DZIŚ JEST:   25   LISTOPADA   2020 r.

Św. Katarzyny, męczennicy
Bł. Marii Franciszki Siedliskiej
 
 
 
 

Niemiecki „Plan Marshalla” dla Afryki. „Zupełnie nowy wymiar współpracy”

Niemiecki „Plan Marshalla” dla Afryki. „Zupełnie nowy wymiar współpracy”
fot. PANAPRESS/MAXPPP?Forum

Berlin zaprezentował plan rozszerzenia niemieckiej ekspansji handlowej w Afryce. Nowy „Plan Marshalla” jak go określają niemieckie media ma z założenia przyczynić się do rozwoju państw afrykańskich i przez to do ograniczenia przepływów migracyjnych do Europy. Przy okazji przyniesie korzyści niemieckim firmom – przekonuje twórca strategii.

 

33-stronicowy plan przedstawiony w połowie ub. tygodnia w Berlinie przez niemieckiego ministra rozwoju Gerda Müllera dotyczy w szczególności współpracy w sektorze energetycznym i ma otworzyć rynki afrykańskie na niemieckie towary.


Müller na swojej stronie internetowej zaznaczył, że "zupełnie nowy wymiar współpracy z Afryką" jest potrzebny i, że „Niemcy są gotowe wspierać rządy w Afryce w ich przedsięwzięciu.”- Te państwa, które walczą z korupcją, budują systemy podatkowe, inwestują w edukację i opierają się na równości płci mogą spodziewać się większego wsparcia od nas – zapowiedział.


Minister dodał, że szybko rosnące gospodarki afrykańskie dają wiele różnych możliwości rozwoju niemieckim firmom. Berlin obiecuje wzrost pomocy zagranicznej o 20 proc. dla państw afrykańskich, które podejmą reformy.

Krytycy projektu pomocowego dla Afryki zwracają uwagę na fakt, iż plan jest „nieprecyzyjny.” - Niestety plan nie precyzuje, jak konkretne środki i pomoc ma wyglądać – uważa Christoph Kannengieber, dyrektor zarządzający Afrika Verein – organizacji skupiającej przedsiębiorców niemieckich inwestujących w Afryce.


Strategia Müllera zakłada walkę z ubóstwem. - Niemcy i Europa mają interes w tym, aby pomagać Afrykańczykom w celu ograniczenia skutków zmian klimatycznych i uniknięcia uchodźców klimatycznych, i aby zapobiec masowej migracji, a także pomóc stworzyć przyszłość dla młodzieży w Afryce – przekonuje Müller.


Jego projekt proponuje "nowy poziom równej współpracy” między krajami afrykańskimi a zachodnimi w takich dziedzinach jak: edukacja, handel, rozwój biznesu i energii. Europa miałaby się otworzyć na towary produkowane w Afryce. Wg niemieckiego ministra konieczne jest zaprzestanie „nielegalnych transferów finansowych z Afryki i uchylania się korporacji od opodatkowania".


Dokument mówi, że rządy afrykańskie mają również do odegrania ważną rolę, walcząc z korupcją, zapewniając dobre zarządzanie i poprawiając sytuację kobiet.


Minister rozwoju chce więcej prywatnych inwestycji w Afryce. W tym celu proponuje różne środki, w tym: dodatkowe gwarancje kredytów eksportowych dla niemieckich firm działających w Afryce i liczy na zwiększenie ściągalności podatków w krajach afrykańskich, by sami Afrykańczycy wyłożyli więcej funduszy na rozbudowę infrastruktury.


Na razie w Afryce operuje około tysiąca niemieckich firm. Korupcja, niestabilność polityczna i nadmierna biurokracja są jednymi z głównych przeszkód rozwoju biznesu na kontynencie. Środowisko biznesu czeka na konkretne instrumenty, które zostaną opracowane, by zwiększyć możliwości handlowe w Afryce.


Unia Europejska uruchomiła podobne systemy pomocowe w ub. roku w Mali, Nigerii, Nigru, Senegalu i Etiopii w ramach nowego partnerstwa migracyjnego. Głównym celem było ograniczenie lub spowolnienie napływu nielegalnych imigrantów do Europy poprzez „ukierunkowane działania polityczne, społeczne i ekonomiczne.” Jednak raport z postępów realizacji programu wydany w grudniu wykazał, iż poczyniono niewielkie postępy ze względu na przeszkody piętrzone przez lokalnych polityków. 


We wrześniu ubiegłego roku Komisja Europejska ogłosiła plan inwestycyjny dla Afryki, obejmujący udzielenie pomocy w wysokości 88 mld euro. Na razie trwa zbieranie środków.Źródło: euobserver.com., dw.com., AS.
DATA: 2017-01-23 14:56
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

no to jak german coś takiego zaproponował z korzyścią dla germańskich firm, to gorsze niż flirt z diabłem. Niech sobie german jego raj buduje lepiej w germannii. Każda próba uszczęsliwiania innych to kolonizacja i bandytyzm! To państwo nie jest w stanie żyć w zgodzie z innymi!
ponad 3 lata temu / okirex
 
Najlepszy plan dla Afryki: rekolonizacja. Tylko jakie "cywilizowane" państwo jest dziś do tego zdolne?
ponad 3 lata temu / zxc
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.