DZIŚ JEST:   04   LIPCA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Elżbiety Portugalskiej
Bł. Piotra Frassatiego
 
 
 
 

Nie można odmówić udzielenia Komunii w tradycyjnej formie. Jest stanowisko krakowskiej kurii

Nie można odmówić udzielenia Komunii w tradycyjnej formie. Jest stanowisko krakowskiej kurii
Zdjęcie ilustracyjne. Fotograf: Michal KoscArchiwum: Forum

„Szafarze nie mogą odmówić sakramentów tym, którzy właściwie o nie proszą, są odpowiednio przygotowani i prawo nie zabrania im ich przyjmowania. W związku z tym nie wolno odmawiać Komunii świętej nikomu tylko dlatego, że na przykład chce ją przyjąć na klęcząco lub na stojąco, do ust czy też na rękę” – czytamy w stanowisku krakowskiej kurii.

 

W czasie epidemii koronawirusa upowszechniana jest praktyka udzielania Komunii Świętej na rękę. Niestety w wielu parafiach zalecenia co do tej formy wydane przez Episkopat zostały potraktowane w kategoriach nakazu oraz jako wskazanie jedynej dozwolonej formy przyjmowania Ciała Pańskiego. Szerzej pisaliśmy o tej sprawie TUTAJ.

 

W okresie, gdy w parafiach organizowane są Pierwsze Komunie Święte, krakowska kuria przypomniała obowiązujące zasady i prawa należne wiernym. W stanowisku znalazło się bardzo ważne stwierdzenie, że „szafarze nie mogą odmówić sakramentów tym, którzy właściwie o nie proszą, są odpowiednio przygotowani i prawo nie zabrania im ich przyjmowania. W związku z tym nie wolno odmawiać Komunii świętej nikomu tylko dlatego, że na przykład chce ją przyjąć na klęcząco lub na stojąco, do ust czy też na rękę”.

 

Co istotne, w informacji zawarto także wskazówki dotyczące udzielania Komunii na rękę, w tym zachęta, by wierni w taki sposób przyjmujący Pana, „uprzednio, w miarę możliwości, zdezynfekowali sobie dłonie”.

 

To ważny fragment informacji, gdyż upowszechnienie przyjmowania Ciała Pańskiego „na rękę” motywowane było względami epidemicznymi, jako bezpieczniejsze niż sposób tradycyjny – do ust.

 

 

Poniżej prezentujemy pełny komunikat krakowskiej kurii.

 

 

INFORMACJA W SPRAWIE PIERWSZEJ KOMUNII ŚWIĘTEJ

 

We Wskazaniach Prezydium Konferencji Episkopatu Polski z dnia 21 marca 2020 r. przypomniano, że „każdy wierny zawsze ma prawo według swego uznania przyjąć Komunię Świętą do ust”[1]. W związku z tym nikomu nie można nakazywać przyjęcia Komunii świętej na rękę, można tylko do tego zachęcać[2].

 

Zatem:

  • należy tak organizować udzielanie Komunii świętej, aby nie naruszyć wrażliwości osób mających trudność w przyjęciu Komunii świętej na rękę;
  • jeśli część wiernych przyjmuje Komunię świętą na rękę, a część do ust, jest wskazane, aby obu grupom Komunii udzielali różni szafarze lub też by osoby przyjmujące Komunię do ust przyjmowały ją po osobach przyjmujących Komunię na rękę;
  • wiernych przyjmujących Komunię świętą na rękę zachęca się, by uprzednio, w miarę możliwości, zdezynfekowali sobie dłonie.
  • wierni przyjmujący Komunię świętą na rękę zachowują postawę stojącą, na oczach szafarza spożywają konsekrowaną Hostię;
  • szafarze Komunii świętej powinni dezynfekować ręce.

 

Te zasady obowiązują także w przypadku udzielania Pierwszej Komunii świętej dzieciom. Obydwie formy są dozwolone, a kwestie sposobu udzielania Ciała Chrystusa są drugorzędne względem nadprzyrodzonego charakteru tego wydarzenia, jakim jest przyjęcie pokarmu dającego życie wieczne (por. J 6,27.48-58).

 

Względy psychologiczno-pedagogiczno-epidemiczne wskazują, że nie należy stawiać formy przyjęcia Komunii świętej na pierwszym planie, lecz wykazać dużą cierpliwość, wyrozumiałość i wsparcie zarówno wobec dzieci jak i ich rodziców, mając na uwadze istotę tego wydarzenia. Sakrament Eucharystii to lekarstwo, dzięki któremu jesteśmy uwalniani od codziennych przewinień i zachowywani od grzechów śmiertelnych[3]. Sposób udzielania Komunii świętej nie może decydować o dopuszczeniu do niej wiernych lub o zniechęceniu do przyjęcia Ciała Chrystusa.

 

Szafarze nie mogą odmówić sakramentów tym, którzy właściwie o nie proszą, są odpowiednio przygotowani i prawo nie zabrania im ich przyjmowania. W związku z tym nie wolno odmawiać Komunii świętej nikomu tylko dlatego, że na przykład chce ją przyjąć na klęcząco lub na stojąco[4], do ust czy też na rękę.

