DZIŚ JEST:   13   LIPCA   2020 r.

III Objawienie w Fatimie
Św. Andrzeja Świerada, pustelnika
Św. Benedykta, męczennika
 
 
 
 

Niemiecka prasa: Polska zmierza do autorytaryzmu

Niemiecka prasa: Polska zmierza do autorytaryzmu
Zdjęcie ilustracyjne Fot. Pixabay.com

Po wyborach parlamentarnych niemiecki mainstream medialny trzęsie się z oburzenia. „Polsce tego nie wolno” – pisze o reformie wymiaru sądownictwa jeden z tytułów. Niemcy są przekonani, że PiS będzie konsekwentnie dążyć do autorytaryzmu i likwidować demokrację.

 

Na łamach uchodzącej za centrową „Frankfurter Allgemeine Zeitung” czytamy, że wynik wyborów w Polsce to „zła wiadomość dla demokracji”. PiS miałoby „nie okazywać szacunku dla obyczajów demokratycznych i państwa prawa”. Według komentatora gazety Reinharda Vesera partia Jarosława Kaczyńskiego zawłaszczyła wymiar sprawiedliwości, zniszczyła media publiczne oraz nasyciła życie publiczne nienawiścią, dzieląc Polaków na lepszych i gorszych. PiS rzekomo obciążone jest także licznymi aferami.

 

Zdaniem komentatora PiS otrzymało w tym roku więcej głosów niż w 2015 ze względu na wypełnienie socjalnych obietnic wyborczych. Wielu Polaków, którym żyło się do niedawna ciężko, stanęło dzięki partii Kaczyńskiego ekonomicznie na nogi –twierdzi Veser. Jego zdaniem istotną rolę odegrał też „konserwatyzm i nacjonalizm” partii Kaczyńskiego.

 

W bardzo podobnym tonie wypowiedział się korespondent „FAZ” w Warszawie, Gerhard Gnauck. Dziennikarz twierdzi przy tym, że do wyborów prezydenckich w 2020 roku polityka PiS będzie umiarkowana, a ewentualne gruntowne zmiany przeprowadzi dopiero po ich zakończeniu.

 

Również Florian Hassel z lewicowej „Süddeutsche Zeitung” twierdzi, że zwycięstwo PiS „nie jest dobrą wiadomością dla demokracji” w Polsce. Zdaniem Hassela partia Kaczyńskiego wygrała głównie dzięki „sprzedajności” (sic!) wyborców. Pewną rolę dziennikarz przypisuje też „słabości podzielonej opozycji” oraz „bezprzykładnej propagandzie telewizji państwowej formującej opinię publiczną od początku panowania PiS za pomocą manipulacji, przemilczeń i kłamstw”.

 

Według dziennikarza „SZ” zadecydowało jednak przede wszystkim „kupienie głosów” za pomocą 500+, 300+, obniżki podatków czy dodatkowych emerytur. Hassel sądzi, że PiS „całkowicie marginalizuje państwo prawa”. Wiążą się z nim jakoby „zapierające dech w piersiach niezliczone skandale”. Dziennikarz przewiduje szybkie zniszczenie niezależnego sądownictwa przez polskie władze.

 

W nieco mniej dramatycznym tonie wypowiedział się na łamach „Spiegla” Jan Puhl. Zaznaczył, że choć PiS nosi znamiona typowej partii „prawicowo-populistycznej”, to inaczej niż w innych krajach duża frekwencja mu pomaga, a nie szkodzi. Zdaniem Puhla PiS nie jest w istocie klasyczną partią protestu. Wyborcy poparli partię Jarosława Kaczyńskiego nie w geście sprzeciwu wobec systemu, po prostu zagłosowali „bardzo dobrze przemyślany program”. Jego filary to „ochronia przed migrantami, homoseksualistami i Brukselą” oraz na obietnice materialnego dobrobytu, w tym gwarantowane wysokie świadczenia socjalne. Zdaniem Puhla PiS zerwał z „chłodnym neoliberalizmem”, wskutek czego wielu wyborców przymknęło oko na zmiany w wymiarze sprawiedliwości czy „izolowanie kraju w Unii Europejskiej”.

