania sie osobiscie, oddajac na smierc nawet nawet bliskich z rodzin...nie ma co sie dziwic, zr holokaust Zydow ta pani porownuje do owadow....prosze sobie poczytac nieswieta ksiege w tej sprawie
ponad 3 lata temu / nie zapominajmy
 
Holland ,to bardzo niepolskie nazwisko (diabeł tkwi w szczegółach- stara,zawsze aktualna prawda)
ponad 3 lata temu / jac
 
Pan redaktor powiela bzdury. Masowe mordowanie danej kategorii ludzi to nic nadzwyczajnego. Bóg podobno kazał wymordować Żydom mieszkańców Ziemi Obiecanej i to zrobili. Chyba jednak sprytnie mord zrzucili na Boga. Straszliwe straty w czasie II wojny światowej poniósł Naród Polski i polskie instytucje powinny o tym przypominać, czego nie robią. Powinno się mówić o Polskiej Zagładzie, gdyż Państwo Polskie straciło podobną ilość obywateli do ilości Żydów zamordowanych w latach 1939-45 w całej Europie.
ponad 3 lata temu / Dziadek
 
Antysemityzm to pałka do bicia wrogów politycznych a nie do krytyki swoich.
ponad 3 lata temu / eddy
 
Panie Jakubie z Małopolski - były holokausty w historii: Ormian przez Turków, Murzyni przez kolonizatorów w Afryce, komuniści nieposłusznych w Rosji i Chinach,...itd Jeszcze uwaga - ŻYDZI mogą mówić, pisać i robić o holokauście co chcą, nawet głupoty i komedie, innym od tego wara, a Pani Holland Agnieszka jest potomkinią żydowskiego działacza komunistycznego w Polsce, czy coś pomyliłem?!
ponad 3 lata temu / IM wolno
 
Nie widziałam filmu, ale co na to żydzi, jeśli się ich porównuje do jakichś owadów?
ponad 3 lata temu / ewa
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.