DZIŚ JEST:   03   CZERWCA   2020 r.

Św. Karola Lwangi i towarzyszy
Św. Jana Grande
 
 
 
 

Niemcy: na Drodze Synodalnej otwarcie o kapłaństwie kobiet

Niemcy: na Drodze Synodalnej otwarcie o kapłaństwie kobiet

O diakonacie kobiet może zdecydować sam papież, ale o kapłaństwie – jedynie Sobór. Rolą Niemców jest danie impulsu do debaty i przygotowanie gotowych rozwiązań, tak, jak było w przypadku reformy liturgicznej po Vaticanum II – przekonują organizatorzy niemieckiej Drogi Synodalnej.

 

W czwartek uroczystą Mszą świętą w katedrze św. Bartłomieja we Frankfurcie nad Menem rozpoczęło się pierwsze posiedzenie Zgromadzenia Synodalnego – decyzyjnego organu Drogi Synodalnej, złożonego zarówno z biskupów i księży, jak i ze świeckich obu płci.

 

W przemówieniu otwierającym obrady kard. Reinhard Marx, przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, zwracał uwagę na konieczność dokonania „nawrócenia”, które umożliwi Kościołowi w Niemczech „przełom” i „nowy początek”.

 

Hierarcha zwracał uwagę na wielki kryzys zaufania do Kościoła wywołany przez skandal nadużyć seksualnych. Obrady Zgromadzenia odbywają się niemal dokładnie 10 lat po tym, jak skandal ów został nagłośniony przez media i samych ludzi Kościoła.

 

Po Mszy świętej głos zabrał prof. Thomas Sternberg, szef Centralnego Komitetu Niemieckich Katolików (ZdK), grupy, która organizuje Drogę razem z biskupami. Sternberg mówił o wielkich nadziejach wiązanych przez katolików za Odrą z obradami Zgromadzenia i apelował o to, by tych nadziei nie zawieść. Wśród konkretnych tematów wymienił rolę kobiet w Kościele. - Oczywisty udział kobiet w społeczeństwie, gospodarce i polityce musi doprowadzić w Kościele do autentycznych reform; nie można ignorować ani tym więcej zakazywać takiej debaty – powiedział. Nawiązał tym samym do postulatów dopuszczenia kobiet do sakramentu święceń, a zwłaszcza do diakonatu; temat ten jest jednym z najczęściej dyskutowanych w kontekście Drogi. Niedawno o „otwartości” na debatę w tej materii mówili sam kard. Marx jak i sekretarz niemieckiego Episkopatu, ks. Hans Langendörfer SJ; nie jest tajemnicą, że kapłaństwo kobiet popiera w RFN wielu biskupów.

 

Tymczasem na konferencji prasowej zorganizowanej jeszcze przed uroczystą Mszą świętą zarówno Sternberg jak i Marx twierdzili, że kwestię sakramentalnego diakonatu kobiet mógłby rozstrzygnąć papież poprzez odpowiedni dekret. To wyraźne nawiązanie do październikowego Synodu Amazońskiego, na którym Ojcowie Synodalni poprosili Ojca Świętego o rozważenie tego kroku. Kościół wciąż czeka na posynodalną adhortację apostolską Franciszka, spodziewając się, że następca Piotra odniesie się w dokumencie do tych próśb.

 

Synod Amazoński był organizowany przy walnym udziale niemieckojęzycznych biskupów i teologów oraz z dużym wsparciem finansowym bogatych organizacji „pomocowych” Kościoła w Niemczech.

 

Według Sternberga zadanie stojące przed Niemcami w kwestii roli kobiet jest ogromne i o fundamentalnym znaczeniu dla Kościoła.

 

Szef ZdK nie ma wątpliwości, że sprawa kapłaństwa kobiet nie leży nie tylko w kompetencjach Kościoła za Odrą, ale nawet samego Ojca Świętego; o tym musiałby zdecydować dopiero Sobór Powszechny. Na konferencji Sternberg podkreślał, że Droga Synodalna mogłaby stać się swoistym impulsem do poważnej ogólnokościelnej debaty na ten temat.

 

Szef ZdK przypomniał, że wielką reformę liturgiczną św. Pawła VI przeprowadzoną po Soborze Watykańskim II poprzedzały prace dużego europejskiego ruchu na rzecz „odnowy” liturgicznej. W ocenie Sternberga podobnie miałoby być w sprawie kobiet.

 

Ta deklaracja pokazuje, że organizatorzy Drogi Synodalnej rozumieją cały proces nie tylko jako ścieżkę reform dla Niemiec, ale jako inicjatywę mającą zmienić Kościół powszechny. Tematy, które podejmują, są rzeczywiście pierwszorzędnego znaczenia.

 

Oprócz kwestii kobiecej Droga zajmuje się też celibatem i formami życia kapłańskiego, moralnością seksualną i jej ewentualnym odczytaniem w duchu ideologii gender, radykalnym przekształceniem struktur administracyjnych Kościoła z uwzględnieniem dalece większej niż dziś roli świeckich.

 

Obrady Zgromadzenia Synodalnego zakończą się w sobotę. Cała Droga Synodalna potrwa dwa lata; jej efektem mają być specjalne uchwały, z których część Niemcy planują niezwłocznie wdrożyć w swoim kraju w życie, a część przedłożyć Stolicy Apostolskiej do namysłu.

 

Przeciwko modernistycznemu programowi Drogi protestuje jedynie kilku spośród kilkudziesięciu biskupów Niemiec. Wśród zaangażowanych w proces świeckich opór jest minimalny.

 

Źródła: dbk.de, pch24.pl

Pach


DATA: 2020-01-31 07:00
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nadawano im godności, a trzeba było ich po prostu ekskomunikować!
4 miesiące temu / !
 
"Wypędzajcie złe duchy,uzdrawiajcie chorych"-Czy ci biskupi kiedykolwiek czytali Nowy Testament?O wiarę ich z litości nie spytam.O miłość tym bardziej.
4 miesiące temu / Grześ
 
Ten niemiecki Kościół od dawna jest toksyczny. Kryzys Kościoła to kryzys biskupów!
4 miesiące temu / Zbigniew
 
Heretycy i odstępcy.Sw Paweł i Jan ostrzegja przed nimi w swoich listach.
4 miesiące temu / Mr
 
Łajdaczenia i upadku kościoła w Niemczech ciąg dalszy. Udało się tym "kardynałom" zniszczyć totalnie chrześcijaństwo w Niemczech to będą próbowali, a mają w tym względzie same sukcesy, zniszczyć kościół powszechny. I to za aktywną aprobatą papieża. NIEPOJĘTE, ale zrozumiałe w kontekście Apokalipsy wg. Św. Jana. OHUDA SPUSTOSZENIA. No i to symptomatyczne nazwisko MARX. Logiczny ciąg niemieckiego upAdku LUTERLUDER-> KAROL MARX -> RÓŻA LUKSEMBURG-> ADOLF HITLER -> REINHARD MARX.
4 miesiące temu / CZASY KOŃCA
 
W Anglii za Henryka VIII tylko jeden z szesnastu biskupów - św. kardynał John Fisher - pozostał wierny Rzymowi - i został za to ścięty. W Niemczech procent jest podobny kilku na kilkudziesięciu biskupów i kardynałów stoi po stronie prawdy. Wszyscy święci i błogosławieni niemieccy, módlcie się o to, by Kościół w Niemczech przejrzał na oczy, a biskupami zostali ludzie święci!
4 miesiące temu / Silurus
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.