DZIŚ JEST:   26   LUTY   2020 r.

Środa Popielcowa
Św. Aleksandra, biskupa
Św. Pauli Montal
 
 
 
 

Niemiecki historyk wzywa rząd w Berlinie do dyskusji na temat reparacji dla Polski

Niemiecki historyk wzywa rząd w Berlinie do dyskusji na temat reparacji dla Polski
Warszawa w roku 1945. By Anonimowy pracownik Polskiej Agencji Prasowej/Anonymous employee of the Polish Press Agency [Public domain], via Wikimedia Commons

Prof. Stephan Lehnstaedt powiedział, że w sprawie reparacji wojennych dla Polski chodzi o zachowanie „fair” i sprawiedliwość. „Słuszna jest opinia, że Polacy zostali potraktowani gorzej niż Francuzi” – mówi historyk i zachęca Berlin do rozmowy na ten temat. „Musi dojść do symbolicznego gestu” – dodaje.

 

Na łamach „Deutche Welle” opublikowany został wywiad z prof. Stephanem Lehnstaedtem, specjalistą w dziedzinie historii Holocaustu oraz niemieckiej okupacji w Polsce. W rozmowie poruszono m.in. temat reparacji wojennych. Naukowiec przyznał, że ta sprawa jest bardzo ważna, ale też trudna. Jego zdaniem Niemcy powinni pomóc grupie osób, które przeżyły wojnę i obozy. „To godne pożałowania, że do tej pory, 30 lat po upadku żelaznej kurtyny, tego nie zrobiono” – mówi.

 

Historyk jest zdania, że w sprawie reparacji chodzi o sprawiedliwość i uczciwe zachowanie. „Chodzi o sprawiedliwość i słuszna jest opinia, że Polacy zostali potraktowani gorzej niż Francuzi czy Holendrzy” – tłumaczy prof. Lehnstaedt. Nie chce jednak mówić o konkretnych kwotach, które miałyby zadośćuczynić za straty wojenne. „Odszkodowanie jest zawsze symboliczne, nie mogę go wyliczyć. Jaką wartość ma zabity dziadek czy stracona noga?” – mówi.

 

„To musi być coś symbolicznego, ten symbol musi być z jednej strony akceptowany przez Polaków, a równocześnie musi być czymś więcej niż tylko gestem. Mój kolega powiedział kiedyś, że jeśli polityka symboliczna nie boli, to znaczy, że nie jest to dobry symbol. Nie możemy mówić o bilionie euro, bo nikt takiej sumy nie jest w stanie zapłacić, ale z drugiej strony nie możemy załatwić tej sprawy budując pomnik Polaków w Berlinie. To nie może być 10 mln, bo to byłoby żenujące” – stwierdza prof. Lehnstaedt.

 

W rozmowie z „Deutche Welle” dodaje również, że w końcu musi dojść do symbolicznego gestu. Historyk chce również rozpoczęcia w Niemczech debaty społecznej na ten temat. „Taka dyskusja nie będzie przyjemna, ale właśnie dlatego należy ją jak najszybciej przeprowadzić” – tłumaczy.

 

Historyk odpowiadał również na pytania dotyczące przebiegu II wojny światowej, a także poziomu zainteresowania nią w Niemczech, a także świadomości jej tragicznej skali. „Nikt w Niemczech nie neguje tego, że II wojna światowa była straszna i że Niemcy są winni. Nie istnieje jednak pogłębiona refleksja, nikt nie zastanawia się jakie są tego konsekwencje. Niemcy nie przyjmują do wiadomości, że II wojna światowa to nie tylko wojna z Rosją Sowiecką, lecz że zaczęła się ona przynajmniej, jeśli chodzi o Europę, właśnie w Polsce w 1939 roku – powiedział.

 

Prof. Stephan Lehnstaedt stwierdził również, że w kontekście II wojny światowej i napaści na Polskę możemy mówić o zbrodniach przeciwko ludzkości. „Jeżeli uwzględnimy działalność oddziałów specjalnych (Einsatztruppen), to możemy mówić o 60-70 tys, a może nawet 80 tys. zabitych. To była celowa działalność, która może podpadać pod definicję ludobójstwa. Celem było wymordowanie części polskiego narodu, jego elity” – podsumował historyk.

 

 

Źródło: dw.com

WMa

 


DATA: 2019-09-01 12:45
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@@Sec: Uderz w stół, jak się mówi, a odezwie się @Sec. Zastanów się nad tym, co napisałeś, gdyż to jest pozbawione logiki, bo w końcu znam Pismo św. czy nie znam? Gdyż w pierwszej części zadania poddajesz to w wątpliwość, a w drugiej sugerujesz, że je znam bardzo dobrze. Bóg dał nam rozum po to, żebyśmy z niego korzystali. Więc albo je znam, albo nie. Jeśli go nie znam, to czemu tak trafnie się nim posługuję? A jeśli znam, to na jakiej podstawie przypisujesz mi tak złe intencje? I w którym miejscu wykorzystałem Biblię by atakować Kościół? Niedorzeczne.
5 miesięcy temu / j.s.
 
@j.s.: Chrześcijanie są dla ciebie pociągający gdy możesz ich w konia robić. Po to "świetnie operujesz cytatami z Pisma Św.", jedynie wybranymi cytatami. Nie znasz Biblii ani trochę, nie rozumiesz jej sensu, bądź wręcz przeciwnie - jesteś wrogiem Kościoła Rzymskokatolickiego i wykorzystujesz znajomość Biblii przeciw niemu.
5 miesięcy temu / @Sec
 
Niech zaczną od zwrotu ukradzionych i pochowanych po domach i muzeach dziełach sztuki. Wywieźli 0,5 mln wagonów z Polski złodzieje i mordercy niemieccy.
5 miesięcy temu / Luby
 
Mało mnie interesuje czy maja taka kwotę. Skoro dziennikarka mogła dostać odszkodowanie 10 mln dolarów za to że jej przeszkadzaly perfumy innej dziennikarki to teraz majac te kwoty porozmawiajmy sobie o odszkodowaniach za ludobójstwo. Tylko poważnie proszę. Chyba życie ludzkie jest wyceniane wyżej niz dyskomfort węchowy dziennikarki?
5 miesięcy temu / Jot
 
Nikt takiej sumy nie jest w stanie zapłacić... ale ukraść to już napewno... 39-45 to pokazuje
5 miesięcy temu / X
 
Sami malkontenci i krytykanci w komentarzach - nie tylko pod tym artykułem. Istna loża szyderców, którzy stoją z boku i wszystko potępiają. Mt 11, 17: "Przygrywaliśmy wam, a nie tańczyliście; biadaliśmy, a wyście nie zawodzili". Nie da się dogodzić. Mało pociągający chrześcijanie, którzy widzą wszędzie tylko zło, a powiedziane jest, że miłość wszystkiemu wierzy i we wszystkim pokłada nadzieję. A kiedy rzeczywiście trzeba będzie coś skrytykować, już nikt na to nie zareaguje.
5 miesięcy temu / j.s.
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.