DZIŚ JEST:   19   LISTOPADA   2019 r.

Św. Mechtyldy z Helfty
Bł. Salomei, księżnej
 
 
 
 

Nie wydawał, a ratował Żydów! Krewna opisanego w książce „Dalej jest noc” złożyła pozew do sądu

Nie wydawał, a ratował Żydów! Krewna opisanego w książce „Dalej jest noc” złożyła pozew do sądu
Barbara Engelking i Jan Grabowski. Adrian Grycuk/commons.wikimedia.org , Jan Grabowski/commons.wikimedia.org

Pozew przeciw prof. Barbarze Engelking i dr. hab. Janowi Grabowskiemu złożyła bratanica sołtysa opisanego w książce pt. „Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski”. Z publikacji wyłania się skrajnie negatywny obraz mężczyzny, jednak – jak podaje tvp.info – takiej narracji zaprzeczają relacje świadków.

 

W książce opisano Edwarda Malinowskiego, sołtysa wsi Malinowo (Podlasie). Publikacja „Dalej jest noc” przypisuje mężczyźnie grabież oraz wydanie na śmierć kilkudziesięciu Żydów, jednak 94-letnia bratanica mężczyzny chce zawalczyć o dobre imię rodziny.

 

„Po wojnie kilku mieszkańców wsi, z którymi Malinowski pozostawał w konflikcie, złożyło na niego donos do UB. Były sołtys został aresztowany i oskarżony o współpracę z Niemcami. Do Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego trafiały jednak zeznania, z których jasno wynikało, że sołtys Malinowski rzeczywiście kontaktował się z okupantem, ale po to, by uchronić mieszkańców wsi przed wysłaniem na przymusowe roboty w Rzeszy. Ratował przy tym Żydów kryjących się przed hitlerowcami w lasach. Uratował również rosyjskiego lejtnanta, który uciekł z transportu” – czytamy na tvp.info.

 

W tekście Engelking opisała Żydówkę Esterę Drogicką, która po utracie rodziny poprosiła Malinowskiego o pomoc i miała zostać ograbiona przez sołtysa. Tymczasem z pozwu Filomeny Leszczyńskiej (bratanicy Malinowskiego) wynika, że to nieprawda, a informacje o grabieży i późniejszym handlowaniu z kobietą są zmyślone przez autorkę. „W późniejszych zeznaniach podczas procesu sołtysa Drogicka nie wspomina o jakiejkolwiek grabieży. Przeciwnie, ukrywana Żydówka mówi wprost, że Malinowski uratował jej życie” – opisuje sprawę serwis TVP Info.

 

Opis prof. Barbary Engelking zawiera zeznania uratowanej Żydówki. Problem w tym, że cytat kończy się w momencie istotnym dla oceny postawy sołtysa. Oryginał zawiera jednoznaczną informację, że Edward Malinowski pomógł Esterze Drogickiej i nakarmił ją chociaż nie miała pieniędzy. Tymczasem słów „on mnie karmił, mimo, że byłam bez grosza” w cytacie brakło.

 

„Jak zaznacza Filomena Leszczyńska, wycięte słowa wskazują wręcz na bohaterstwo sołtysa Malinowa, który pomagał innym, w tym Żydom, ryzykując życie swoje i swojej rodziny, a nadto robił to bezinteresownie” – podaje tvp.info. Serwis informuje również kto, wedle zeznań uratowanej Żydówki, wydał Niemcom Żydów ukrywających się w lesie.

 

To nie przeszkodziło jednak Engelking stwierdzić w książce, że Drogicka „zdawała sobie sprawę, że jest on współwinny śmierci kilkudziesięciu Żydów”, a „po wojnie na jego procesie złożyła fałszywe zeznania w jego obronie”.

 

Malinowski na procesie został uniewinniony m.in. w oparciu o zeznania uratowanych Żydów, którym sołtys Malinowa pomógł, zaś ukrywających się w lesie „wydali gajowi z Czarnej i Malinowa”. W zeznaniach pojawiają się informacje, że Edward Malinowski pomagał Żydom i dawał im jeść, nie biorąc od nich za to pieniędzy. U mężczyzny ukrywał się także rosyjski oficer. Z powodu swojej postawy Malinowski był nazywany przez osoby, z którymi był w zatargu, „żydowskim Wojtkiem” lub „komunistą”. Wielu miało jednak o sołtysie pozytywną opinię.

 

„Z wielu podobnych zeznań wynika więc, że Edward Malinowski był przeważnie lubiany we wsi, a wieść o jego postawie zachęcała Żydów, by zgłaszali się do niego po pomoc, mimo, że sprawował on urząd w pełni kontrolowany przez Niemców” – podaje tvp.info. Mimo tego w publikacji „Dalej jest noc” sołtys został przedstawiony jako postać negatywna.

 

Pozew przeciw Engelking i Grabowskiemu to nie pierwszy przypadek, gdy publikacji wytykane są wady. Historycy już wcześniej zwracali uwagę na błędy warsztatowe i pisanie pod tezę.

 

Źródło: tvp.info

MWł

 

 


DATA: 2019-05-21 09:11
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
23
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

W HISTORII MOJEJ RODZINY B.ENGELKING TEŻ NAPISAŁA KŁAMSTWA. DOTYCZY TYCH SAMYCH TERENÓW. POWIAT BIELSKI. PRZYPISAŁA POLAKOM ZABÓJSTWO TRZECH ŻYDÓW.BĘDĘ ŻĄDAŁA SPROSTOWANIA I WYDANIA OŚWIADCZENIA DO PUBLIKACJI.
5 miesięcy temu / OLA
 
Pozew przeciw Engelking i Grabowskiemu to nie pierwszy przypadek, gdy publikacji wytykane są wady. Historycy już wcześniej zwracali uwagę na błędy warsztatowe i pisanie pod tezę.TO NIE SĄ BŁĘDY -TYLKO KŁAMSTWA, POMÓWIENIA I OSZCZERSTWA. Pozbawić oszustkę tyt. profesorskiego i do więzienia za oszczerstwa i kłamstwa
5 miesięcy temu / Waldek
 
Ciesze się ze są głosy prawdy. O pomycy Żydom udzielonej przez Polaków
5 miesięcy temu / An
 
Zydzi dosc sprawnie posluguja sie klamstwem dla uwiarygadniania swych stronniczych wywodow historycznych.Szkoda ze polscy zydzi wpisali sie w Izraelsko Amerykanski spisek przeciw Polsce
5 miesięcy temu / Horovitz
 
Niedługo wszyscy świadkowie umrą i nareszcie będzie można pisać co się chce.
5 miesięcy temu / Ajot
 
Moj Tato przechowywal Zydow w stodole w 1970r przyjechal do nas do domu Jan Wecowski aby podziekowac Tacie za uratowanie mu zycia i jego rodzinie
5 miesięcy temu / Jan
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.