DZIŚ JEST:   17   WRZEŚNIA   2019 r.

Św. Roberta Bellarmina, biskupa
Św. Hildegardy z Bingen
Św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego
 
 
 
 

Nowe, surowe prawo zagraża chrześcijanom w Nepalu

Nowe, surowe prawo zagraża chrześcijanom w Nepalu
Fot. AntanO (Praca własna) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], Wikimedia Commons

50 tysięcy rupii grzywny i do 5 lat pozbawienia wolności, a dla obcokrajowców: przymusowe opuszczenie kraju w czasie nieprzekraczającym 7 dni – tak w świetle nowych przepisów kodeksu karnego w Nepalu będzie wyglądać kara za „nawracanie na inną religię bądź też zakłócanie religii innych”. Zmiany prawne zatwierdzone w ubiegłym roku weszły w życie 17 sierpnia. Ich praktycznego zastosowania obawiają się nepalscy chrześcijanie.

 

 

Nowe przepisy kodeksu karnego penalizują wszelkie próby zachęty do zmiany religii czy promowania swojej wiary wobec wyznawców innych religii. Nepalczykom grozi za to grzywna w wysokości 50 tysięcy rupii (ok. 390 euro) i do pięciu lat pozbawienia wolności. Obcokrajowcom – wydalenie z kraju w ciągu 7 dni. 

Wejścia w życie nowych przepisów, które zaczęły obowiązywać 17 sierpnia, szczególnie obawiali się nepalscy chrześcijanie. Wśród 29 mln obywateli (których 80 procent stanowią wyznawcy hinduizmu), chrześcijanie to zaledwie 1,4 proc. Obawiają się oni, że wprowadzone zmiany w kodeksie karnym będą kolejnym narzędziem prześladowania i formułowania wobec nich fałszywych oskarżeń. 

Odkąd nowe przepisy prawne zostały zatwierdzone w 2017 r., wiele międzynarodowych organizacji broniących praw człowieka apelowało do prezydenta Nepalu Bidhya Devi Bhandariego z prośbą o wycofanie z nowego kodeksu karnego kontrowersyjnego zapisu. Tym bardziej, że w świetle konstytucji, Nepal pozostaje państwem świeckim w którym obywatelom pozostawia się wolność wyznania. Przepis ten w wielu przypadkach jest jednak fikcyjny, a sam prezydent nie przychylił się do nadsyłanych do niego próśb w tej sprawie. 

Według rankingu międzynarodowej organizacji Open Doors, Nepal to 25. kraj na liście państw w których w największym stopniu prześladuje się chrześcijan. Kościoły są podpalane, a wyznawców Chrystusa oskarża się m.in. o zabijanie krów – czczonych tam jako święte zwierzęta.

 

Źródło: KAI

RoM

 

 

 


DATA: 2018-09-01 09:58
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

M.in tacy ludzie są sprowadzani do kraju w ramach wymuszania multi kulti. Dlaczego tyle osób łudzi się, że nie będzie problemów w przyszłości?
ponad 1 rok temu / Michalina
 
@hipopotem A co ma jedno do drugiego? Trzęsienia ziemi są naturalnym zjawiskiem w pewnych częściach świata. A wy jako katolicy powinniście pomóc. A w artykule chodzi o prawo, do którego nikt, prócz rządu w Katmandu nie powinien się wtrącać.
ponad 1 rok temu / ollek
 
I pomyśleć, że tak niedawno stręczono nam - dajcie datek na Nepal, który ucierpiał wskutek silnego trzęsienia ziemi. No to ja się nie dziwię - dlaczego to trzęsienie ziemi było tak silne.
ponad 1 rok temu / hipopotem
 
w takim razie niech zakażą internetu
ponad 1 rok temu / dvdvd
 
@Salus Wszystko na to wskazuje. Ludzkość odrzuciła Boga, na Jego miejsce wskoczył Zły.
ponad 1 rok temu / Em.
 
Za niedługo podobne przepisy zostaną przyjęte na całym świecie.
ponad 1 rok temu / Salus
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.