DZIŚ JEST:   05   LIPCA   2020 r.

XIV Niedziela zwykła
Św. Antoniego Marii Zaccarii
Św. Antanazego z Atos
 
 
 
 

Niemieccy biskupi planują kolejne zmiany. Na celowniku celibat i moralność seksualna

Niemieccy biskupi planują kolejne zmiany. Na celowniku celibat i moralność seksualna
fot. REUTERS/Ina Fassbender / FORUM

Kościół katolicki w Niemczech rozpocznie debatę nad celibatem oraz moralnością seksualną – zapowiedział przewodniczący Episkopatu, kard. Reinhard Marx. Mówił też o silnych tendencjach nacjonalistycznych w Polsce.

 

W czwartek zakończyły się obrady plenarne Konferencji Episkopatu Niemiec. Dotyczyły przede wszystkim skandalu nadużyć seksualnych, o których mówi specjalnie przygotowany raport obejmujący lata 1946-2014. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec kard. Reinhard Marx prezentując efekty prac złożył kilka ważnych deklaracji. Oprócz tego zapowiedział, że analiza wyników badań zawartych w raporcie wskazuje na konieczność dyskusji m.in. nad celibatem.

 

Purpurat na konferencji prasowej podkreślił, że Kościół katolicki w Niemczech jeszcze silniej niż dotychczas zaangażuje się na rzecz zwalczania przestępstw seksualnych popełnianych przez duchownych. Choć w latach 1946-2014 takich czynów dopuściło się aż 1670 duchownych, to w ostatnich latach widać, że problem się zmniejsza. Jak podkreślał kard. Marx, to efekt wprowadzonych już rozmaitych rygorystycznych regulacji. Teraz Kościół pójdzie jeszcze dalej i między innymi zacieśni współpracę między diecezjami.

 

Niestety, nie jest wykluczone, że sprawa nadużyć seksualnych stanie się okazją do kolejnych dramatycznych zmian w duszpasterstwie i doktrynie. Kard. Marx zapowiedział, że otwarta zostanie debata nad celibatem oraz nad moralnością seksualną. Nie są znane bliższe szczegóły, można jednak podejrzewać w czym rzecz.

 

Sprawą nadużyć seksualnych zajmuje się w niemieckim Episkopacie bp Stephan Ackermann, ordynariusz Trewiru. Kilka lat temu hierarcha ten powiedział, że w jego ocenie należy odejść od negatywnej oceny homoseksualizmu. Twierdził też, że przedmałżeńskie stosunki płciowe nie muszą być zawsze grzeszne. Z kolei w przeddzień zakończenia obrad biskupów na podległym Konferencji Episkopatu Niemiec portalu Katholisch.de pojawił się artykuł, w którym sugerowano konieczność akceptacji homoseksualistów wśród duchowieństwa. Otwartość w tym zakresie miałaby pomóc im w przezwyciężeniu różnych traum, mogących prowokować takie osoby do dokonywania nadużyć.

 

Gdy idzie o celibat, to niemieccy hierarchowie są podzieleni; są jednak tacy biskupi, którzy uważają za właściwe wprowadzenie na terytorium Niemiec żonatych księży - viri probati. Za tym optowali publicznie między innymi bp Franz Jung z Würzburga oraz Franz-Josef Bode z Osnabrück, który jest zarazem wiceprzewodniczącym niemieckiego Episkopatu.

 

Kardynał Marx mówił też o sprawie udzielania Komunii świętej protestantom żyjącym w małżeństwie z katolikiem. Jak podkreślił, Stolica Apostolska zaakceptowała niemieckie rozwiązanie, które zakłada w „indywidualnych przypadkach” dopuszczanie ewangelickich chrześcijan do Stołu Pańskiego. Powiedział, że o tej kwestii nie można wciąż debatować i sprawa jest zamknięta. Wydane w czerwcu przez Radę Stałą Episkopatu wytyczne, poszczególni biskupi mogą implementować samodzielnie w swoich diecezjach.

 

Purpurat zwrócił również uwagę na relacje Kościoła katolickiego w Niemczech z Kościołem w Polsce. Nawiązał do swojej niedawnej podróży do Polski. Jak podkreślił, po wielu rozmowach zrozumiał, że nad Wisłą wrogie Europie i nacjonalistyczne nastroje są silne, choć dowiedział się też, że jest przeciwko temu równie silny opór.

 

- Podziękowałem w tym kontekście wyraźnie abp. Stanisławowi Gądeckiemu [...] za liczne publiczne oświadczenia polskiego Episkopatu, które należy traktować jako ostrzeżenie wobec kierunków politycznych, które propagują zawężenie narodowe zamiast europejskiej i światowej szerokości - powiedział dosłownie kard. Marx.

 

 

Źródło: katholisch.de

 

Pach

WMa


DATA: 2018-09-29 08:10
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To nie z celibatem jest problem tylko z ludzmi. Swieccy moga sie zenic przymusu nie ma, a ilu wciaz szuka przygod na boku. Nawet jesli poczciwemu czlowiekowi zdarzy sie upasc, to nie zrzuca swojej winy na Boga i przykazania, tylko bije sie w piersi i wstaje. Niemcy zawsze grzeszyli pycha, jak to bylo..cesarstwo rzymskie narodu niemieckiego? Rzym tez upadl z powodu homoseksualizmu, rozbijania malzenstw i zabijania dzieci.Wielka czesc podbitego cesarstwa zostala zagrabiona przsz islam. Historia sie powtarza. Polacy nie sa przeciwko Europie, wrecz przeciwnie, broniac sie przed patologia i klamstwami chca obronic chociaz jej kawalek.
ponad 1 rok temu / Roza
 
Czegóż dobrego można spodziewać się po Marxie?
ponad 1 rok temu / Jan64
 
Ładna para Kard. Marx i abp. Gądecki i polski nacjonalizm.
ponad 1 rok temu / SGGW
 
Skutecznie poróżnili kościoły niemieckie z wiernych. Teraz już chodzi jedynie o wyburzenie kościołów lub oddanie ich za friko muzułmanom. Bo przypomne że duchowieństwo w niemczech pobiera pensję panstwową
ponad 1 rok temu / Hanys
 
po pierwsze interesuje mnie skala nadużyć w okresie od 1946-1968/70, a po drugie ciekawe jest spostrzeżenie, że skala problemu zmniejsza się, z tym, że zastanawiam się czy jest to efekt wprowadzonych zmian, czy spadku powołań oraz tego o czym teraz dyskutują - poluźnienia dyscypliny celibatu
ponad 1 rok temu / jozef
 
Cd. ..bo nie od ludzi ale od Boga ma swój początek. Dlatego też przy tym, co wziął od Boga, stoi niewzruszenie, choćby go miały opuścić miliony, jak się to stało w czasach reformacji". Bp Józef Sebastian Pelczar. Obrona religii katolickiej.
ponad 1 rok temu / Nick
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.