DZIŚ JEST:   30   MARCA   2020 r.

Św. Jana Klimaka
Św. Leonarda Murialdo
 
 
 
 

Niemcy: Portal Episkopatu lobbuje za kapłaństwem kobiet

Niemcy: Portal Episkopatu lobbuje za kapłaństwem kobiet
Fotograf: PONTUS LUNDAHL Archiwum: TT newsagency / FORUM

Kościół katolicki ma obowiązek udzielać sakramentu święceń kobietom – przekonuje profesor Marlis Gielen z Salzburga. Jej opinię nagłaśnia portal Episkopatu Niemiec.

 

Nauczanie katolickie na temat kapłaństwa kobiet jest jednoznaczne. Św. Jan Paweł II w Ordinatio sacerdotalis wskazał, że Kościół nie ma żadnej władzy udzielania sakramentu święceń kobietom; dodał, że to stwierdzenie papieża z Polski ma być uważane przez jego następców za ostateczne.

 

Jeszcze w 2018 roku do problemu odniósł się aktualny prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Luis Ladaria. Hierarcha napisał na łamach „L’Osservatore Romano”, że nauczanie temat kapłaństwa kobiet zostało definitywnie zamknięte i nie powinno być już dłużej dyskutowane.

 

Mimo tak jasnego stanowiska Stolicy Apostolskiej biskupi i teologowie w krajach niemieckojęzycznych uważają, że wiedzą lepiej – i czynią coraz większe wysiłki na rzecz przeforsowania swojej koncepcji kapłaństwa kobiet. Temat ten jest otwarcie omawiany na Drodze Synodalnej, a nowy przewodniczący Episkopatu Niemiec, bp Georg Bätzing, „problem kobiet” nazywa największym wyzwaniem Kościoła katolickiego.

 

Teraz portal niemieckiego Episkopatu, Katholisch.de, opublikował długi artykuł autorstwa profesor biblistyki z Salzburga, Marlis Gielen. Uczona przekonuje, że nie ma żadnych przeciwwskazań dla dopuszczenia kobiet do kapłaństwa.

 

Według prof. Gielen, kwestia święceń dla kobiet to zarazem kwestia „równouprawnienia” pań w Kościele. Uczona sądzi, że trzeba ją „pozytywnie” rozwiązać, bo tego domagają się nasze czasy.

 

Salzburska biblistka powołuje się tu zarówno na Drogę Synodalną, jak i na Synod Amazoński, na którym większość biskupów opowiedziała się za „ponownym przedyskutowaniem” kwestii sakramentalnego diakonatu kobiet.

 

Prof. Gielen zwraca uwagę, że podstawowym argumentem przeciwko wyświęcaniu kobiet jest fakt, iż Jezus Chrystus był mężczyzną, a kapłan reprezentuje naszego Zbawiciela; stąd niemożliwe jest, by sakrament święceń otrzymała kobieta, bo płeć jest zbyt ważnym aspektem człowieczeństwa, by ją po prostu pominąć. Uczona uważa jednak, że należy przeciwstawić takiemu ujęciu sprawy list św. Pawła do Galatów 3,27-28, gdzie czytamy, że po chrzcie nie ma już Żyda ani poganina, niewolnika ani wolnego, mężczyzny ani kobiety, wszyscy są bowiem kimś jednym w Chrystusie.

 

Prof. Gielen twierdzi, że skoro tak się rzeczy mają, to płeć nie ma w kwestii kapłaństwa żadnego znaczenia. „Odmawianie ochrzczonym kobietom a priori, z powodu ich płci biologicznej, możliwości działania in persona Christi jest niezgodne z tradycją chrzcielną tak, jak przedstawia ją Apostoł Paweł w Ga 3,27” – twierdzi. Tym bardziej, że, przekonuje, wszyscy ochrzczeni i wierzący w Chrystusa są „duchownymi”. Na potwierdzenie tej tezy przytacza niczego o tym niemówiące cytaty z listów św. Pawła; uczona sięga tym samym po czysto protestancką wykładnię powszechnego kapłaństwa, które nie odróżnia go od kapłaństwa urzędowego.

 

Salzburska profesor przekonuje też, że nie ma żadnego znaczenia fakt, iż Jezus Chrystus powołał na Apostołów wyłącznie mężczyzn. W jej ocenie, Kościół katolicki nie jest tym w żaden sposób związany; jest wręcz jego obowiązkiem dopuszczenia kobiet do kapłaństwa, bo czasy są już zupełnie inne niż w starożytności czy średniowieczu i wymagają nowego ujęcia roli kobiet.

 

 

Źródła: Katholisch.de, PCh24.pl

 

Pach

 

 

 


DATA: 2020-03-24 07:17
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@ rozsądek - na czym opierasz takie wywody? Były jakieś badania sondażowe? Mnie wystarczy, aby na całą nawet dużą okolicę był jeden kapłan, ale żeby to był ksiądz oddany, prawdziwy duszpasterz, celibatariusz, który cały swój czas poświęca Bogu i wiernym. Ksiądz to nie zawód, gdzie idzie się do kościoła na nabożeństwo i do kancelarii, jak do pracy. Jeżeli kandydat do stanu duchownego nie rozumie na czym polega rezygnacja z rodziny i ofiarowanie się bez reszty Bogu, to niech rezygnuje z tej drogi już na samym początku seminarium. Celibat jest darem, talentem, a posiadanie żony, dzieci oczywiście całkowicie uniemożliwia wypełnianie misji, którą dobrowolnie się przyjmuje.
3 dni temu / Mela
 
W polskich warunkach społecznych kapłaństwo kobiet nie jest póki co prawie nikomu potrzebne, natomiast konieczne jest zniesienie obowiązkowego celibatu, bo inaczej liczba księży za 10 lat zmniejszy się o połowę.
4 dni temu / rozsądek
 
czy biskupi niemieccy mogli by się skupić na ważniejszych sprawach. Epidemia w rozkwicie a oni swoje herezje.... Przecież tego już się nie da spokojnie czytać i słuchać.Niech oni wszyscy przejdą do protestantów. Tam jest wszystko czego pragną a KK niech zostawią w spokoju
6 dni temu / Anna
 
Myschugges !!!
6 dni temu / Zbigniew
 
@kobieta. Przedstawiłaś "czasy ostatecznie" winiąc za to tylko i wyłącznie kobietę. hmm ... czyżbyś odczuwała pogardę do własnej płci czy tylko takim, aż za bardzo krytycznym wzrokiem na nas patrzysz i stwierdzasz "fakty" ?
6 dni temu / Scorpio
 
Przecz z heretykami. Niech nas wreszcie uwolnią od swego towarzystwa!!!
6 dni temu / Andrzej
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.