DZIŚ JEST:   28   LUTY   2020 r.

Św. Romana, opata
Św. Hilarego I, papieża
 
 
 
 

Niemcy i Austriacy: Po Synodzie czas na rewolucję w Kościele

Niemcy i Austriacy: Po Synodzie czas na rewolucję w Kościele
Fot. ddp images / FORUM

Niemieckie media katolickie wprost kipią od posynodalnych komentarzy. Kardynałowie, biskupi i teologowie są pewni: Synod Amazoński przyniósł wielkie zmiany. Nie pada już pytanie o to, czy w Niemczech i Austrii pojawią się żonaci księża, a jedynie o to, jak szybko to się stanie.

 

Synod Amazoński został przygotowany przez niemieckojęzycznych hierarchów i teologów – i spełnił swoje cele. Zgromadzenie wezwało papieża Franciszka do otwarcia kapłaństwa dla żonatych oraz dalszego przemyślenia kwestii diakonatu kobiet. W niemieckojęzycznych mediach liberalnych panuje prawdziwa euforia, każdego dnia ukazują się kolejne komentarze wieszczące wielką kościelną rewolucję. Krytyki jest bardzo niewiele.

 


Paul Süss: Papież chciał tej rewolucji

 

Głos zabrał między innymi Paul Süss, bardzo wpływowy teolog wyzwolenia, który w mediach występuje pod zlatynizowanym nazwiskiem Paulo Suess; posługuje bowiem od dawna w Brazylii. Süss był jednym z czołowych figur przygotowujących Synod Amazoński; wywarł wielki wpływ na Instrumentum laboris. W rozmowie z portalem Kathpress teolog powiedział, że jest „przekonany”, iż papież Franciszek otworzy kapłaństwo dla żonatych. Według Süssa Ojciec Święty sam chciał to zrobić, ale wolał nie działać odgórnie; teraz, skoro otrzymał zgodę, to wykona taki krok. Teolog sądzi też, że „coś zmieni się w Kościele” także gdy idzie o kapłaństwo kobiet. Tutaj jednak trzeba jego zdaniem „więcej cierpliwości”, bo chodzi o kwestię bardziej złożoną. Natomiast w przypadku żonatych księży nie trzeba w ogóle czekać – są już diakoni stali i mogą po prostu otrzymać święcenia prezbiteriatu, uważa Süss. Jak podkreślił, o ile papież Jan XXIII „ otworzył okna” Kościoła, to papież Franciszek „otworzył drzwi”.

 

Süss brał też dział w spotkaniu posynodalnym w Austrii, na którym biskupi i świeccy zastanawiali się, jak zaimplementować w swoim kraju Synod Amazońskim. Spotkanie otworzyli abp Franz Lakcner i bp Werner Freistetter. Ten drugi mówił zupełnie wprost o „konieczności” rozwoju nowych form duszpasterstwa; w jego ocenie trzeba zrezygnować z modelu „kapłana, który odwiedza” na rzecz kapłana, który trwa. Do tego potrzebne są nowe formy dostępu do święceń, stwierdził biskup.

 


Bp Erwin Kräutler: W Austrii, jak w Amazonii, też brakuje księży...

 

Jeszcze bardziej wprost wypowiedział się jeden z dwóch najważniejszych organizatorów Synodu Amazońskiego, sam bp Erwin Kräutler, wielki zwolennik kapłaństwa żonatych i kobiet, ten, który chlubił się tym, że nigdy nie ochrzcił żadnego Indianina mimo 25 lat pracy na misjach. Bp Kräutler przebywając w austriackim Voralbergu udzielił wywiadu telewizji ORF. Zapewnił, że celibat jako taki pozostaje wprawdzie nietknięty, ale Synod Amazoński otworzył „nowe możliwości” udzielania święceń kapłańskich żonatym. Hierarcha ten stwierdził otwarcie, że zmian potrzebuje nie tylko Amazonia, ale również i Austria. Powiedział, że diakonat kobiet, choć nierozstrzygnięty przez Synod Amazoński, będzie dalej dyskutowany. Kräutler odrzucił krytykę tych biskupów i teologów, którzy uważają kapłaństwo żonatych oraz diakonat kobiet za niezgodne z Tradycją; powiedział, że Kościół „żyje nie tylko z Tradycji, ale żyje w dzisiaj, w teraz historii”.

