DZIŚ JEST:   29   MARCA   2020 r.

V Niedziela Wielkiego Postu
Św. Stefan IX, papież
Św. Bertold, kapłan
 
 
 
 

Nadzwyczajne środki ostrożności w Katedrze Lwowskiej. Nie więcej jak 10 osób na Mszy Świętej

Nadzwyczajne środki ostrożności w Katedrze Lwowskiej. Nie więcej jak 10 osób na Mszy Świętej
źródło: Facebook / Katedra Lwowska

„Zgodnie z zarządzeniem władz Ukrainy i wprowadzeniem na terenie całego kraju kwarantanny zostały nałożone ograniczenia na wszelkie imprezy i wydarzenia zbiorowe, również o charakterze religijnym. Maksymalną liczbą osób, które powinny znajdować się w jednym budynku jest 10. Za przekroczenie tej liczby grozi wysoka grzywna (nawet do 50 tys. hrywni). Dlatego również w naszej katedrze zmuszeni jesteśmy do wprowadzenia przyjętych odgórnie przepisów, a wraz z nimi nadzwyczajnych środków ostrożności”, poinformowano na Facebooku Katedry Lwowskiej.

 

Poniżej publikujemy pełną treść komunikatu:

 

Zgodnie z zarządzeniem władz Ukrainy i wprowadzeniem na terenie całego kraju kwarantanny zostały nałożone ograniczenia na wszelkie imprezy i wydarzenia zbiorowe, również o charakterze religijnym. Maksymalną liczbą osób, które powinny znajdować się w jednym budynku jest 10. Za przekroczenie tej liczby grozi wysoka grzywna (nawet do 50 tys. hrywni). Dlatego również w naszej katedrze zmuszeni jesteśmy do wprowadzenia przyjętych odgórnie przepisów, a wraz z nimi nadzwyczajnych środków ostrożności.

 

DLATEGO:

Aż do odwołania Msze święte będą sprawowane w obecności tylko osób konsekrowanych w kaplicy, bez udziału świeckich. Dekretem księdza Abpa Mieczysława Mokrzyckiego wszystkim diecezjanom udzielona została dyspensa od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. oraz w uroczystości obowiązkowe. Oznacza to, że nieobecność na Mszy św., w tych nadzwyczajnych okolicznościach, nie będzie grzechem. Przykład takiego działania znajdujemy już w Starym Testamencie w Pierwszej Księdze Machabejskiej, gdzie ze względów bezpieczeństwa społeczność żydowska, walcząca z poganami, zawiesiła na pewien czas obowiązywanie szabatu (1 Mch 2, 41). Wierni, szczególnie w podeszłym wieku oraz rodzice z dziećmi i młodzież, proszeni są o pozostanie w domach i branie udziału w nabożeństwach poprzez transmisję Mszy św. z Bazyliki Metropolitalnej na Youtube („Katedra lwowska na żywo”) lub korzystając z bogatej oferty Radia Maria z Kijowa i Telewizji EWTN. Udział w transmitowanej Mszy potraktujmy poważnie: przygotujmy stół nakryty białym obrusem, na którym postawmy krzyż i dwie zapalone świece. Niech nic nas nie rozprasza, a my starajmy się uczestniczyć z zaangażowaniem w akcję liturgiczną (odpowiedzi na wezwania kapłana, gesty i postawy ciała). Przyjmijmy Komunię w sposób duchowy, zapraszając Chrystusa do swojego serca.

 

W czasie trwania ogólnokrajowej kwarantanny Sakrament pokuty będzie sprawowany w dotychczasowych godzinach Mszy św.: w ciągu tygodnia o 7.30, 10.00, 17.30 oraz 18.30; w niedzielę o 7.00, 8.00, 9.00, 10.15, 11.30, 13.00, 18.00. Obrzęd Komunii św. poza Mszą św. sprawowany będzie równo o podanych wyżej godzinach (dla tych, którzy nie potrzebują spowiedzi) oraz dla tych, którzy skorzystają z sakramentu pojednania - po ich wyspowiadaniu. Bardzo prosimy o dyscyplinę w tej sprawie (pamiętajmy o karze finansowej, jaka grozi parafii za złamanie prawa). WSZYSCY WIĘC, KTÓRZY PRZYJMĄ KOMUNIĘ ŚW. PROSZENI SĄ O W MIARĘ SZYBKIE OPUSZCZENIE KATEDRY, by nie robić zgromadzenia przekraczającego ustawowe 10 osób i umożliwić innym skorzystanie z sakramentu pokuty. Wówczas chętni do spowiedzi będą mogli spokojnie wejść do bazyliki.

 

Módlmy się o jak najszybsze zakończenie epidemii. Niech miłosierny Bóg ulituje się nad nami, a Matka Boża Łaskawa chroni naszą parafię i wszystkich swoich czcicieli.

 

Św. Józefie Bilczewski, módl się za nami!

Bł. Jakubie Strzemię, módl się za nami!

Św. Zygmuncie Gorazdowski, módl się za nami!

Św. Janie z Dukli, módl się za nami!

 

Źródło: Facebook / Katedra Lwowska

TK

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.
DATA: 2020-03-19 13:33
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jak w pierwszych latach władzy radzieckiej.
9 dni temu / Ryś
 
Udział w transmitowanej Mszy potraktujmy poważnie: przygotujmy stół nakryty białym obrusem, na którym postawmy krzyż i dwie zapalone świece. ????
9 dni temu / rrr
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.