DZIŚ JEST:   25   LUTY   2020 r.

Św. Cezarego z Nazjanzu
Św. Modesta z Trewiru
 
 
 
 

Nieoficjalnie: Kuria Rzymska bardziej scentralizowana, konferencje episkopatów z władzą doktrynalną

Nieoficjalnie: Kuria Rzymska bardziej scentralizowana, konferencje episkopatów z władzą doktrynalną
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com(Websi)

Osobistą decyzję papieża zatwierdzająca każdą decyzję autorytatywną dykasterii Kurii Rzymskiej i większą niż dotychczas rolę Sekretariatu Stanu przewiduje projekt dyskutowanej obecnie nowej konstytucji apostolskiej o reformie Kurii Rzymskiej „Praedicate Evangelium” – twierdzi amerykańska agencja katolicka Catholic News Agency.

 

Zdaniem dziennikarza agencji, który zapoznał się z projektem dokumentu, przewiduje on bezprecedensową w epoce nowożytnej konsolidację władzy w Rzymie. Wyjątkiem jest to, że wszystkie organa Kurii, określane obecnie jako Sekretariaty, Kongregacje lub Papieskie Rady będą przemianowane na „dykasterie”. Chociaż zreformowana Dykasteria ds. Ewangelizacji jest wymieniona jako pierwsza, nie ma prawnego pierwszeństwa czy priorytetu, a wszystkie dykasterie są opisane jako „równe między sobą pod względem prawnym”. Jedynym wyjątkiem jest Sekretariat Stanu, który zachowuje swoją tradycyjną nazwę i jest w nowej konstytucji niewątpliwie „pierwszą” dykasterią Stolicy Apostolskiej.

 

Zmianą najbardziej radykalną jest zaproponowane ustanie zdolności każdej dykasterii Kurii do sprawowania władzy papieskiej na podstawie delegacji stałej. Projekt tekstu stanowi, że dykasterie Kurii „nie mogą wydawać praw lub dekretów ogólnych posiadających moc prawną, ani nie mogą odbiegać od przepisów prawa powszechnego”, za wyjątkiem przypadków indywidualnych „zatwierdzonych specjalnie przez papieża”. Postanawia też, że wszelkie „ważne, rzadkie i nadzwyczajne sprawy” nie mogą być traktowane przez prefekta dykasterii, chyba że i do chwili kiedy nie wyjaśni sprawy papieżowi i nie otrzyma jego zgody.

 

Z prawnego punktu widzenia oznacza to, że papież musi osobiście zatwierdzić każdą autorytatywną decyzję dykasterii Kurii Rzymskiej.

 

Konstytucja przewiduje też, by osoby świeckie mogły stać na czele dykasterii. W tym kontekście należy rozumieć także uchylenie decyzji, by dykasterie mogły sprawować władzę delegowaną w imieniu papieża. Agencja CNA zauważa, że może to doprowadzić do poważnych zatorów w pracy Kurii. Dodaje, że decyzję o tym, które sprawy pojawią się na biurku papieskim będzie podejmował Sekretariat Stanu. W przeciwieństwie do „dykasterii”, na której czele może stanąć osoba świecka, w „Praedicate Evangelium” zapewniono, że Sekretariatem Stanu musi kierować kardynał. Jest on odpowiedzialny za koordynację prac dykasterii i poprzez spotkania z ich szefami „podejmowanie decyzji, które zostaną zaproponowane papieżowi”.

 

Przewidziano, że sekcja ds. ogólnych Sekretariatu Stanu będzie się zajmowała również opracowywaniem aktów prawnych, w tym konstytucji apostolskich, dekretów i listów apostolskich oraz pracą nad aktami, które zostały przedstawione do osobistej aprobaty papieskiej. Jak zaznacza agencja CNA, powołując się na opinie osób pracujących w Kurii, oznacza to centralizację władzy w Kościele w biurze Sekretarza Stanu.

 

Projekt „Praedicate Evangelium” kładzie duży nacisk na regularne spotkania szefów dykasterii i potrzebę „kolegialności, przejrzystości i skoncentrowanych działań”.

 

Jednocześnie zauważono, że centralizacja władzy w Sekretariacie Stanu została celowo zrównoważona nowym, rozszerzonym docenieniem narodowych konferencji episkopatów. Dotyczy to na przykład zalecenia współpracy w kwestiach ochrony wiary i przyznaniu w dokumencie Konferencjom Episkopatów „autentycznej władzy doktrynalnej”.

 

Agencja CNA przypomina, że dyskusja nad projektem konstytucji „Praedicate Evangelium” jeszcze trwa, a zgłoszone uwagi będą przedmiotem prac Rady Kardynałów w dniach 17-19 września b.r.

 

 

KAI

MWł

 

 


DATA: 2019-07-03 12:21
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Rację mają więc ci, którzy utrzymują, iż Franciszek skrywa despotyczne usposobienie pod maską sympatycznego safanduły...
7 miesięcy temu / Karol
 
Wszystko stoi na głowie. Rozproszona władza doktrynalna i scentralizowana władza administracyjna. Jedyne zadanie Piotra to obrona doktryny katolickiej. A ten człowiek co robi? Kim on jest w ogóle?
7 miesięcy temu / Michał
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.