DZIŚ JEST:   19   LUTY   2020 r.

Św. Konrada z Piacency
 
 
 
 

Nie milkną komentarze po wizycie Franciszka w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Nie milkną komentarze po wizycie Franciszka w Zjednoczonych Emiratach Arabskich
fot. REUTERS/Tony Gentile /Forum
#ZEA    #EKUMENIZM    #PAPIEŻ    #DIALOG    #ISLA    #PAPIEŻ W ZEA

Wizyta Franciszka w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wzbudziła kontrowersje w związku z podpisaniem przez papieża „Dokumentu o ludzkim braterstwie na rzecz światowego pokoju i wspólnego życia”. Nie milkną komentarza w tej sprawie.

 

Deklaracja została podpisana przez Franciszka wraz z wielkim imamem egipskim, w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich – w Abu Zabi.

 

Fragment tej deklaracji, który wzbudził szczególną konsternację, brzmi:

 

„Wolność to prawo każdej osoby: każda osoba cieszy się wolnością wyznania, myśli, słowa i działania. Pluralizm i różnorodność religii, koloru, płci, rasy i języka są rzeczami, których Bóg chce w swojej mądrości, poprzez którą stworzył istoty ludzkie. Ta Boża mądrość jest źródłem, z którego wywodzi się prawo do wolności wyznania i wolność bycia odmiennym. Zatem fakt, że ludzie są zmuszani do przestrzegania pewnej religii czy kultury musi być odrzucony, tak samo jak narzucanie kulturowego sposobu życia, którego inni nie akceptują”.

 

Choć cytowany fragment zdaje się brzmieć bardzo niepokojąco, to profesor teologii systematycznej z Catholic University of America w Waszyngtonie, dr Chad Pecknold, próbuje w artykule na łamach „Catholic Herald” bagatelizować jego wymowę. Zdaniem autora passus ów „jest zagadkowy i potencjalnie problematyczny”, ale „ojciec święty wyraźnie nawiązuje nie do zła wielu fałszywych religii, lecz pozytywnie wspomina o różnorodności religii jedynie w tym rozumieniu, że są one świadectwem naszego naturalnego pragnienia poznania Boga”.

 

Dalej dr Pecknold dodaje, że „Bóg chce, by wszyscy ludzie poznali Go poprzez wolny wybór swojej woli, a stąd wynika, że różnorodność religii można określić jako coś pobłażliwie chcianego („permissively willed”) przez Boga bez negowania nadprzyrodzonego dobra jednej prawdziwej religii”.

 

Zachowujący anonimowość dominikański teolog, komentując dla portalu „Life Site News” słowa tej deklaracji i wypowiedzi ją usprawiedliwiające, stwierdził, że są one „w rzeczywistości heretyckie”:

 

„Różne religie mówią niezgodne rzeczy o tym, kim jest Bóg i w jaki sposób chce On być czczony. A zatem nie mogą one wszystkie być prawdziwe. A zatem Bóg, który jest prawdą, nie może chcieć wszystkich religii”.

 

Odnosząc się do interpretacji dotyczącej dopustu Bożego (permissive will), dominikanin zauważa:

 

„Bóg pozwala na istnienie niekatolickich religii; ale pozwalanie na coś nie jest sposobem chcenia tego, jest sposobem niechcenia, by temu zapobiec. Stąd Bóg pozwala na to, by wielu niewinnych ludzi zostało zamordowanych, ale tego nie chce. Nie mówilibyśmy na przykład o tym, że zagazowanie Żydów dokonało się z mocy dopustu Bożego”.

 

Teolog podkreśla również fakt, że nie da się obronić usprawiedliwienia kontrowersyjnego passusu z tego względu, że słowa o „pluralizmie i różnorodności religii” umieszczone są w kontekście rzeczy, których Bóg faktycznie chce i na które nie tylko pozwala, takich jak: rasa, kolor, płeć, a nawet różnorodność języków, choć pierwotnie będącą karą za grzech. Natomiast „różnorodność religii jest spowodowana grzechem i nie jest ani chciana, ani spowodowana przez Boga”.

