DZIŚ JEST:   24   LISTOPADA   2020 r.

Św. Andrzeja Tran An Dung i towarzyszy
 
 
 
 

O. James Martin SJ zarzuca polskim biskupom homofobię. Podpiera się autorytetem papieża

O. James Martin SJ zarzuca polskim biskupom homofobię. Podpiera się autorytetem papieża
fot. YouTube / Complicit Clergy

Znany prohomoseksualny jezuita z USA oskarżył polskich hierarchów o „zajadły” sprzeciw wobec LGBT”. Porównał nasz kraj do Ugandy, gdzie praktyki homoseksualne są prawnie zakazane. Swój komentarz przytoczył w kontekście ostatnich słów Franciszka odczytywanych jako poparcie dla związków partnerskich.

 

„Dla tych umniejszających znaczenie słów papieża o związkach partnerskich osób tej samej płci; może nie ma to takiego znaczenia w Stanach Zjednoczonych czy Europie Zachodniej. Ale w takich miejscach jak Polska, gdzie biskupi są zajadle przeciwni LGBT, albo w Ugandzie, gdzie biskupi stają po stronie prawa kryminalizującego homoseksualizm, to owszem, ma duże znaczenie” – napisał amerykański jezuita na Twitterze.

 

Komentarz o. Martina odnosi się do słów, jakie wypowiedział Franciszek w zwiastunie filmu dokumentalnego „Francesco”. Część mediów uznała słowa papieża jako aprobatę dla związków partnerskich osób tej samej płci. Tak również przetłumaczyły ją anglojęzyczne media, używając sformułowania „civil union”, oznaczającego wprost – związki partnerskie.

 

Natomiast sformułowanie „convivencia civil”, które wzbudziło najwięcej emocji i jest obecnie najszerzej komentowane w kontekście całego papieskiego wystąpienia, najbardziej odpowiada polskiemu sformułowaniu „wspólnego pożycia”. Nie odnoszą się one do „związków partnerskich”.

 

Całość wypowiedzi papieskiej można więc przetłumaczyć w następujący sposób: „Osoby homoseksualne mają prawo do bycia w rodzinie; są dziećmi Boga; mają prawo do rodziny. Nikogo nie można wyrzucić z rodziny ani sprawić, by jego życie było z tego powodu niemożliwe. To, co musimy stworzyć, to prawo do wspólnego pożycia. One mają prawo do tego, by być prawnie chronionymi”. Jak podaje katolicki portal AciPrensa, powołując się na wypowiedź twórcy filmu, Jewgienija Afiniejewskiego, wypowiedź Franciszka dotycząca wspólnego pożycia pochodzi z wywiadu, jakiego Ojciec Święty udzielił reżyserowi.

 

Niestety zamieszanie jakie nastąpiło po słowach biskupa Rzymu, jest już faktem. Część progresywnych środowisk odczytuje je jako aprobatę i wezwanie do prawnego uregulowania związków pozostających w oczywistej niezgodzie z nauczaniem Magisterium. Jak widać, również i w Kościele ujawniły się osoby wyczekujące zmiany w podejściu do homoseksualnych praktyk.

 

30 września papież Franciszek udzielił prywatnej audiencji kontrowersyjnemu jezuicie. Rozmowa w papieskiej bibliotece w Pałacu Apostolskim trwała pół godziny. – Byłem bardzo poruszony swoim spotkaniem z prawdziwym pasterzem – powiedział po audiencji o. Martin.

Nie ujawniając, co usłyszał od Franciszka, jezuita wyznał jedynie, że podzielił się z nim „doświadczeniami katolików LGBT na całym świecie, ich radościami i nadziejami, bólami i troskami”. – Mówiłem także o mojej posłudze wśród nich i o tym, jak czują się wykluczeni – stwierdził o. Martin. Dodał, że jego zdaniem audiencja była „wyrazem troski Ojca Świętego o społeczność LGBT”. 

 

Źródło: własne PCh24.pl / Twitter.com

PR

Czytaj także:
DATA: 2020-10-22 14:17
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Homoseksualizm polega na przedmiotowym traktowaniu drugiej osoby. To oznacza pozbawienie osoby traktowanej przedmiotowo godnosci. Jednoczesnie sprawca pozbawia siebie godnosci oddajac wladze nad soba instynktom. To jest ciezkim naruszeniem przykazania milosci blizniego. Uznanie homoseksualizmu za grzech nie wynika z uprzedzen tylko z doskonalego zrozumienia natury ludzkiej juz w czasach przed przyjsciem Pana Jezusa. Uzywanie slowa homofobia i pojecia LGBT sluza ukrywaniu istoty problemu.
1 miesiąc temu / Mirek
 
@Mirrro: Bo mnóstwo ludzi uważa, że fobia absolutnie wyklucza i dyskredytuje każdego człowieka - fobie bywają lekkie, silne, groźne czy niegroźne - są to wszelkie lęki i tyle. Co do o. Martina to uważam, że jego cechuje fobia będąca lękiem przed tradycyjnym nauczaniem kościoła katolickiego - czyli "tradycjofobia"?
1 miesiąc temu / anonim_galeon
 
Czemu tak wiele osób boi się oskarżeń o "homofobię". Jest to powód do dumy. Homoseksualizm czy sodomia jest grzechem. Więc inaczej jest to "grzechofobia". A z tego my katolicy będziemy dumni.
1 miesiąc temu / Mirrro
 
Najgorszym błędem ludzi ,wielkich" jest brak precyzji w wypowiedziach czy pisanych ustawach! U zarówno ustawy jak i wypowiedzi które mogą być różnie interpretowane nie nadają się do publikacji! Nic dziwnego ,bo i Pan Jezus wymagał żeby nasza mowa była tak ,tak nie nie
1 miesiąc temu / danutagidian130
 
Dla o. J. Martina mam tylko jedną odpowiedź - 1 Kor 6,9-10
1 miesiąc temu / anonim_galeon
 
Mowa o grzechach wołających o pomstę do nieba, więc ten jezuita nie mógł wydać biskupom lepszej opinii
1 miesiąc temu / Kolo
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.