DZIŚ JEST:   17   CZERWCA   2019 r.

Św. Alberta Chmielowskiego
Bł. Teresy Portugalskiej
 
 
 
 

Na skróty z Korwin-Mikkem

Na skróty z Korwin-Mikkem
Janusz Korwin-Mikke. FOT.Simona Supino/FORUM

Lider partii Wolność, Janusz Korwin-Mikke okazał się silnym magnesem dla Ruchu Narodowego oraz Pobudki Grzegorza Brauna. Jaki sens ma ten sojusz?

 

Wszyscy, nawet najbardziej ideowi politycy nie ukrywają, iż poselskie krzesło w Parlamencie Europejskim jest warte tyle, ile jego ekwiwalent w postaci miesięcznego przelewu na konto w walucie euro. Czyli warte jest bardzo dużo. I nie chodzi o zasobność portfela, nowy samochód czy dom na Lazurowym Wybrzeżu, ale nierzadko po prostu o środki pozwalające przetrwać w polityce. Pensja europosła może stanowić życiodajny zastrzyk finansowy dla jego krajowego ugrupowania.

 

Innym powodem, dla którego politycy wybierają unijną politykę, jest chęć przeczekania, aż krajowa układanka znowu się rozsypie i nadejdzie moment politycznego przesilenia.

 

Wydaje się, że obydwa powody cementują związek polityczny narodowców i Grzegorza Brauna z Januszem Korwin-Mikkem.

 

Korwin król

Wygląda zresztą na to, że lider partii Wolność znalazł klucz do serca Polaków. Jego błyskotliwe, choć czasami pozbawione większego sensu wywody, mogą bawić do łez. Żelazna, niemal dziecinna logika, z jaką opowiada o zawiłościach polityki zagranicznej, wewnętrznej czy polityce gospodarcze sprawia, iż wyborcy często przyznają mu dodatkowe punkty po prostu za szczerość. Nawet jeśli jego wynurzenia traktowane są z przymrużeniem oka. Polakom brakuje w polityce barwnego ptaka, który nie byłby pospolitym chamem czy powolnym umysłowo ekonomistą. W dodatku Korwin-Mikke jest do bólu bezpośredni. Mówi dokładnie to, co powiedziałby niejeden Polak śledzący politykę przed telewizorem, na łamach gazet czy w sieci, gdyby tylko otrzymał swoje pięć minut w telewizyjnym studio.

 

Z drugiej strony trudno nie zauważyć, że nikt nie zrobił tak wiele dla obrzydzenia Polakom konserwatyzmu czy nawet tradycyjnego monarchizmu co właśnie Korwin-Mikke. Jego dość puste, bo pozbawione prawdziwej argumentacji wywody na temat konieczności zaprowadzenia w Polsce monarchii i zarazem niezrozumiałe dla zbyt wielu obśmiewanie demokracji, znacznie lepiej nadawałyby się do kabaretu niż jako asumpt do ciekawej dyskusji o możliwej zmianie systemowej lub choćby odkrywaniu źródeł wzorców kultury politycznej.

 

Tak czy inaczej, trudno zaprzeczyć, że Korwin-Mikke wyrósł w oczach Polaków na największego błazna europejskiej polityki, czyli człowieka bezlitośnie i inteligentnie punktującego oraz obśmiewającego wszystkie wady Unii. W poprzednich wyborach zyskał atrakcyjny wynik wyborczy, a teraz stał się nadzieją innych ugrupowań prawicowych, na wyciągnięcie ich z niebytu.

 

Trio eurosceptyczne

Jeśli faktycznie Grzegorzowi Braunowi oraz Robertowi Winnickiemu i spółce zależy na obecności w polityce, to koalicja z Januszem Korwin-Mikkem może im dostarczyć niezbędny do przetrwania tlen. Zapewne brzmi to wszystko nieco cynicznie, lecz jeśli panowie – jak deklarują – traktują Polskę poważnie, uzyskanie przez nich mandatu w eurowyborach może stanowić środek do celu, jakim będzie zachowanie politycznego bytu, co z kolei pozwoli im w miarę spokojnie wyczekiwać nowej dynamiki politycznej.

 

Z drugiej strony walka z PiS na prawej flance będzie niezwykle trudna. W czasach rządów PO-PSL takie osobowości jak Grzegorz Braun czy Robert Winnicki zyskiwały punkty dzięki pogłębiającej się polaryzacji społeczeństwa na postępowych liberałów kibicujących rządowi oraz krytykujących jego poczynania prawicowców. Obecnie zarówno Braun jak i Winnicki – znacznie poważniejsi w swoim przekazie niż nonszalancki Korwin-Mikke – nie stanowią żadnej opcji dla wyborców PiS. Jakie są bowiem widoczne i szeroko znane różnice między ugrupowaniami tych dwóch liderów a obozem rządowym? Dlaczego katolik, któremu nie podoba się, że Jarosław Kaczyński blokuje kwestie zakazu aborcji czy wypowiedzenia genderowej konwencji, miałby zagłosować na Winnickiego lub Brauna a nie chociażby bardziej wiarygodnego w swoich przekonaniach, bo wyplutego przez PiS za przywiązanie do chrześcijańskich wartości, Marka Jurka? Dodajmy przy tym, że zarówno Ruch Narodowy jak i Pobudka stają obecnie w jednym szeregu nie tylko z Korwin-Mikkem, ale także Liroyem, którego stanowisko w wielu kwestiach dalekie jest od katolickich wartości.

