Nasz kanał RSS
DZIŚ JEST:   02   KWIETNIA   2020 r.

Św. Franciszka z Pauli
Św. Marii Egipcjanki
 
 
 
 

Neutralność światopoglądowa państwa nie istnieje


Postulat laickości wynika z przesłanki tzw. „neutralności światopoglądowej”. Nie ma czegoś takiego pod słońcem! Nie ma żadnego neutrum. Jeśli w szkole propaguje się wartości chrześcijańskie, to jest to tradycyjna polska szkoła. Jeśli zaś w szkole uczy się wszystkiego, prócz religii – jest to szkoła propagująca wojujący ateizm - mówi w rozmowie z PChTV ks. Roman Kneblewski.


DATA: 2015-07-10 15:19:00
 
Przekaż znajomemu:
 
 
 
drukuj
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać
 

Komentarze

Prawdę się poznaje, a nie w nią wierzy! Wierzy się na podstawie poznanej prawdy, bo inaczej mamy do czynienia z wiarą ślepą, która jest bez korzenia i zanika przy najmniejszych wątpliwościach zasianych przez innych głosicieli "prawdy". Jeżeli Kowalski nie ma racji, to Kościół ma obowiązek wyprowadzić go z błędu, uzasadniając swoją rację.
ponad 4 lata temu / zgred
 
Prawda jest jedna. Jesli nie to....nie ma o czym gadac bo naza dyskusja tutaj jest bezsensowna. Zatem... skoro juz zgadzamy sie ze prawda jest jedna to musimy przyznac ze jest wieksze prawdopodobienstwo ze blizej prawdy jest Kosciol niz jednostka (ze swoim ego nieomylnosci). Skoro tak... pozostaje zufac Kosciolowi (nawet jesli czasem sie myli) raczej niz zaufac Kowalskiemu.
ponad 4 lata temu / ROC
 
Nie ma też światopoglądu ateistycznego! Ateista, to inaczej bezbożnik, a więc człowiek nie uznający żadnego bóstwa. Każdy światopogląd zakłada jakieś bóstwo. Ateistami nazywa się materialistów, czyli wyznawców materializmu, czyli religii opartej na wierze w samoistne i bezprzyczynowe powstanie świata materialnego, a więc przypisującej nie wprost cechy boskie materii. Kłamliwe nazywanie materialistów ateistami, robi ogromne spustoszenie w świadomości ludzi. Chrystus powiedział:"kto by powiedział bratu swemu "bezbożniku", winien jest piekła ognistego". Religia, jest to światopogląd oparty na wierze w określoną przyczynę i źródło powstania świata materialnego, bo światopogląd jest logicznym ciągiem określającym widzenia świata i cel życia, a więc nadającym życiu sens. W związku z określonym w granicach świata materialnego polem możliwości poznawczych, każdy światopogląd musi być opart na tej wierze. Każdy człowiek żyje wg wyznawanej przez siebie religii.
ponad 5 lat temu / zgred
 
ZGADZAM Z KSIEDZEM KNEBLEWSKIM. NIE TYLKO W TYM MATERIALE ALE TAKZE W WIELU INNYCH KTORE MIALEM OGROMNA PRZYJEMNOSC OGLADAC NA YOU TUBE, A MOGE ZARYZYKOWAC STWIERDZENIE ZE ZGADZAM SIE NIEMAL ZE WSZYSTKIMI POGLADAMI KSIEDZA ROMANA. GRATULUJE, PODZIWIAM I POZDRAWIAM. Z WYRAZAMI PELNEGO SZACUNKU DLA MADROSCI, KTORA JEST TYLKO JEDNA, BO WSZYSTKO INNE JEST FALSZEM. JAK CZARNE JEST CZARNE A BIALE JEST BIALE.
ponad 5 lat temu / ROGER OSKAR CHRZESCIJANSKI
 
brak regulacji np. fryzury nie jest wyrazem neutralności, po prostu regulowanie fryzur nie należy do funkcji państwa, natomiast w każdej dziedzinie regulowanej przez państwo neutralność nie może istnieć, klasyczne powiedzenie że reguła twierdząca że żadne reguły nie istnieją jest już regułą samą w sobie
ponad 5 lat temu / jacek.notw
 
Wyobraźmy sobie taką sytuację. W pewnym państwie w szkole prowadzone są lekcje, które uczą dzieci i młodzież wojującego ateizmu w stylu np. Richarda Dawkinsa. Przedstawia się tam całkowicie świecki światopogląd. Nagle organizuje się pewna społeczna grupa wewnątrz tego państwa, która nawołuje do wycofania tych lekcji ze szkół. Czy ta grupa walczy o religię i wiarę? Tak samo dziś, kiedy w Polsce prowadzi się lekcje religii w szkołach - czy nawoływanie do wycofania tych lekcji ze szkół jest rzeczywiście propagowaniem wojującego ateizmu? Uważam, że nie. Oczywiście biorąc pod uwagę historię Polski, próba wycofania religii ze szkół jest uderzeniem w to, co dla naszego narodu charakterystyczne - religijność, ale to nie jest wojujący ateizm! Państwo jest neutralne tam, gdzie nie wprowadza regulacji (np. moja fryzura). W tym sensie neutralność istnieje. Natomiast katolik rzeczywiście neutralny być nie może, bo katolicyzm ze swej natury obejmuje namysłem całą rzeczywistość.
ponad 6 lat temu / Michał
 

 
NOWOŚCI
 
 
 
 
 
 
12345... 133 
WYBRANE DLA CIEBIE
 

 

 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.