DZIŚ JEST:   11   LIPCA   2020 r.

Św. Benedykta z Nursji, patrona Europy
Św. Olgi, księżnej
 
 
 
 

Niemieccy progresiści apelują do kardynała Marksa. Chcą zmian w katolickiej moralności seksualnej

Niemieccy progresiści apelują do kardynała Marksa. Chcą zmian w katolickiej moralności seksualnej
Kard. Marx. FOT.REUTERS/Kai Pfaffenbach/FORUM

Dziewięciu niemieckich teologów napisało list otwarty do kard. Reinharda Marksa oraz innych biskupów. Domagają się w nim radykalnych zmian w moralności seksualnej. Jednym z sygnatariuszy jest oskarżany o jawną herezję ks. prof. Ansgar Wucherpfennig SJ. Prasa niezwykle silnie nagłośniła tę akcję.


O liście dziewięciu katolickich progresywnych teologów do kard. Reinharda Marksa i pozostałych biskupów RFN dowiedzieli się wszyscy zainteresowani życiem publicznym Niemcy. Rzecz opisano na pierwszej stronie najważniejszego ogólnokrajowego dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, a na drugiej zamieszczono jego treść. „Katolicy żądają zmiany w Kościele” – brzmi tytuł artykułu w gazecie.


W istocie takiej zmiany nie żądają wszyscy „katolicy”, a jedynie grupa progresistów.


To między innymi ks. prof. Ansgar Wucherpfennig, któremu w ubiegłym roku Watykan odmówił możliwości kierowania katolicką uczelnią. Jezuita publicznie głosił heretyckie poglądy na temat homoseksualizmu i biblijnego ujęcia tej dewiacji. W obronie homoheretyka stanęło jednak wiele prominentnych figur kościelnych, w tym generał jezuitów o. Arturo Sosa Abascal oraz kard. Reinhard Marx. W efekcie Watykan zgodził się, by ks. Wucherpfennig kierował wyższą szkołą.


Teraz on i ośmioro innych teologów domaga się od przewodniczącego Episkopatu Niemiec głębokich zmian w katolickiej nauce o moralności seksualnej, zniesienia celibatu, dopuszczenia kobiet do święceń kapłańskich oraz podzielenia się władzą ze świeckimi.


Okazją do listu stało się zaplanowane na luty spotkanie w Rzymie biskupów z całego świata z papieżem, na którym omawiana będzie kwestia nadużyć seksualnych popełnianych przez osoby duchowne. Autorzy apelu do kard. Marksa i biskupów uważają, że nadużycia te mają w Kościele także „systemowe” przyczyny. „Pokusa klerykalizmu idzie za duchowieństwem jak cień. Ze względu na władzę w grupach mężczyzn przyciągani są ludzi z grup ryzyka. Tabu seksualne blokują konieczne procesy wyjaśniania i dojrzewania” – piszą. Następnie wzywają do zmian i przedstawiają szczegóły swoich pomysłów.


„Użyjcie swojej duchowej władzy dla odważnych reform: ograniczcie się sami poprzez autentyczny podział władzy – to pasuje lepiej do pokory Chrystusa i do ram, które obowiązuje wszystkich. Zburzcie mury, które ograniczają święte urzędy, otwierając je dla kobiet. Pozwólcie kapłanom diecezjalnym na wybór formy życia, tak, aby celibat znowu mógł stać się wiarygodnym znakiem Królestwa Niebieskiego. Wsłuchajcie się w świadectwo Biblii i doświadczenia wiernych, dokonajcie nowego otwarcia w moralności seksualnej – włączając w to rozsądną i sprawiedliwą ocenę homoseksualizmu” – napisali autorzy.


„Jeżeli staniecie na czele ruchu reform, to będziecie mieć w nas zdecydowane wsparcie. Liczymy na was. To biskupi mogą decydować. Prosimy, nie bójcie się” – apelują dalej.

 

 

Źródło: Katholisch.de / „Frankfurter Allgemeine Zeitung”
Pach

 

 


DATA: 2019-02-05 09:17
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@do lio. Skoro nie potrafisz czytać ze zrozumieniem, to raczej słusznie że nie masz więcej pytań? Bo tekstu który wcześniej zacytowałaś jako "pytanie" nie wyprodukowali żadni biskupi.
ponad 1 rok temu / inne pytanie
 
cóż skoro masz takie zdanie o biskupach że w porównujesz to nie mam pytań
ponad 1 rok temu / do lio
 
Do pytanie: a co złego jest w stwierdzeniu Arbait macht frai?
ponad 1 rok temu / lio
 
A to kard. Marx zmienia naukę i ją ustala, że ma zmienić? Równie dobrze mogliby napisać do pana Wiesia z Warszawy takie coś
ponad 1 rok temu / trooper
 
Przed Synodem Młodzieży "papież Franciszek" wysmażył dokument o nazwie "Episcopalis communio". Piękny przykład "centralizmu demokratycznego"... Otóż w myśl tego dokumentu i "kimże jestem aby oponować" będzie sprzeciw wobec niemieckich "nowości", ale... cóż ja mogę, lud tak chce.
ponad 1 rok temu / ma
 
Autor Reform (bliski przyjaciel i mentor papieża) Apeluje sam do siebie. Jakby co to nie on żąda skandalicznych ZMIAN tylko WSZYSCY. To się nazywa przebiegłość na wzór Biskupa Rzymu, który ogłosił [deon] że jest przeciw decyzji zniesieniu celibatu gdyż boi się Pana Boga - JEDNAKŻE zapomniał dodać , że po SWII obowiązuje KOLEGIALNOŚĆ decyzji i to demokracja zadecyduje. Jakie to wzruszające.
ponad 1 rok temu / iskierka
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.