 

„Die Welt” przekonuje z kolei, że Polska staje się coraz bardziej państwem „quasi-totalitarnym”. Philipp Fritz pisze na łamach tegoż tytułu, że Polacy dali w niedzielę Jarosławowi Kaczyńskiemu mandat do dalszych znaczących zmian. „Potwierdzeniem swojej polityki przez wyborców PiS może czuć się zachęcone do tego, by dalej i jeszcze bardziej przebudowywać państwo, przejmując kontrolę nad instytucjami”, pisze.

 

Dziennikarz sądzi, że w tej kadencji PiS zechce przeforsować nową ustawę medialną i rozciągnąć swoją kontrolę na prywatne media. Fritz zapowiada również podburzanie przez PiS przeciwko mniejszościom i pogardę wobec krytyków. W jego ocenie coraz więcej wskazuje na to, że Polska „oddala się od zachodniej wspólnoty wartości”. Tego jednak, jak czytamy w „Die Welt”, ze względu na znaczenie naszego kraju po prostu robić nam „nie wolno”.

 

Zupełnie inaczej o wyborach w Polsce pisze konserwatywna „Junge Freiheit”. David Engels, profesor historii starożytnej w Brukseli i współpracownik Instytutu Zachodniego w Poznaniu, uznał  zwycięstwo PiS za wielką szansę dla Europy.

 

„Wybory [w Polsce] decydują nie tylko o przyszłości Europy Środkowo-Wschodniej, ale być może nawet o całym kontynencie” – stwierdził w przededniu głosowania.

 

„To, co na pierwszy rzut oka brzmi zdecydowanie zbyt bombastycznie, jest prawdopodobnie sformułowane jeszcze zbyt ostrożnie. Bo jeżeli obecny rząd utrzyma większość, to nadzieja na konserwatywną odnowę przynajmniej na wschodzie Europy nie będzie płonna” – dodał.

 

Według Engelsa, jeżeli doszłoby do zwycięstwa lewicy i liberałów, to „już nic nie stałoby na przeszkodzie ujednoliceniu kontynentu pod sztandarem politycznej poprawności”.

 

„Polska to w oczywisty sposób, jeszcze bardziej niż Węgry, cierń w oku wielu lewicowo-liberalnych polityków” – ocenił Engels. „Polska, razem z Węgrami, może w czasie następnej kadencji rozwinąć się w zalążek alternatywnej Europy”, napisał. Wyjaśnił, że chodzi o Europę o chrześcijańskiej tożsamości.  


DATA: 2019-10-14 16:47
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jak demokracja to tylko po niemiecku....
8 miesięcy temu / Just True
 
A Niemcy interesuje powrót do nazizmu.
8 miesięcy temu / DNA
 
Polska ?oddala się od zachodniej wspólnoty wartości? Przepraszam Jakich wartości wojujacego ateizmu pogardy dla życia konsumpcjonizmu promocji lgbt..
8 miesięcy temu / Waldemar
 
Niemieckie lewactwo.zamiast Hitlera.
8 miesięcy temu / Zbigniew
 
@zielony Tak powiedzieli w TVP? Nick wybrał pan adekwatny do pojęcia jakie Pan ma. Niech Pan zatem powie ilu to złodziei stanęło przed sądami. I ilu zostało skazanych? Ci "złodzieje" to zwykli przedsiębiorcy, którym z dnia na dzień pozmieniano interpretacje podatkowe i kazano płacić za kilka lat wstecz. To ofiary prowokacji jak przypadek mechanika, który wymienił żarówkę. Nie dość że PiS rabuje Polaków, to jeszcze napuścił jednych na drugich, nazywając normalnych ludzi złodziejami. Teraz PiS szykuje się do obrabowania reszty pieniędzy z OFE. Silny wzrost? I gdzie on jest? Wzrasta pkb, bo PiS rzucił ogromne pożyczone pieniądze w konsumpcję. Reszta wskaźników spada. W jaki to sposób PiS kontroluje imigrację? Wpuszczając dwa miliony Ukraińców? Dla arabów Polska była za biedna więc tylko kilkanaście tysięcy ich tu trafiło. Własny rozum to znaczy realizowanie każdej niemieckiej dyrektywny i rozkazu amerykańskiego ambasadora?
8 miesięcy temu / Robert
 
@Lustro: Co ty nie powiesz? Kradzież wasza towarzyszu specjalność.
8 miesięcy temu / lustro
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.