DZIŚ JEST:   06   SIERPNIA   2020 r.

Przemienienie Pańskie
Św. Hormizdasa, papieża
Bł. Oktawiana, biskupa
 
 
 
 

Niemcy: krwawe truchło barana na krzyżu w biurze parafialnym. Zdaniem proboszcza to… sztuka

Niemcy: krwawe truchło barana na krzyżu w biurze parafialnym. Zdaniem proboszcza to… sztuka
Citykirche w Mönchengladbach. Käthe und Bernd Limburg, www.limburg-bernd.de (wikimedia.org)

W biurze parafialnym jednego z kościołów w diecezji Akwizgranu w Niemczech pojawił się bluźnierczy krucyfiks. Do krzyża przybito bezgłowe truchło barana. Proboszcz – znany zwolennik homoseksualizmu – twierdzi, że to sztuka. Katoliccy wierni protestują, ale póki co – bez skutku. Władze diecezji ociągają się z reakcją i obiecują zainteresować się sprawą dopiero w przyszłym roku. Rzecznik biskupa nie kryje poparcia dla instalacji „artystycznej”.

 

Skandaliczna pseudo-artystyczna instalacja pojawiła się w biurze parafialnym katolickiego kościoła Citykirche w Mönchengladbach. Proboszcz Christoph Simonsen pozwolił ustawić tam krzyż, do którego przybito truchło barana pozbawione głowy i wełny. Krwawy, nagi korpus zwierzęcia jest w ocenie kapłana wyrazem chrześcijańskiej sztuki. Proboszcz zapewnia, że nie chciał tą instalacją nikogo urazić – i mimo protestów wiernych katolików nie zamierza jej demontować.

 

 

Simonsen jest proboszczem w rzeczonym kościele od maja tego roku. Twierdzi, że skoro krzyż jest dziś traktowany często jako „estetyczna ozdóbka” pozbawiona wartości religijnej, to postanowił przeciwko temu zaprotestować – i przybić do krzyża truchło barana. W ten sposób, jak sądzi, wywiąże się owocna dyskusja, która pozwoli przywrócić właściwy szacunek dla krzyża. Według ks. Simonsena nie można tą instalacją czuć się urażonym tym więcej, że znajduje się w miejscu niedostępnym dla zwykłych odwiedzających kościół Citykirche. Poza tym, skoro „ukrzyżowane” zwierzę jest barankiem, problemu – w jego ocenie – w ogóle nie ma.

 

Ks. Simonsen jest w Kościele katolickim w Niemczech znany ze swojej nadzwyczajnej „otwartości” na homoseksualizm. W jednym z artykułów w mediach protestanckich kapłan przyznał, że jego koledzy-księża kierują do niego homoseksualne pary, które chciałyby otrzymać kościelne „błogosławieństwo”. Sam duchowny lubi na zdjęciach pozować w rozpiętych koszulach i modnej odzieży.

 

Po zawieszeniu w biurze parafialnym tego „artystycznego dzieła” w sieci pojawiła się petycja z prośbą o reakcje biskupa Akwizgranu Helmuta Diesera. Hierarcha – progresista znany między innymi z poparcia dla zniesienia obowiązku celibatu oraz zgody na homoseksualną propagandę w Kościele – nie zamierza jednak zbyt szybko zajmować się tą sprawą. Jak powiedział rzecznik diecezji, Stefan Wieland, nad instalacją „artystyczną” pochyliła się póki co diecezjalna komisja ds. sztuki i w początkach nowego roku podejmie decyzję.

 

Rzecznik stwierdził jednak, że w jego ocenie ukrzyżowany baran prowokuje do namysłu i debaty o centralnym symbolu chrześcijańskiej wiary, a stąd może „otwierać nowe perspektywy”. Zdaniem Wielanda rolą sztuki jest naruszanie ludzkich przyzwyczajeń i prowokowanie do dyskusji. Rzecznik stwierdził, że choć instalacja z biura parafialnego jest niewątpliwie prowokacją, to prowokacją jest w ogóle sama śmierć krzyżowa naszego Pana, Jezusa Chrystusa. Stąd – w jego ocenie – bezgłowie ciało zwierzęcia na krzyżu winno być interpretowane jako wyraz wolności artystycznej i nawiązanie do biblijnego utożsamienia Jezusa z barakiem paschalnym.

 


Źródło: katholisch.de / bild.de
Pach

 

  


DATA: 2019-12-10 15:07
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Papież przybija do krzyża kamizelkę ratunkową, to truchło barana też może być.
7 miesięcy temu / Janek
 
Ja bym na ich miejscu wypisał się z KK w Niemczech, bo to nie jest już Kościół Katolicki, lecz wspólnoty protestanckie. I poszukałbym lefebrystów, jedynych prawdziwych katolików.
7 miesięcy temu / Janek
 
A rada parafialne Alina ni ma nic do powiedzenia?? Podobno W Niemczech to świeccy rządzą parafiami. Też wszyscy postępowcy?
7 miesięcy temu / masakra
 
Za chwilę będzie księżyc zamiast krzyża.Pierwszeństwo w Noemczech ma islam.
7 miesięcy temu / Johny Mnemonic
 
A inny niemiecki ksiądz który chwalił się krzyżem z przybita żabą?
7 miesięcy temu / Gość
 
Polacy zawsze wierni Bogu!
7 miesięcy temu / Polak
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.