DZIŚ JEST:   23   SIERPNIA   2019 r.

Św. Róży z Limy
Bł. Władysława Findysza
 
 
 
 

Niemcy: hierarcha porównał ekologiczną aktywistkę do Pana Jezusa i nazwał ją „prorokiem”

Niemcy: hierarcha porównał ekologiczną aktywistkę do Pana Jezusa i nazwał ją „prorokiem”
Abp Heiner Koch, fot. REUTERS/Michael Kappeler/Pool

Abp Heiner Koch, ordynariusz Archidiecezji Berlina nazwał „prorokiem” 16-letnią Gretę Thunberg, aktywistkę zaangażowaną w działalność tzw. ruchów ekologicznych. Zdaniem hierarchy, wagarowanie na rzecz klimatu przypomina nieco biblijną scenę wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy.

 

Słowa wypowiedziane przez abp. Heinera Kocha wywołały burzę wśród opinii publicznej oraz w mediach społecznościowych. Krytycy podkreślali, że hierarcha de facto porównał ekologiczną aktywistkę do samego Pana Jezusa. Po fali krytyki, która spłynęła na abp. Kocha, hierarcha nie przeprosił za niewątpliwie nietrafione porównanie. Co więcej stwierdził, że nazywając Gretę Thunberg mianem „proroka”, nie chciał wyrazić tego, co imputują mu media i inni krytycy.

 

Jak tłumaczy ordynariusz Archidiecezji Berlina, jego celem nie było wcale porównanie 16-latki do świętych Kościoła katolickiego, ani do Pana Jezusa. Abp Koch tłumaczy, że w Piśmie Świętym prorocy to „niewygodni krytycy, którzy z powodu głębokiego przekonania wiary zapłacili swoim życiem za konsekwencję i upór”. Hierarcha dodaje, że Greta Thunberg nie jest prorokiem w tym sensie, ale prezentuje przesłanie, które uważa za profetyczne. „Jeżeli będziemy żyć dalej tak, jak teraz, to będzie coraz trudniej zachować Stworzenie” – powiedział arcybiskup.

 

W swoim wystąpieniu zapewnił, że nie chce robić z Grety Thunbergy „kobiecego Mesjasza tak, by zestawić ją z Jezusem z Nazaretu”. Stwierdził jednak, że społeczeństwo oraz „Kościoły” (Kościół katolicki i wspólnoty protestanckie – przyp. red.) potrzebują dziś „proroków, którzy wskazują na błędy i zły rozwój spraw, proponując też drogi rozwiązania [...] nawet jeżeli podjęte działania, na przykład wagary szkolne należy ocenić jako w najwyższym stopniu ambiwalentne”. Piątkowe protesty przypominają mu Chrystusa, bo Jego wjazd do Jerozolimy „był dla wielu ludzi swoistym triumfem bohatera ludowego, który rozbudził nadzieje wśród ludzi oczekujących dzięki niemu polepszenia”.

 

Kontekstem sprawy jest przyjęcie w Wielką Środę Grety Thunberg podczas audiencji generalnej przez papieża Franciszka. Ojciec Święty pozdrowił 16-latkę i zamienił z nią kilka słów. Jak powiedział rzecznik Watykanu Alessandro Gisotti, papież podziękował jej za jej zaangażowanie i poprosił, by działała dalej.

 

Źródło: domradio.de

 

Pach

WMa

 

***

 

Powyższy tekst jest jednym z licznych artykułów świadczących o olbrzymim kryzysie w Kościele. Ale zawsze pamiętamy, że Kościół to nasza Matka, to Chrystusowa Owczarnia, której – jak obiecał Jej Najświętszy Założyciel – bramy piekielne nie przemogą. Kościół – jeden, święty, powszechny i katolicki, dostarczyciel jedynej prawdziwej religii, będący Mistycznym Ciałem tego, który jest Prawdą, Drogą i Życiem istniał będzie zawsze. Był już, wszakże targany licznymi kryzysami, prześladowaniami i upadkami – mimo tego zawsze wychodził z kłopotów i powstawał, by przekazywać wszystkim narodom Słowo Boże. Nie ustawajmy w modlitwie za naszych kapłanów i biskupów i Ojca Świętego, za nasze katolickie rodziny i katolickie społeczeństwo. Nie ustawajmy w modlitwie za osoby takie jak opisane w powyższym tekście – ta modlitwa jest im niezwykle potrzebna! Trwajmy przy tym w świętej wierze katolickiej, której zasad, dogmatów, prawd i tradycji nie da się zmienić – a w sprawach takich jak opisana w powyższym tekście, zaglądajmy do Katechizmu Kościoła Katolickiego, w którym wciąż odnaleźć możemy słuszne odpowiedzi na dręczące nas pytania.

 

 

 


DATA: 2019-04-18 17:14
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Mózgi zryte heglem
1 miesiąc temu / stefan
 
Dosypują im tam w tych Niemcach coś do żarcia, że tak bredzą jeden przez drugiego? Co który to "lepszy".
4 miesiące temu / agricola
 
Czyżby na Niemcy przychodziło to, co mówił św. Edyta Stein: ?Po nocy kryształowej w 1938 r. s. Teresa Benedykta powtarzała nieustannie:
4 miesiące temu / ks. emeryt
 
A czy ten hierarcha chwali przeciwników aborcji? Przecież aborcja to też czyn antystworzeniowy! Najgorszy! Coś w tych Niemczech zapanowały egipskie ciemności. ?Po nocy kryształowej w 1938 r. św. s. Teresa Benedykta E. Stein powtarzała nieustannie:
4 miesiące temu / ks. emeryt
 
Jeżeli słowa wypowiedziane przez abp. Heinera Kocha wywołały burzę wśród opinii publicznej to znaczy, że to społeczeństwo jeszcze się burzy przeciwko herezjom. Pan Bóg ze zła wyprowadza dobro i potrafi posłużyć się nawet wilkiem, by ratować owczarnię. Króluj nam Chryste!
4 miesiące temu / ry.janszarmach3
 
Głupota nie boli tego, który ją przejawia. I z tego powodu można się spocić, a nie od gorąca.
4 miesiące temu / DNA
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.