 

Wydaje się, że Braun i Winnicki prowadzą swoje partie drogą na skróty. Z pewnością, jeśli ktoś ma ich wprowadzić do Parlamentu Europejskiej, to najszybciej zrobi to Korwin-Mikke. Ale jeśli z kimś mogliby budować długofalowe chrześcijańskie porozumienie, to do dyspozycji pozostaje komitet wspomnianego Jurka. Inna sprawa czy sam Marek Jurek miałby ochotę na takie porozumienie. Czy doszło do spotkań w tym gronie i czy przyniosły jakikolwiek efekt? Jeśli nie doszło, to dlaczego? Jeśli doszło – to dlaczego bez efektu w postaci wspólnego startu? Marek Jurek zapewne także kalkuluje – stojące za nim zaplecze może wszak stanowić kartę przetargową w ewentualnych rozmowach z PiS o współpracy. Być może były marszałek obawia się, że porozumienie z Grzegorzem Braunem i Januszem Korwin-Mikkem mogłoby wyeliminować go z grupy potencjalnych koalicjantów Jarosława Kaczyńskiego? A może idzie o jakieś elementy programowe. Jak wiadomo, katolik z Korwin-Mikkem się dogada, ale tylko do pewnego momentu. Jego poglądy, na dłuższą metę, nie są przecież strawne dla osób, które serio traktują dekalog.  A jeśli dziś mówilibyśmy o porozumieniu Winnicki-Braun-Jurek, to w takim tercecie byłoby zdecydowanie mniej fajerwerków, ale za to więcej strategii i owocnej transakcji idei. One przecież często stanowią fundamenty większych projektów politycznych.

 

 

Tomasz Figura

 

  

 

DEBATA PCH24.PL

 

czytaj również: 

 

Antysytemowa koalicja na eurowybory. Gorszy czy lepszy rydz niż nic?

 

Coś na prawo od PiS

 

  


DATA: 2019-01-30 12:47
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Osobiście ufam tylko Bogu. Natomiast w kwestji gospodarczo-politycznych JKM i organizująca się wokół niego koalicja to jedyna rodzima konserwatywno-liberalna prawica którą warto wspierać. Są inne fałszywe opcje o agenturalnych rodowodach których to sukces polityczny nie zależy od nich samych. Gderanie i narzekanie to jedna z wad która trapi polski zmysł gospodarczo-polityczny dużej części polskiego społeczeństwa. Większości uważa że się im coś należy a zwłaszcza cnotliwi i bez skazy politycy jak też Wisła miodem i mlekiem płynąca.
4 miesiące temu / Krzysiek
 
Zgadzam się, że zaufanie do p. Korwina-Mikke warto mieć ograniczone, jednak może warto zaufać p. Braunowi?
4 miesiące temu / Ewcia
 
Życie osobiste pana Korwina-Mikke zmusza nas, katolików do ograniczonego zaufania do Jego osoby!
4 miesiące temu / Ula
 
Marek Jurek to jest System. Ludzka twarz MJ to tylko sprzeciw wobec aborcji. Generalnie obowiązujący System wspierany przez Jurka nie ma ludzkiej twarzy. Działania Marka Jurka w obronie życia przy zachowaniu Systemu są z góry skazane na porażkę. Dlatego cenniejszy jest związek z Korwinem niż z Markiem Jurkiem. Ale to Marek Jurek wybrał swą porażkę, nie Koalicja.
4 miesiące temu / exer
 
Jurek wie że ta koalicja będzie niszczona że wszystkich stron. MJ nigdy nie nadstawki karku. Zawsze będzie trzymał z władzą. W końcu celem zydowskiego PiS jest i będzie delegalizacja Narodowców. Jurek ma ciepłą posadkę i poparcie PiS, PO co mu kłopoty. Taki pisowski wentyl bezpieczeństwa.
4 miesiące temu / agro
 
Ave Maria! Moim zdaniem autor artykułu nie docenia tak ważnych spraw, jak ochrona życia poczętego i ochrona dzieci i młodzieży przed deprawującą edukacją seksualną typu zachodniego. Dla katolika już same te dwie sprawy wystarczą, żeby poprzeć koalicję pana Brauna, pana Winnickiego i pana Mikke. Chciałabym, żeby w ich gronie był też pan Jurek.
4 miesiące temu / Ewcia
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "65786"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.