DZIŚ JEST:   04   GRUDNIA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Barbary, męczennicy
Św. Jana Damasceńskiego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Nicea: agresor podczas zatrzymywania nie przestawał powtarzać „Allach Akbar”. Krwawy atak w kościele

Nicea: agresor podczas zatrzymywania nie przestawał powtarzać „Allach Akbar”. Krwawy atak w kościele
Fotograf: ERIC GAILLARD/Archiwum: Reuters
#TERRORYZM    #ATAK    #NICEA    #NAPAD    #NOŻOWNIK

Trzy osoby zabite i kilka rannych to najnowszy bilans ataku nożownika pod bazyliką Notre-Dame w Nicei. Mężczyzna został postrzelony i zatrzymany. Do zamachu doszło w czwartek 29 października o godzinie 9 i zaczął się on w samym kościele. Policja i straż miejska zatrzymały z użyciem broni planej sprawcę. Z raną postrzałową trafił do szpitala. Na miejsce zdarzenia przybyła ekipa saperów, bo sąsiedztwie tego zdarzenia znaleziono podejrzany pakunek. Sprawca dekapitował wiernych, dwóch zabił na miejscu, trzecia ofiara zmarła z odniesionych ran.

Policja przychyla się teorii zamachu o charakterze terrorystycznym. Nicea byłą już miejscem tragicznych zamachów na Promenadzie Anglików lipcu 2016 roku. Zginęło wówczas 86 osób. Powołano specjalny sztab kryzysowy, policja chroni inne kościoły Nicei.

Na miejsce zamachu przybył mer miasta Christian Estrosi, który potwierdził, że wszystko wskazuje na atak terrorystyczny w bazylice Notre-Dame. Zamachowiec podczas zatrzymywania nie przestawał powtarzać "Allach Akbar". Do Nicei udali się też prezydent i premier. Premier Castex opuścił parlament, gdzie miała odbyć się debata o nowych środkach przeciwko koronawirusowi i udał się od razu do jednostki kryzysowej przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. W Zgromadzeniu Narodowym miała miejsce minuta ciszy dla uczczenia ofiar nowego zamachu.

W ostatnich dniach, po zamachu na nauczyciela i ogłoszeniu działań przeciw „separatyzmowi islamskiemu”, Francja jest krytykowana przez kraje muzułmańskie za wspieranie „karykatur Mahometa” i atak na islam. Zapowiedzi rządu zostały też odebrane negatywnie przez miejscowych wyznawców islamu.

 

Po zamachu w Nicei, centroprawicowy mer miasta Estrosi mówił o ataku „islamo-faszyzmu”. Z kolei jego partyjny kolega z partii Republikanie z tego regionu mówił: „Nasz kraj jest w stanie wojny i my jesteśmy w stanie wojny.” Nawet szef lewackiej partii Zbuntowana Francja Jean-Luc Melenchon wyraził „solidarność z katolikami we Francji.” Przewodnicząca Zjednoczenia Narodowego wezwała z kolei do „globalnej odpowiedzi mającej na celu wykorzenienie islamizmu z naszej ziemi”.

 

Wyraźnie przestraszeni są sami muzułmanie. Kierownictwo Francuskiej Rady Kultu Muzułmańskiego” (CFCM) oświadcza nawet, że „karykaturowanie Mahometa” to francuska „tradycja” i trzeba się z tym niemal pogodzić. Zamach ukazał poplątanie z pomieszaniem francuskiej sceny politycznej. Terrorysta zaatakował katolicką świątynię, chociaż „karykatury” publikował antyreligijny tygodnik „Charlie”, a drażnienie rysunkami uczniów to element wartości „laickiej” Francji. Francja od lat chce zrywać ze swoimi korzeniami katolickimi, a tu okazuje się, że islam jej na to nie pozwala. Kolejny absurd to nagłe opatrywanie islamu epitetem „faszystowskiego”. Wcześniej do „faszosfery” zaliczano niemal wszystkie organizacje, które z islamem i jego postępami walczyły.

 

Opublikowane przez „Charlie Hebdo” karykatury Mahometa najwyraźniej obudziły fanatyków islamskich. Już od kilku dni m.in. służby specjalne alarmowały, że np. osoby związane z terroryzmem islamistycznym (TIS), które opuściły wcześniej więzienia po odbyciu kary, wykazują nową aktywność. Paryż w tym czasie deklaracjami Macrona o obronie prawa do karykaturowania Mahometa skonfliktował się ze światem islamu. Wszedł w spór z Turcją, Pakistanem, czy krajami Maghrebu. Francja ma jednak u siebie prawie 10 mln muzułmanów…

 

 

Bogdan Dobosz

 

 

Czytaj także:
DATA: 2020-10-29 12:00
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
12
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

dlatego ja mam za nic dni islamu w kościele
1 miesiąc temu / qq
 
dr David Duke: Kto steruje imigracją? ?Dajcież mi waszych zmęczonych, waszych biedaków, Wasze zgromadzone tłumy, tęskniące,by odetchnąć wolnością??Emma Lazarus
1 miesiąc temu / Emil
 
francja ma 6 milionow radykalnych muzumanow to efekt kolonizacji i glupoty!! to francja dala azyl popapranemu Hommeiniemu, i maja co maja ich wina ze muslimy morduja obywatelow unii europejskiej ,tak wyglada milosc do uchodzcow,merker unii!!!! Merker otworzyla bandytom granice,buduje im meczety,legalizuje zwiazki z dziecmi pedofilie ogolnie popaprana kulture dalekiego wschodu nazywajac swoich rodakow rasistami bedzie wojna jak nic!!!!
1 miesiąc temu / andrzej
 
@m Musisz kupic slownik, zdecydowanie. Mala podpowiedz , to przymiotnik w wytluszczonym tekscie
1 miesiąc temu / IRE
 
Portal DEON to portal jezuickich modernistów którzy lubią ekumenizm tak bardzo,że zapominają kto jest Panem panów i Królem królów, jedyną i niezmienną od wieków prawdą. Starają się być przyjaciółmi świata... ale wtedy przestają być przyjaciółmi Jezusa
1 miesiąc temu / KK
 
To polityka francuskiego lewactwa i ateizmu zabija francuzów. Panie Makaron jest pan słaby a te pseudo działania maja na celu wywołanie konfliktu wewnętrznego.
1 miesiąc temu / Artur
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.