DZIŚ JEST:   07   GRUDNIA   2019 r.

Pierwsza Sobota
Św. Ambrożego, Doktora Kościoła
Św. Marii Józefy Rosello
 
 
 
 

Nowy Jork ma nowe prawo aborcyjne. Jest jeszcze bardziej przerażające i antyludzkie

Nowy Jork ma nowe prawo aborcyjne. Jest jeszcze bardziej przerażające i antyludzkie
fot.REUTERS/Ivan Alvarado/FORUM

Parlament stanu Nowy Jork przegłosował we wtorek ustawę „liberalizującą” prawo aborcyjne. Wprowadza ona szereg ułatwień dla mordowania dzieci nawet w końcowym etapie ciąży. Decydujący stanie się osąd „medyka” – niekoniecznie lekarza. Gubernator Andrew Cuomo podpisał już ustawę.

 

W izbie wyższej stanowego parlamentu Nowego Jorku za nowym prawem opowiedziało się za 38 senatorów, a przeciw głosowało 24. Tymczasem w izbie niższej za opowiedziało się 92 głosujących, a przeciw było 47.

 

Ustawa wykreśla aborcję z kodeksu karnego. Zgodnie z nią „każdy człowiek posiada fundamentalne prawo by wybrać lub odmówić antykoncepcji, lub sterylizacji. Każdy kto zajdzie w ciążę, posiada fundamentalne prawo do decyzji o donoszeniu ciąży do końca, urodzenia dziecka lub dokonania aborcji [...]”.

 

Według nowego prawa licencjonowany praktyk służby zdrowia będzie mógł dokonać aborcji w ciągu początkowych 24 tygodni od poczęcia, jeśli uzna to za wskazane. Aborcja w późniejszym okresie będzie niezbędna w przypadku, gdy jego zdaniem dojdzie do zagrożenia dla życia i zdrowia matki lub jeśli płód nie będzie zdolny do życia. Również w tym przypadku decydujący o tym będzie „profesjonalny osąd medyka oparty o fakty związane z przypadkiem”.  

 

Nowa ustawa oznacza zatem szereg zmian w porównaniu do dotychczasowego prawa z 1970 roku. Zgodnie z tym ostatnim aborcja w przypadku niezdolności płodu do przeżycia była dostępna w pierwszych 24 tygodniach ciąży. Po zmianach prawnych w takim przypadku aborcja będzie legalna także w późniejszym okresie ciąży.

 

Ponadto w ramach obowiązującego dotychczas prawa w stanie Nowy Jork aborcja po 24. tygodniu była dostępna wyłącznie w przypadku zagrożenia życia matki. Obecnie będzie można ją przeprowadzić również także w przypadku ryzyka dla jej zdrowia.

 

Zgodnie z dotychczasowym nowojorskim prawem (z 1970 roku) aborcja była przestępstwem zagrożonym nawet 7 latami więzienia. Aktywiści proaborcyjni ubolewali, że ogranicza to lekarzy. Po wejściu w życie nowej ustawy kwestia mordowania nienarodzonych będzie regulowana przez prawo o zdrowiu publicznym. Wykreślono ją z kodeksu karnego.

 

Przegłosowanie ustawy umożliwiły listopadowe wybory, które zmieniły skład stanowego parlamentu na korzyść Demokratów. Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuom już podpisał ustawę. Głosowanie odbyło się w rocznicę wyroku w sprawie Roe versus Wade z 1973 roku.

 

Zwolennicy ustawy twierdzą, że jest ona konieczna, by „ochronić” stan Nowy Jork przed ewentualnym ograniczeniem legalności aborcji na szczeblu federalnym. Rozważane jest także wpisanie „prawa” do aborcji do konstytucji stanu Nowy Jork. Zmiany prawne spotkały się z krytyką Republikanów i konserwatywnej organizacji obywatelskiej „New Yorker for Constitutional Freedoms”.

 

Źródła: eu.democratandchronicle.com / syracuse.com / nypost.com

mjend

 

 

 

 


DATA: 2019-01-23 12:31
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Popieram stanowisko Republikanów
9 miesięcy temu / Jerzy
 
Tylko Fatima i Różaniec, kochani ludzie to nasze ostatnie koło ratunkowe. Światem rządzi antychryst.
10 miesięcy temu / Gosc
 
Morderców na świecie mamy już na pęczki. Mordowanie to jak mycie zębów, chcesz to myjesz a jak nie chcesz to usuwasz wszystkie zęby i nie masz problemu z myciem. Życie już nie jest ważne i dla wielu nie ma sensu. Niedługo nie będzie żadnych ograniczeń w mordowaniu.
10 miesięcy temu / DNA
 
Nie. Takie zagrożenie zdrowia które uniemożliwiłoby samodzielne wychowywanie tego dziecka albo dzieci już posiadanych, albo samodzielną egzystencję kobiety. Oczywiście pamiętne utracone dwie dioprie pani Alicji Tysiąc nie są żadną przesłanką. Ale proszę nie drwić z tematu gdyż jest dużo kobiet bardzo zaniepokojonych postulatami antyaborcyjnymi. Takie sprawy powinny być jasne. Oczywiście nie ma zgody na aborcję eugeniczną ale też państwo powinno powinno przygotować zawczasu ośrodki dla dzieci niechcianych i wymagających specjalnej opieki.
10 miesięcy temu / Dariusz
 
Gdzie jest reakcja papieża na ta legalizację ludobójstwa ?
10 miesięcy temu / Coinen
 
Każde zagrożenie zdrowia? Np. że brzuszek mamusi urósł, mamusia uważa że brzydko wygląda i to wpływa na jej zdrowie psychiczne - takie coś też ma uprawniać do MORDERSTWA NIEWINNEGO DZIECKA?
10 miesięcy temu / do Dariusz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.