 


Marx i Hollerich: Trzeba pomyśleć, co teraz w Europie...

 

Kard. Reinhard Marx, przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, w rozmowie z portalem Vaticannews.va sprzeciwił się interpretacjom, według których Synod Amazoński miałby być narzędziem w rękach Niemców. Zapewnił, że nikt w jego kraju nie chce wykorzystywać zgromadzenia do własnych celów. Według Marxa ani na Synodzie, ani w samych Niemczech, nie ma pomysłów likwidacji celibatu; bezżenność, powiedział, niewątpliwie przetrwa. Hierarcha przyznał jednak, że dyskusja nad tym, czy w innych regionach świata możliwe byłyby takie zmiany odnośnie kapłaństwa jak w Amazonii, musi toczyć się dalej. Myślę tę niejako rozwinął kard. Jean-Claude Hollerich z Luksemburga, przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej. Według Hollericha jest „oczywiste, że także biskupi z Europy mogą postawić postulat” wyświęcania żonatych mężczyzn na księży. Hierarcha przyznał też, że Synod Amazoński nie mógł podjąć żadnych decyzji w sprawie diakonatu kobiet. On osobiście jest jednak w tej kwestii „bardzo otwarty” i nie ma „nic przeciwko”, ale kwestia dotyka problematyki teologicznej, historii i Tradycji, stąd musi zostać rozstrzygnięta na innym poziomie - całego Kościoła powszechnego. Według Hollericha jest w każdym razie pewne, że dla kobiet mogą zostać otwarte nowe rodzaje posługi, akolitek i lektorek.

 


Kardynał Schönborn: Spokojnie, nie tak od razu...

 

Nieco ostrożniejsze stanowisko zajął kard. Christoph Schönborn, de facto główny redaktor finalngo dokumentu synodalngo. W rozmowie z wiedeńską gazetą kościelną „Der Sonntag” powiedział, że zasadnicza forma kapłaństwa w Kościele pozostanie niezmieniona. Synod Amazoński wezwał jednak papieża do tego, by pozwolił wyświęcać na kapłanów diakonów stałych w tych regionach, gdzie jest silnie odczuwalny brak księży. Kardynał stwierdził przy tym, że w Europie jeszcze nie jesteśmy jeszcze w takiej sytuacji jak w Amazonii, a w związku z dużą mobilnością łatwo jest przybyć na Eucharystię. Stąd wyciąganie z Synodu Amazońskiego konkretnych wniosków dla całego Kościoła byłoby jeszcze „przedwczesne” - ale tylko tyle, wprowadzania zmian przecież nie dorzucił. Hierarcha zapewnił, że na Synodzie Amazońskim wielkim szacunkiem cieszył się bp Erwin Kräutler; miał powszechną opinię pioniera. Kardynał dodał, że w związku z brakiem kapłanów w Amazonii jest gotów wysyłać tam księży na misje.

 


...ale teologowie chcą szybkich zmian

 

Według cenionego profesora teologii Wunibalda Müllera „pękła tama, która uniemożliwiała zniesienie obowiązkowego celibatu”. W rozmowie z niemieckimi mediami teolog uznał papieża Franciszka za człowieka „małych kroków”, który stopniowo i powoli przekształca Kościół katolicki. Müller nie ma wątpliwości, że po Synodzie Amazońskim celibat jako obowiązkowa zasada po prostu „upadnie”. Podobnego zdania jest wiedeński profesor dogmatyki Jan-Heiner Tück. Jak powiedział portalowi Kathpress, o ile tylko papież Franciszek nie chce przejść do historii jako „papież zapowiedzi”, to musi pójść za głosem Synodu Amazońskiego i wcielić w życie synodalne postulaty. Idzie w jego ocenie w pierwszej kolejności o dopuszczenie kapłaństwa żonatych mężczyzn.