 

Co więcej dominikanin zauważa kolejny problematyczny fragment, w którym jest mowa „wierze w Boga” i stwierdza, że „sprzeczne ze sposobem myślenia Kościoła” jest używanie wyrażenia wiara w Boga w znaczeniu stwierdzenia, że Bóg istnieje czy wiary w jakikolwiek rodzaj rzekomego objawienia, nawet niechrześcijańskiego”. Albowiem „wiara to cnota, poprzez którą Bóg powoduje, że aprobujemy to, co nam On objawił poprzez Stary Testament i apostołów Nowego Testamentu, a przede wszystkim przez swojego Syna”.

 

A zatem: „Ludzie, którzy wierzą w religie niechrześcijańskie, (...) nie robią tego poprzez wiarę, jak wykazuje punkt 7 deklaracja Dominus Iesus, ale poprzez jakiś rodzaj ludzkiej opinii”.

 

Jak stwierdza w swoim komentarzu Diane Montagna z „Life Site News”, choć Kościół „dopuszcza możliwość nadzwyczajnego objawienia dla niechrześcijan”, to „mówi wyraźnie, że wyznawcy innych religii nie mają wiary, bez której podobanie się Bogu jest niemożliwe. Innymi słowy Bóg może poprowadzić tajemniczymi sposobami tych o niezawinionej niewiedzy do prawdziwej wiary, ale wierność islamowi czy innej niechrześcijańskiej religii nie może tej wiary stanowić”.

 

 

Źródło: LifeSiteNews

Jan J. Franczak


DATA: 2019-02-06 20:33
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
17
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@NaRozstaju dogmat ten obowiązuje w szczególnego rodzaju uroczystych wypowiedziach. Papieże stosunkowo rzadko korzystają z wypowiedzi o randze nieomylnej.
3 miesiące temu / Agamemnon
 
A jak to ma się do dogmatu o nieomylności papieża?
3 miesiące temu / NaRozstaju
 
@Rys: ?Z drugiej strony, byc może chęć ratowania chrześcijan przed muzułmańską zagładą skłoniła papieża do podpisania tego oświadczenia? - Zdaje się, że pójście na kompromis z Pekinem było uczynione w podobnej wierze, i co? W Chinach prześladowania chrześcijan są zakrojone na jeszcze szerszą skalę, niż były. Ze złem się nie negocjuje. Dasz palec, wezmą całą rękę.
5 miesięcy temu / kid
 
Herezja. Czysta nauka zwodziciela. Czy faktycznie macie, bracia i siostry, problem ze zrozumieniem że to jest kłamliwa nauka diabła? Poczytajcie oba listy do Tymoteusza, jest tam wyjaśnione kto mnoży sobie nauczycieli i kogo uszy świerzbią. Oj doczekamy się jeszcze "ciekawszych" uzasadnień i wypaczeń. Zobaczycie. Zaczęło się odliczanie...
ponad 1 rok temu / Lukasz
 
. Zdaniem autora passus ów ?jest zagadkowy i potencjalnie problematyczny?, ale ?ojciec święty wyraźnie nawiązuje nie do zła wielu fałszywych religii, lecz pozytywnie wspomina o różnorodności religii jedynie w tym rozumieniu, że są one świadectwem naszego naturalnego pragnienia poznania Boga?. dokładnie potępia to Pius XI : "Katolicy nie mogą żadnym paktowaniem pochwalić takich usiłowań, ponieważ one zasadzają się na błędnym zapatrywaniu, że wszystkie religie są mniej lub więcej dobre i chwalebne, o ile, że one w równy sposób, chociaż w różnej formie, ujawniają i wyrażają nasz PRZYRODZONY(naturalny) zmysł, który nas pociąga do Boga i do wiernego uznania Jego panowania. Wyznawcy tej idei nie tylko są w błędzie i łudzą się, lecz odstępują również od prawdziwej wiary, wypaczając jej pojęcie i krok po kroku popadają w naturalizm i ateizm. Z tego jasno wynika, że od religii, przez Boga nam objawionej, odstępuje zupełnie ten, ktokolwiek podobne idee i usiłowania popiera
ponad 1 rok temu / LUK
 
@Rys "Kto chce zachować życie straci je". Czy Jezus Chrystus nie mówił, że "Skoro mnie przesladowali, was też będą"... Nie ma wytłumaczenia. Tak tak, nie nie.
ponad 1 rok temu / Sec
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.