DZIŚ JEST:   23   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Jana Kapistrana
Św. Józefa Bilczewskiego
 
 
 
 

Niemcy: Wierni zamiast iść do Komunii sami dzielą się chlebem - przed ekranem

Niemcy: Wierni zamiast iść do Komunii sami dzielą się chlebem - przed ekranem
Lukasz Dejnarowicz/ Forum

W Kościele katolickim w Niemczech narasta zamieszanie. W związku z restrykcjami wprowadzonymi z powodu koronawirusa do kościołów chodzi dwu-, trzykrotnie mniej wiernych, niż wcześniej. Część katolików ogląda transmisje mszy w telewizji lub sieci - i przed ekranami łamie się chlebem, bluźnierczo imitując Eucharystię. Przeciwko temu wystąpił teraz jeden z biskupów, ale praktyki broni wpływowy publicysta.

 

Okres pandemii przyczynił się w Kościele katolickim w Niemczech do narastania różnego rodzaju patologii. Pojawiały się pomysły zawieszenia sprawowania Mszy świętej w ogóle (bo co to za Msza bez udziału wiernych, mówili progresiści); feministki domagały się kapłaństwa (bo pandemia pokazała, że księża-mężczyźni są niepotrzebni, twierdziły). Teraz okazuje się, że niektórzy niemieccy katolicy bluźnierczo imitują Eucharystię.

 

Przeciwko nim wystąpił właśnie bp Franz-Josef Overbeck z Essen, zresztą jeden z najzagorzalszych niemieckich modernistów. Hierarcha wskazał, że część katolików ogląda transmisje mszy - i przed ekranami komputerów lub telewizorów dzieli się z innymi chlebem, co ma w ich mniemaniu oznaczać swoistą Komunię świętą. Hierarcha wskazał, że takie działania są niedopuszczalne, bo dzielenie się zwykłym chlebem nie ma niczego wspólnego z Najświętszą Ofiarą; przypomniał też o prawdzie o realnej obecności Chrystusa Pana w postaciach eucharystycznych.

 

Z biskupem nie zgodził się jeden z czołowych publicystów portalu Katholish.de, który finansowany jest przez niemiecki Episkopat. W poświęconym tej sprawie artykule autor, Björn Odendahl, napisał, że... Komunia święta to „coś więcej niż tylko realna obecność” (sic) i jego zdaniem nie ma nic złego w tym, że wierni dzielą się chlebem przed telewizorem czy komputerem. W ten sposób upamiętniają bowiem Ostatnią Wieczerzę, a tego chciał przecież Jezus.

 

To czysto protestanckie rozumienie Eucharystii, ale, jak widać, nie przeszkadza to katolickiemu portalowi w jego nagłaśnianiu i prezentowaniu jako jednego z możliwych spojrzeń na Komunię świętą podczas pandemii.

 

Nic dziwnego, bo obecnie za Odrą trwa operacja wprowadzania interkomunii – już w maju przyszłego roku biskupi niemieccy chcą dopuścić wszystkich protestantów do Komunii świętej, a katolikom pozwolić w pełni uczestniczyć w ewangelickiej Wieczerzy. Tym samym całkowitemu zatarciu ulegają fundamentalne różnice między nauką Kościoła katolickiego o Najświętszej Ofierze a protestanckimi błędami na temat Eucharystii.

 

Źródła: Katholisch.de, PCh24.pl

 

Pach


DATA: 2020-09-25 19:21
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Alek 21 Co Ty opowiadasz? Msza Święta w kościele i w internecie mają taką samą ważność? Nie mam słów...
23 dni temu / Czytelniczka
 
jedynie nasze ocalenie w Maryi i jej się całkowite oddanie a poprzez Ją Jezusowi
25 dni temu / qwe
 
Panie Boze chron oD hrrezzji w kosciele tylko podczas mcszy A nie przed telewizoremy spozywamy relnie cCIALO J.Chrystusa o czy swiadczy Cud Eucharystyczny w.Legnicka sprawdz sam zycze swiftly Ducha.Sw pozdrawiam z Panem Bogiem DOROTA
26 dni temu / Nie
 
Jeśli uda się planowany zamach na Mszał i słowa Konsekracji, to na ołtarzykach tzw. "modernistów" może pojawić się strucel z jabłkami i kawa lub kanapka z boczkiem i piwo.
26 dni temu / Noe
 
Niemcy ludzie myślący i nie wiem, czemu się wszyscy dziwią. Prawo mówi jasno: w kościele trzeba mieć cały czas zakryte usta i nos i basta. Nie ma od tego wyjątku poza osobami umysłowo chorymi, także u nas w Polsce. Wystarczy zajrzeć do rozporządzenia. A jak można przyjąć komunię z zasłoniętymi ustami? Wcale nie można. Trzeba by było schować do kieszeni i wyjść przed kościół, ale to byłoby co najmniej niegodne. Więc Niemcy znaleźli rozwiązanie proste: skoro Msza przez internet jest ważna u nas też tak jest dla tych, co się boją wirusa, to wszystko jest ważne -- konsekracja też. I mamy jak wyżej. Tylko u nas prawo się łamie nagminnie i ludzie chyłkiem odsuwają maski i przyjmują komunię w kościele. To w świetle prawa przestępstwo. Maskę zdejmować można tylko w restauracji i na basenie, ale nie w kościele. Patrz rozporządzenie w Dzienniku Ustaw. Także proszę nie krytykować Niemców, tylko się zastanowić nad własnym postępowaniem.
27 dni temu / Alek 21
 
Bóg odebrał ludziom rozum!
27 dni temu / Grzegorz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres kont[email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.