 

Najdalej poszedł prominentny wiedeński teolog i socjolog religii, ks. prof. Paul Zulehner. Ogłosił stworzenie internetowej petycji, której celem jest skłonienie biskupów Niemiec, Austrii i Szwajcarii do złożenia prośby o reformy na ręce papieża Franciszka. Według Zulehnera należy bezwzględnie dopuścić do kapłaństwa żonatych mężczyzn oraz otworzyć diakonat sakramentalny dla kobiet.

Rewolucyjna Konferencja Episkopatów Europy?

 

Niezwykle ciekawy jest też apel o zreformowanie funkcjonowania episkopatów w Europie. W tej kwestii głos zabrali szefowie dwóch bardzo wpływowych niemieckich organizacji formalnie charytatywnych, które przelewają miliony euro rocznie do Ameryki Łacińskiej, Adveniat i Misereor. O. Michael Heinz SVD i Pirmin Spiegel w programowym tekście na łamach portalu Katholisch.de napisali, że po Synodzie Amazońskim należy rozważyć zmianę podejścia do władzy w Kościele także w Europie; zaproponowali zaczerpnięcie wzoru z organizacji REPAM, która zrzesza episkopaty Ameryki Łacińskiej, także w Europie podobna struktura, twierdzą, mogłaby odpowiadać za kształtowanie życia kościelnego na kontynencie.

 


Głosy krytyki

 

Sceptycznie o synodalnych postulatach wypowiedział się z kolei kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Ten konserwatywny Szwajcar w rozmowie z dziennikiem „Die Tagespost” zdecydowanej krytyce poddał pomysł odgórnego opracowania amazońskiego rytu liturgicznego. - W mojej ocenie ryty nie powstają przy biurku, ale w ramach organicznego wzrostu – stwierdził. Jego zdaniem nie można porównywać Amazonii z Kościołami wschodnimi, gdzie ryty wyrosły naturalnie z długowiecznej tradycji i zostały włączone do Kościoła katolickiego wówczas, gdy wschodnie wspólnoty szukały jedności z Rzymem.

 

Koch powiedział też, że niemożliwy jest diakonat kobiet, bo zgodnie z nauczaniem Kościoła katolickiego, potwierdzonym także przez Sobór Watykański II, nie ma trzech różnych posług kapłańskich, ale jeden urząd kapłański z trzema poziomami. Sakrament kapłaństwa dla kobiet odrzucił też arcybiskup Kolonii, kard. Rainer Maria Woelki. W rozmowie z magazynem „Cicero” powiedział, że mimo Synodu Amazońskiego nie jest możliwe otwarcie diakonatu dla kobiet. Przywołał tutaj rozstrzygnięcie św. Jana Pawła II oraz wiążącą interpretację tego problemu dokonaną w 1995 roku przez Kongregację Nauki Wiary. Wszystko inne to w jego ocenie sianie złudzeń i niespełnialnych nadziei.

 

Peter Winnemöller na łamach portalu Kath.net skrytykował zapędy niemieckojęzycznych hierarchów dążących do głębokich zmian w Kościele na gruncie tak zwanej synodalności; w jego ocenie jest oczywiste, do czego wszystko to zmierza - do usunięcia celibatu. Podobnie rzecz ocenił kard. Walter Brandmüller; w rozmowie z tym samym portalem powiedział, że celibat chcą zlikwidować „grupki ideologów, które nie rozumieją zaleconej przez Jezusa i Apostołów bezżenności”. Jego zdaniem działają na rzecz takiej zmiany już od dziesięcioleci; a sądzą, że teraz dopięli swojego celu.