 

Warunkiem podstawowym jest także to, że „Pierwszą Komunię świętą dzieci musi zawsze poprzedzać sakramentalna spowiedź i rozgrzeszenie”[5]. Prosimy o zachowanie prywatności i zasad bezpieczeństwa przy sprawowaniu sakramentu pokuty oraz informowanie rodziców dzieci pierwszokomunijnych o podjętych krokach.

 

[1] Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, Redemptionis Sacramentum. Instrukcja o tym, co należy zachowywać, a czego unikać w związku z Najświętszą Eucharystią, 25.03.2004, nr 92.
[2] Zgodnie z zarządzeniem Rady Stałej KEP z dn. 12.03.2020.
[3] Por. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, Redemptionis Sacramentum…, dz. cyt., nr 80.
[4] Por. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, Redemptionis Sacramentum…, dz. cyt., nr 91.
[5] Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, Redemptionis Sacramentum…, dz. cyt., nr 87.

 

Czytaj także:
DATA: 2020-05-26 14:27
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@ry.janszarmach3: chcesz powiedzieć że św Teresa z premedytacją robiła coś co uważała za zło gorsze od aborcji?!
1 miesiąc temu / Marcin
 
Zauważam, że młodzi klerycy, seminarzyści wszyscy przyjmują komunię świętą na stojąco i na rękę, tak ich widocznie uczą w tych posoborowych seminariach a więc czego się spodziewać potem po księżach, którzy nie chcą wiernym udzielać komunii do ust?
1 miesiąc temu / Gość
 
A jest filmik na YT, gdzie w prosty sposób udowodniono, że drobiny hostii zostaja na rękach. Wystarczy założyc czarna rękawiczke i połozyć hostięnie poświęconą oczywiscie , żeby samemu sie przekonać. Przyjmowanie na ręke to niestety profanacja. Kwestia postawy- przez wieki ludzie przyjmowali na kolanach i nikomu ujmy to nie przynosiło, nie dotyczy osób niepełnosprawnych. Teraz pytanie- czemu są kapłani ODMAWIAJACY KOMUNI NA KLĘCZĄCO?? A przecież z taka pobożnoscia śpiewamy "upadnij ludu na kolana....", co robimy podczas śpiewania " przed tak wielkim Sakramentem..."???!!!
1 miesiąc temu / Darek
 
Dodam jeszcze że owoce przyjmowania Eucharystii do ust i na kolanach przez wieki również są znane. To cały dzisiejszy szacunek i adoracja Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie.
1 miesiąc temu / Luk
 
Poprostu gdy mnie uczono do I komunii nie powiedziano przyjmuj do ust i na klęcząco bo taka tradycja lub bo tak mówi ksiądz. Wytłumaczono jakie są przyczyny takiego przyjmowania i wierzę w to do dziś. Dziś moje sumienie obawia się i stawia pytania. Czy powody przyjmowania na rękę są dla mnie przekonywujące? Dlaczego tamte prawdy dotyczące Ciała Pańskiego wypracowane przez dawnych biskupów i kościół są już nie ważne skoro nie były oszukiwaniem wiernych? Nie mówię już o świętych którzy na ten temat pisali. Nikt już dziś nie czyta świętych katolickich tylko słuchają youtuberów. Jakie są z tego korzyści duchowe? Na zachodzie wprowadzono to już dawno. Niech każdy poczyta o kościele na zachodzie i powie jakie z tego są duchowe korzyści dla kościoła? Owoc potrzebuje czasu, minęło wystarczająco dużo żeby powiedzieć coś o owocach. A ile ostatnio zdjęć i filmów ukazujących ludzi bezmyślnie traktujących Ciało Pańskie. To wszystko i inne pytania poruszają moje sumienie.
1 miesiąc temu / Luk
 
Gdyby wiara katolicka opierała się tylko na ślepym posłuszeństwie, wszyscy bylibyśmy dzisiaj arianami. W historii mamy świadectwa biskupów którzy popadli w błąd i wiernych za nimi. Ktoś wspomniał o nieposlusznych prawosławnych, ale to wierni nie uznali wówczas papieża czy poszli za następcami apostołów? A za anglikanów przecież wierni po prostu szli za swoimi biskupami reszta była prześladowana, także biskupi którzy nie ulegli. Natomiast posłuszeństwo całkowite kierownictwu duchowemu to co innego jest to sprawa indywidualna po za tym kto uważa że jest na poziomie duchowym św.Faustyny? Dziś mamy sprawy w których duchowni nadużyli zaufania kleryków czy dzieci i tu też powiemy że obowiązuje posłuszeństwo? Nie, kiedy sumienie mówi to złe to nie godzimy się na żadne złe działanie i posłuszeństwo nie obowiązuje.A próby Bóg dopuszcza aby okazało się co każdy ma w sercu. Dlaczego ludzie są tak nieostrożni? Przecież ostateczne zwiedzenie nie przyjdzie jawnie bo jest zwiedzeniem. Czuwajmy
1 miesiąc temu / Luk
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.