DZIŚ JEST:   27   CZERWCA   2019 r.

NMP Nieustającej Pomocy
Św. Cyryla Aleksandryjskiego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Nie żyje syn ostatnich właścicieli dóbr żywieckich. Zmarł książę Karol Stefan Habsburg

Nie żyje syn ostatnich właścicieli dóbr żywieckich. Zmarł książę Karol Stefan Habsburg
fot. Wojciech Barczynski / FORUM

W wieku 96 lat, zmarł w Sztokholmie syn ostatnich właścicieli dóbr żywieckich, książę Karol Stefan Habsburg. O smutnej wiadomości poinformował burmistrz Żywca.

 

Arystokrata zmarł we środę wieczorem w jednym ze sztokholmskich szpitali. Informacje o nagłym pogorszeniu stanu zdrowia dotarły do Żywczan, którzy modlili się o zdrowie księcia w żywieckiej konkatedrze.

 

Antoni Szlagor, burmistrz Żywca podkreślił, że książę Karol był wielkim przyjacielem miasta, zatroskanym o jego los i interesujący się tym co się w nim dzieje. Został także jego honorowym obywatelem.  

 

Karol Stefan Habsburg urodził się 29 października 1921 r. Był synem arcyksięcia Karola Olbrachta Habsburga i jego żony, Alicji Ankarcrony ze Szwecji. Dzieciństwo spędził w Żywcu, a w  1951 r. z matką i siostrami Marią Krystyną oraz Renatą opuścili Polskę i wyjechali na pogrzeb ojca do Szwecji. Do komunistycznego kraju już nie powrócili i osiadli w Szwecji na stałe.

 

Żywieccy Habsburgowie byli blisko spokrewnieni z cesarzem Franciszkiem Józefem I. Dobra żywieckie trafiły w ręce Habsburgów w 1838 r. W 1895 r. odziedziczył je arcyksiążę Karol Stefan Habsburg, który zapoczątkował żywiecką linię rodu. Wybudowali w mieście słynny browar, współcześnie jeden z największych w Polsce, a także pałac.

 

Ostatnimi przedwojennymi właścicielami dóbr był Karol Olbracht i Alicja. Jako bardzo przywiązani do polskości, finansowali wiele przedsięwzięć kulturalnych, naukowych oraz organizacji społecznych. Arcyksiążę był pułkownikiem Wojska Polskiego. Po 1939 r. nie podpisał volkslisty, za co był więziony przez Niemców. Księżna złożyła przysięgę w AK. Za działalność w konspiracji została uhonorowana Krzyżem Walecznych. Niemcy stosowali wobec Habsburgów z Żywca represje. Zarekwirowali ich majątek.

 

Po wojnie żywieccy Habsburgowie jako przedstawiciele arystokracji byli szykanowani przez komunistów. Władze odebrały im polskie obywatelstwo zaraz po ich wyjeździe z kraju.

Księżna Maria Krystyna, siostra Karola ponownie otrzymała paszport Rzeczypospolitej. Wróciła do kraju i zamieszkała w dawnej żywieckiej posiadłości Habsburgów, w niewielkim mieszkaniu. Zmarła w 2012 r. w wieku 88 lat. Ostatnia z dzieci książęcej pary, Renata Habsburg - Lorena de Zulueta, mieszka w Madrycie.

 

Źródło: rmf24.pl / onet.pl

PR


DATA: 2018-06-21 08:27
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Prawdziwa szlachta powstaje w ciągu wieków. Dzisiejsze światowe elity ze szlachtą nie mają nic wspólnego. Szlachta to postawa ducha, nie tylko włości i kasa. Dziś widać, że dzisiejszej elicie brakuje tej klasy, którą miała autentyczna szlachta.
ponad 1 rok temu / Krakusik
 
Odważniejsza była córka Karola, Alicja, szkoda że jej urwano dłonie przy przesłuchaniu w komendzie SS w Bielsku.
ponad 1 rok temu / g12
 
Jak to: jego rodzice byli właścicielami owych dóbr, a on już nie był? Czy aby tu nie zachodzi nieścisłość nazewnicza podobna do nazwy "były właściciel" używanej (także w Polsce tzw. Transformowanej) w stosunku do osoby, która moralnie JEST, ale w propagandzie PRL właśnie PRZESTAŁA być właścicielem czegoś, co Polska tzw. Ludowa upaństwowiła?
ponad 1 rok temu / belfer
 
"Dobra żywieckie trafiły w ręce Habsburgów w 1838 r." Czy można by sprecyzować słowo "trafiły"? Początek XIX wieku był dla polski czasami manipulacji, intryg i pauperyzacji i emigracji polskiej szlachty oraz włościan. Polityka zaborców tamtych czasów nie różniła się na jotę od tej dzisiejszej unijno-mitteleuropejskiej. Wszyscy trzej zaborcy mieli na celu zniszczenie świadomości narodowej w polakach i jeśli można to zmuszanie do emigracji. Dlatego chciałbym się dowiedzieć jeśli można co to znaczy "trafiły".
ponad 1 rok temu / Krzysiek
 
Habsburgowie na królów Astro-Węgro-Polski! I militarny sojusz taktyczny z Turcją.
ponad 1 rok temu / aaa
 
Spisano wspomnienia księżnej Marii Krystyny - bardzo wzruszające. To naprawdę była osoba bardzo do Polski przywiązana. Opowiadała o dzieciństwie i systemie ich kształcenia - pełna dyscyplina. Z tego, co pamiętam (myślę, że nie przekręcam, bo wtedy wywarło to na mnie ogromne wrażenie), każdy dzień rozpoczynali od mszy świętej. Wielka szkoda, że odchodzą takie osoby.
ponad 1 rok temu / abc
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "61090"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.