DZIŚ JEST:   26   LISTOPADA   2020 r.

Św. Leonard z Porto Maurizio
Bł. Jakub Alberione
 
 
 
 

Nigeria: chrześcijanie zostali sami w obliczu prześladowań. Boko Haram zapowiada krwawą rzeź

Nigeria: chrześcijanie zostali sami w obliczu prześladowań. Boko Haram zapowiada krwawą rzeź
fot. REUTERS FILE PHOTO/REUTERS/FORUM

Nigeryjscy chrześcijanie czują się przygnębieni i opuszczeni przez rząd. W kraju nie ustają prześladowania. Terroryści z Państwa Islamskiego, Boko Haram i islamscy pasterze z plemienia Fulani dokonują napadów na chrześcijańskie wioski, zabijając i okradając ich mieszkańców. – Nigdy jeszcze w historii naszego kraju życie nie było tak tanie – podkreślił bp Matthew Hassan Kukah, ordynariusz diecezji Sokoto, w której dominuje muzułmańska większość.

 

Zdaniem hierarchy rząd Nigerii nie tylko nie chce powstrzymać terrorystów, ale wręcz ich wspiera. – Trudno jest dziś przekonać Nigeryjczyków, że powinni być dumni ze swojego kraju i że są pod ochroną władz. Absolutnie nic nie robi się, aby zakończyć tę masakrę – powiedział biskup. – Proszę pomyśleć, jak zachowałby się Donald Trump na wieść o tym, że ktoś zabił amerykańskich obywateli... – dodał.

 

Prezydentem kraju jest muzułmanin, Muhammadu Buhari. Krytycy oskarżają go o faworyzowanie współwyznawców. – Obsadza wszystkie najważniejsze stanowiska muzułmanami. Minister obrony czy doradca ds. bezpieczeństwa narodowego, to muzułmanie – wyjaśnił bp Kukah. – Boko Haram zabija chrześcijan bo chce zrobić z Nigerii państwo islamskie, rząd który w takich warunkach mianuje na kluczowe stanowiska islamistów po prostu daje terrorystom kredyt zaufania. Obecna polityka opiera się na dyskryminacji religijnej, sprowadziła chrześcijan do roli pariasów – dodał hierarcha.

 

Dla biskupa dowodem na obojętność władz, jest reakcja prezydenta po słynnym zabójstwie z końca ubiegłego roku, kiedy to w wyniku ataku bojówkarzy z Boko Haram zginęła panna młoda i goście weselni. Zostali oni ścięci w drodze na przyjęcie. – Skończyło się na kilku słowach potępienia wypowiedzianych przez rzecznika prasowego. Gdzie indziej taka tragedia uzasadniałaby poważną zmianę polityki, a prezydent przynajmniej spotkałby się z rodzinami ofiar – powiedział bp Kukah.

 

Ponaddwustumilionowa populacja Nigerii podzielona jest niemal równo między dwie religie. Na południu kraju dominują chrześcijanie, a na północy muzułmanie. Kilka stanów zamieszkanych przez większość muzułmańską wprowadziło na swoim terenie prawo szariatu, mimo iż konstytucja gwarantuje świeckość państwa.

 

Biskup zauważył też, że są w Nigerii przywódcy muzułmańscy i zwykli muzułmanie, którzy są zaniepokojeni tym, co się dzieje. Ale „bez czytelnej hierarchii – takiej, jaka istnieje w Kościele katolickim – łatwo jest zagłuszyć ich głosy”.

 

Jednym z ostatnich morderstw dokonanych na chrześcijanach, było ścięcie 20 stycznia pastora Lewana Andimiego ze Stowarzyszenia Chrześcijan Nigerii. Wideo z nagraniem egzekucji zostało wrzucone do internetu. Pastor został porwany na początku miesiąca przez terrorystów z Państwa Islamskiego. W filmie nagranym po porwaniu, prosi żonę i dzieci, aby nie płakali i zawsze, za wszystko byli wdzięczni Bogu. W komunikacie opublikowanym po morderstwie pastora prezydent kraju Muhammadu Buhari określił tę zbrodnię jako okrutną i nieludzką oraz zapewnił, że winni zostaną pociągnięci do odpowiedzialności.

 

26 grudnia ubiegłego roku zostało rozpowszechnione wideo, na którym widać egzekucję 11 chrześcijan, której dokonało Boko Haram. Wszystkim ścięto głowy. Tego samego dnia terroryści dokonali wspomnianego morderstwa panny młodej i jej orszaku weselnego. Islamiści zatrzymali samochód, którym podróżowała wraz z koleżankami, po czym ścieli ją i jej towarzyszki.

 

Islamscy pasterze z plemienia Fulani tylko w siedmiu pierwszych miesiącach 2019 roku zamordowali 1400 osób. W tym roku, 17 stycznia, napadli na wioskę Gora-Gan, w stanie Kaduna, leżącym w środkowej części Nigerii, gdzie otworzyli ogień do wspólnoty ewangelickiej, którą miała spotkanie na placu. W wyniku strzelaniny dwóch nastolatków zostało zabitych, a kilku innych ciężko rannych.

 

Porwano także czterech seminarzystów, z których jeden został uwolniony i w stanie bardzo ciężkim przebywa w szpitalu.

 

KAI

TK


DATA: 2020-01-29 07:42
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Boże miej w opiece swoich wyznawców
9 miesięcy temu / Stach
 
Krolestwo Jezusa na ziemi bedzie przez 1000 lat dla tych, ktorzy zginą za wiarę. Apokalipsa św Jana
9 miesięcy temu / Second
 
@Wojtek, z tym hymnem dnia islamu w KK, to trafiłeś w sedno!
9 miesięcy temu / Tegg
 
Ciekawa dyskusja. Z jednej strony biblia odnotowuje fakt, że św. Piotr dobył miecza w obronie Jezusa, ale został przez Niego powstrzymany. Jezus mówił, że Jego królestwo nie jest z tego świata. Natomiast odnotowany jest również fakt, że diabeł wprost powiedział w kuszeniu, że ten świat należy do niego Łk 4,12. Ja rozumiem to tak, że królestwa Bożego to my na Ziemi mieć nie będziemy. I na tej podstawie warto zastanowić się nad ontologicznym celem istnienia człowieka. Chociaż, św. Augustyn mówi o 'sprawiedliwej wojnie'.
9 miesięcy temu / M
 
To samo zagrożenie bynajmniej nie jest aż tak odległe. W Europie chrzescijanie też są często sprowadzani lub sprowadzeni do tej samej roli. Z tym że islam napewno nie jest głównym czynnikiem tego stanu rzeczy.
9 miesięcy temu / J
 
@Zko. AKurat tam jest mnóstwo ropy i taki SHell znakomicie zarabia. Ale jak jakieś plemię się zbuntowało, bo przez Shella mieli katastrofę ekologiczną, to Shell oskarżył jednego z przywódców plemienia o kradzieżi dewastację jakiegoś sprzętu. I facet dostał kś. Za nieudowodnioną kradzież. Shell tam zarabia to nikt się nie wcina. Pewnie jeszcze kilka korporacji. Jakby zaczęli wysadzać ropociągi czy rafinerie, to wtedy byłaby interwencja.
9 miesięcy temu / Skanderbeg
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.