DZIŚ JEST:   23   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
 
 
 
 

Niemiecki biskup zezwolił na interkomunię – poparło go trzech kolejnych

Niemiecki biskup zezwolił na interkomunię – poparło go trzech kolejnych
Zdjęcie ilustracyjne.FOT.Magdalena i Tomasz Jodlowski/FORUM

Niemiecki biskup Hans-Josef Becker zdecydował się 30 czerwca na wdrożenie zaleceń przyjętych przez większość niemieckiego Episkopatu. „Mówią” one o możliwości przyjmowania Komunii przez protestanckich małżonków katolików – w indywidualnych przypadkach.

 

Biskup diecezji Paderborn Hans-Josef Becker wezwał duchownych swojej diecezji do zapoznania się z podręcznikiem i działania zgodnego z nim. Jednocześnie podkreślił, że nie chodzi tu o masowe dopuszczenie do Komunii, lecz o „duchową pomoc w decyzji sumienia w indywidualnych przypadkach pasterskiej troski”. Decyzję biskupa Beckera poparło również trzech innych biskupów zza Odry: Gerhard Feige z Magdeburga, Stefan Hesse z Hamburga i Franz-Josef Bode z Osnabrücku.

 

Tymczasem sprzeciwiający się poluzowaniu dyscypliny biskup Rudolf Voderholzer z Regensburga w wywiadzie dla Catholic News Agency podkreślił, że wciąż czeka na wytyczne płynące z Rzymu. Jego zdaniem list prefekta Kongregacji Nauki Wiary Luisa Ladarii do kardynała Reinharda Marxa z 25 maja potwierdza, że sprawa dopuszczenia do Komunii to kwestia Kościoła powszechnego i jego doktryny. W liście tym wezwano do wstrzymania się z publikacją dokumentu przyjętego przez większość niemieckich biskupów (dokument ten poluzowywał dyscyplinę sakramentalną dla protestantów).

 

Jak przekonuje biskup Voderholzer, lokalny biskup musi dostosować się do praktyki Kościoła powszechnego. Wiąże się z tym konieczność dostosowania się do Kodeksu Prawa Kanonicznego. Zgodnie z nim szafarz katolicki może udzielać Komunii nie-katolikom wyłącznie jeśli „istnieje niebezpieczeństwo śmierci albo przynagla inna poważna konieczność”.

 

W lutym niemiecki Episkopat przyjął deklarację „Iść z Chrystusem - szukając jedności. Łączone wyznaniowo małżeństwa i wspólny udział w Eucharystii”. Wskazał w nim na możliwość przyjmowania w pewnych przypadkach Komunii przez protestanckich małżonków katolików. Jednak przeciwna dokumentowi mniejszość niemieckiego episkopatu zwróciła się w tej sprawie do Watykanu. Ten zaś – jak wspomniano – nakazał wstrzymanie się od publikacji wytycznych.

 

Ostatecznie niemiecki episkopat opublikował dokument pod koniec czerwca. Zaznaczył jednak, że nie jest to oficjalne stanowisko, lecz rodzaj głosu w dyskusji. Dlatego też dokumentu nie opatrzono pieczęcią Konferencji Episkopatu. Watykan prawdopodobnie wiedział o publikacji dokumentu w tej formie. O zamiarze tym powiadomił bowiem uprzednio kardynał Marx – przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec.

 

Ponadto według Reginy Einig z Die Tagespost kardynał Reinhard Marx spotykał się ponadto z papieżem za plecami innych niemieckich biskupów. Działo się to jej zdaniem między 11 a 13 czerwca, gdy w Watykanie toczyły się oficjalne rozmowy części niemieckich hierarchów i papieża – poświęcone omawianej kwestii.

 

Źródło: lifesitenews.com / pch24.pl

 

mjend

 


DATA: 2018-07-05 10:20
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

ciekawe czasy: "Nie jestem teologiem, nie wiem czy interkomunia jest dobra, czy zła." Aha, nie znam się, no to się wypowiem. Nie lepiej przedtem dowiedzieć się czym jest katolicyzm i czym się różni od protestantyzmu, co to jest interkomunia, na czym polega ekumenizm - i dopiero się wypowiedzieć, nie narażając się na pukanie palcem w czoło?
ponad 2 lata temu / TZ.
 
Inter Milan tzn. Internatzionale Milano znam, ale interkomunia to co to ma w ogóle być?
ponad 2 lata temu / Janusz z Kolonii
 
Nie jestem teologiem, nie wiem czy interkomunia jest dobra, czy zła. Dla większości moich znajomych (ludzi śmiem uważać reprezentatywnych dla polskiego katolicyzmu) których o to pytałem jest to problem dość abstrakcyjny. Jeżeli interkomunia stanie się faktem to mam nadzieję, że pomoże ona budować chrześcijański ekumenizm bardzo potrzebny w epoce kryzysu cywilizacji zachodniej i zalewu islamu. Wybitnym teologom i dostojników kościelnym realne działania na rzecz ekumenizmu bardzo słabo jak dotąd się udawały. Może zbliżenie między wyznaniowe na poziomie zwykłych ludzi będzie miało korzystny wpływ na stan umysłów "reli gijnych specjalistów".
ponad 2 lata temu / ciekawe czasy
 
No to teraz już mamy jawną herezję pełzającą. Teraz tylko czekać na herezję galopującą.
ponad 2 lata temu / Janek
 
Potworne świętoktadztwo.
ponad 2 lata temu / Jacek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.