Publicysta Guido Horst na łamach „Die Tagespost” napisał z kolei o zapachu świętokradztwa, który unosił się wokół Synodu Amazońskiego w związku z ustawieniem figurek pogańskiego bóstwa, Pachamamy, w kościele Santa Maria in Traspontina. Autor stwierdził też, że choć dokument końcowy synodu ma ponad 100 punktów, to Niemców interesuje tylko i wyłącznie jeden, ten o celibacie. Teraz, twierdzi Horst, tylko czekać na wielką falę głosów wzywających w krajach niemieckojęzycznych do reformy; na Drodze Synodalnej hierarchowie i świeccy teolodzy z pewnością zajmą się synodalnym dokumentem tak, by wyzyskać z niego co tylko się da. Horst przypomniał, że w przypadku adhortacji apostolskiej Amoris laetitia wystarczył jeden mały przypis, by podważyć nierozerwalność sakramentu małżeństwa.

 

Paweł Chmielewski


DATA: 2019-10-31 18:23
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Niemcy są nie do uratowania. Potopią się w bagnie swojej niewiary. Myślmy o Polsce. Co zrobimy, gdy w naszym kraju jakiś biskup wejdzie na drogę synodalnej zarazy? Na razie nasi biskupi wyczekują, ale wraz z rozwojem wypadków w Watykanie i w Niemczech będą się musieli określić. Pytanie, na które warto próbować odpowiadać, w którą stronę to pójdzie u nas.
3 miesiące temu / karos
 
Czy efektem zapowiadanej przez Niemcow i Austriakow rewolucji w Kosciele moze byc obalenie papieza Franciszka nastepnego po obalonym papiezu Benedykcie, ku pelnej satysfakcji wyznawcow idei M.Lutra, osiagnietego celu zniszczenia papiestwa po 400 latach od wzniecenia Reformacji?. Jeszcze jedno pytanie,jak dlugo ks.profesor filozofii Tadeusz Guz wybitny znawca problematyki herezji M.Lutra bedzie przetrzymywany w "koscielnej zamrazarce" w dobie falszywego bez Prawdy protestanckiego ekumenizmu?.
3 miesiące temu / ostatni
 
Po synodzie towarzyszu Marx należy wszystkie ustalenia wywalić do kosza.
3 miesiące temu / DNA
 
Patrzę w przyszłość z optymizmem. Upadek koscioła żywił sie rozmyciem wszelkich granic i wywróceniem na opak pojęć ,a tutaj dzieki wiekszośći niemiecko-języcznych biskupów wracamy do ostrych pojęć w dyskusji . To wymaga jednoznacznego określenia się. Nie przeraża mnie odpadnięcie od kościoła większości niemieckich biskupów , ponieważ oni od dawna sa juz poza. Schizma jest faktem i dzieki stanowczej akcji Franciszka i niemieckich biskupów zapoznamy sie z jej prawdziwymi rozmiarami. Chyba czas zacząć sie zastanawiać jak funkcjonować w nowych warunkach. Parę dni temu przegladając gościa.pl natknąłem sie na wypowiedż bp Rysia zachwalajacego działalność niejakiego ojca Knotza. Poczytałem o ojcu Knotzu i dzieki temu zorientowałem sie , ze bp Rys i ojciec Knotz wyznają religie ,ale odmienna od katolicyzmu. Napisałem o tym,zeby uświadomic niektórym komentatorom,że ten podział nie do końca biegnie na granicy polsko-niemieckiej
3 miesiące temu / Mirek
 
Niemcy juz od dawna maja swojego prowodyra, zalozyciela ich "kosciola". Austriacy ida ta sama droga co nakza im w Niemcy to "swiete nakazy".
3 miesiące temu / Jara
 
Na końcu wszyscy będą szczęśliwi, że przynajmniej kobiety nie są księżmi...
3 miesiące temu / Frondo z Krainy
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.