DZIŚ JEST:   29   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Felicjana, męczennika
Bł. Michała Rui
 
 
 
 

Nuncjusz wzywa niemieckich biskupów do posłuszeństwa, kard. Marx ripostuje

Nuncjusz wzywa niemieckich biskupów do posłuszeństwa, kard. Marx ripostuje
Fot. ddp images / FORUM

Nuncjusz apostolski w Republice Federalnej Niemiec, arcybiskup Nikola Eterović wezwał obradujących w Fuldzie biskupów, by debatując na temat „wiążącej drogi synodalnej” uwzględnili wskazania papieża wyrażone w skierowanym do nich czerwcowym liście.

 

Arcybiskup Eterović odnosząc się do przesłania Franciszka przypomniał, że ostatnim papieżem, który skierował list do narodu niemieckiego, był Pius XI, który na dwa lata przed drugą wojną światową napisał encyklikę „Mit brennender sorge”, o Kościele i Rzeszy Niemieckiej.

„List Ojca Świętego zasługuje na szczególną uwagę” – stwierdził abp Eterović i wskazał, że między tymi dwoma dokumentami istnieje ogromna różnica. Encyklika z 14 marca 1937 r. potępiała bowiem niedopuszczalne ingerencje reżimu narodowo-socjalistycznego w sprawy Kościoła katolickiego, podczas gdy obecny list porusza kwestie właściwe dla Kościoła.

Papieski przedstawiciel ocenił jako dobry stan relacji między Kościołem a RFN. Zaznaczył natomiast, że list Ojca Świętego podkreśla powagę sytuacji w niemieckim Kościele. Przypomniał słowa Franciszka że synod „nie jest parlamentem”, a sprawy należące do wspólnego dziedzictwa wiary nigdy nie mogą być przedmiotem negocjacji Kościoła partykularnego. Wskazał, że zagrożenia dla Kościoła nad Renem w roku 2019 pochodzą z wewnątrz. Decyzje biskupów w tym momencie dziejów nie mogą nie mieć daleko idących konsekwencji, nie tylko dla tamtejszego katolicyzmu – przestrzegł papieski przedstawiciel.

 

Nie ma „stop” dla drogi synodalnej?

Tymczasem według przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec, kard. Reinharda Marxa, „droga synodalna” jest „niezagrożona”. – Podczas rozmów w Rzymie w zeszłym tygodniu nie było znaku stop – powiedział dziennikarzom hierarcha przed rozpoczęciem jesiennego zgromadzenia plenarnego biskupów w Fuldzie.

 

Przewodniczący episkopatu powiedział, że papież Franciszek zachęcił go do kontynuowania „drogi synodalnej”, nie podając szczegółów rozmów w Watykanie, gdyż najpierw chce o nich poinformować 68 biskupów niemieckich. Zaznaczył, że udało mu się w Rzymie „rozwiać, w konstruktywnych dyskusjach, wszelkie nieporozumienia”.

 

W odniesieniu do listu papieża Franciszka do katolików niemieckich z czerwca kard. Marx zaznaczył, że biskup Münster Felix Genn i kard. Rainer Maria Woelki z Kolonii mieli prawo, tak jak inni biskup, do „własnego punktu widzenia”. – Zatem należy się spodziewać kontrowersyjnych dyskusji podczas obecnych obrad niemieckiego episkopatu – dodał.

Przewodniczący episkopatu Niemiec poinformował, że ważnym tematem obrad będą rozmowy na temat skandalów obyczajowych. Przypomniał, że tzw. raport MHG dotyczący nadużyć seksualnych w Kościele został opublikowany przed rokiem. – Tym razem Konferencja Biskupów chce rozmawiać z przedstawicielami organizacji ofiar. Obecnie omawiany jest też znacznie szerszy finansowo system rekompensat – poinformował kard. Marx. Innym tematem obrad będzie polityka dotycząca ochrony środowiska. – Chociaż w Kościele na ten temat wiele się dzieje to konieczny jest większy impuls w tej sprawie – stwierdził.

Przed konferencją prasową kardynała około 150 kobiet demonstrowało na rzecz „równości płci w Kościele”. W deszczową pogodę, w towarzystwie perkusistów, feministki demonstrowały na placu obok katedry w centrum miasta. Skandowały: „Równe i uprawnione”. Na plakatach widniał napis: „Kobiety, na co czekacie?” Demonstrację zorganizowało Katolickie Stowarzyszenie Kobiet w Niemczech (KFD), przed którą z jej uczestnikami rozmawiali biskupi: Peter Kohlgraf z Moguncji i Georg Bätzing z Limburga.

Podczas krótkiego wiecu na placu przed katedrą przewodnicząca KFD Mechthild Heil zażądała więcej rozmów na temat praw kobiet i wsparła przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec, kard. Marxa, w jego „reformatorskich wysiłkach”. Hierarcha wraz z przybyłym na plac biskupem Fuldy, Michaelem Gerberem, podziękowali kobietom za „ich żywe towarzyszenie” obradom biskupów. – W Kościele katolickim wiele się teraz dzieje, a w dyskusjach na temat reform żaden temat nie jest wykluczony – stwierdził kard. Marx i z uznaniem dodał, że kobiety zabiegające o swoje postulaty „łapią wiatr w żagle”.

 

 

Źródło: KAI

RoM

 

 


DATA: 2019-09-24 17:38
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dlaczego polscy mlodzi ksieza doktoranci wobec niepewnej aktualnie zaczadzonej luteranizmem sytuacji doktrynalnej w Kosciele niemiecko jezycznym, sa nadal wysylani tam na wyższe studia ?. Czy ktos moze przypomniec dlaczego Ksiaze Mieczyslaw nie przyjol Chrztu Swiętego od Kościoła germańskiego?
9 miesięcy temu / stan
 
Który z purpuratów powie, że grzech Sodomii nie jest grzechem???
ponad 1 rok temu / Opty
 
@M. Dokładnie - wciąż obowiązuje kult świętego spokoju. Jak jeden abp Jędraszewski wsadził kij w mrowisko, to zaraz zaczęli na niego ujadać, więc większość hierarchów woli bez problemów doczekać spokojnej starości i nie wdawać się w spory światopoglądowe. Odważnych kapłanów, którzy bez mydlenia oczu bronią odwiecznego nauczania KK jest niestety coraz mniej, zarówno w Polsce jak i w całym Kościele.
ponad 1 rok temu / Wernyhora
 
Zamiast łapania wiatru w żagle, to te katolickie feministki niech lepiej złapią za różańce, padną na kolana i błagają Boga o miłosierdzie dla Niemiec modląc się o nawrócenie swoje oraz całego narodu niemieckiego!
ponad 1 rok temu / Król Artur
 
@Wernyhora: Oczywiście, że tak będzie. "Gwiazdy" sekty Kościoła Otwartego, jak na przykład Karol Wilczyński, czy Jola Szymańska, już teraz publicznie mówią o konieczności zmiany nauczania o moralności seksualnej. A biskupi nic z tym nie robią, a część z nich nawet wspiera te odstępcze środowiska.
ponad 1 rok temu / M.
 
Wernyhora- Tak prawda. Z takiej sytuacji może nas tylko Fatima Różaniec uratować.
ponad 1 rok temu / Ona
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.