DZIŚ JEST:   07   SIERPNIA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Kajetana z Thieny
Bł. Edmunda Bojanowskiego
 
 
 
 

Na progu nowej „plagi egipskiej”. Koronawirus, brak żywności i upadek rolnictwa

Na progu nowej „plagi egipskiej”. Koronawirus, brak żywności i upadek rolnictwa
źródło: pixabay.com

Według ekspertów przy ONZ utrzymująca się w wielu krajach na świecie niepewna sytuacja gospodarcza w związku z epidemią koronawirusa może za kilka tygodni doprowadzić do braków żywnościowych na niemal wszystkich kontynentach.

 

Jak zauważa Marek Budzisz na portalu wPolityce.pl nadciągający kryzys widać m.in. na przykładzie Kazachstanu i Rosji. Pierwszy kraj jest jednym z największych na świecie producentów mąki, a w ostatnim czasie bardzo mocno ograniczył jej eksport, na czym szczególnie cierpi Rosja. W odpowiedzi na te działania na Kremlu rozpoczęła się dyskusja odnośnie ograniczenia sprzedaży zagranicznej zboża. „Warto przypomnieć, że ostatnim razem kiedy Rosja wprowadziła ograniczenia związane z eksportem zboża wybuchła Arabska Wiosna, bo w obliczu wzrostu cen ziarna rządy arabskich państw importerów nie były w stanie nadal subsydiować cen chleba”, wskazuje autor.

 

Ograniczenia w eksporcie żywności to jedynie wierzchołek góry lodowej. Jeszcze większym problemem, zwłaszcza w Europie, może okazać się brak rąk do pracy, w szczególności na zachodzie kontynentu. „Brytyjskie zrzeszenia farmerów, zwłaszcza wyspecjalizowanych w produkcji warzyw, już alarmują rząd, że w związku z wprowadzonymi ograniczeniami w przemieszczaniu się nie będą w stanie zatrudnić szacowanej na 80 tys. osób armii sezonowych pracowników rekrutujących się głównie z Polski i Rumunii”, pisze Budzisz.

 

Jeszcze gorsza sytuacja jest w Niemczech, gdzie potrzeba ponad 300 tys. pracowników sezonowych. Najbardziej dramatycznie wygląda wszystko we Francji, gdzie tylko do zbioru truskawek i szparagów potrzeba co najmniej 200 tys. pracowników sezonowych, zaś kolejnego miliona do pozostałych prac w rolnictwie.

 

To jednak nie wszystko. Już niedługo może się okazać, że kraje UE i nie tylko postanowią pójść drogą Szwajcarii, która posiada jedne z największych na świecie, jeśli nie największe, rezerwy żywieniowe. „Liczące 8,5 mln ludzi państwo, importujące niemal 50 proc. konsumowanej żywności, utrzymuje w postaci rezerw strategicznych 63 tys. ton cukru, 160 tys. ton mąki, 33,7 tys. ton oleju i nawet 400 tys. ton paszy dla bydła. Jeśli inne państwa, po doświadczeniach epidemii, będą chciały powiększyć swe zapasy, to na światowym rynku żywności mogą zacząć się niedobory”, alarmuje publicysta.

 

Jak na tle tego wszystkiego wygląda Polska? Według ekspertów nasz kraj jest samowystarczalny w zakresie produkcji żywności i jednocześnie jest największym w UE europejskim jej eksporterem i w mniejszym stopniu doświadczy zmiennej koniunktury rynkowej. „Nie oznacza to, że nie grozi nam drożyzna, czy niedobory niektórych artykułów. Będziemy musieli przygotować się na presję państw importerów żywności w Europie, w pierwszym rzędzie Niemiec, aby w imię solidarności podzielić się z nimi naszymi zasobami. Nie można ustąpić. Tym bardziej, że to otwiera naszym firmom perspektywę ekspansji”, podsumowuje Budzisz.

 

źródło: wPolityce.pl

TK

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

 

 

Czytaj także:
DATA: 2020-03-30 14:29
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Antoni Dzięki tym wynalazkom gospodarka mogła podtrzymywać ciągły przyrost ludności i pojawienie się miliardów ludzi na Ziemi - bez nich nastąpi załamanie populacji. Wynalazki to jedno, a drugie to jaki z nich robimy użytek.
3 miesiące temu / zgred
 
Teraz bruksela ogłosi stan klęski żywnościowej i ustali przymusową relokacje taniej siły roboczej z Europy Wschodniej lub wpuści czekających u wrót imigrantów, w których wrze już krew, aby dobrać się do skóry białym panom z Europy zachodniej. Mogą też w ramach solidarności z rolnikami zakasać rękawy i pospieszyć z pomocą. Są wśród nich czerwoni towarzysze z Polski, więc pokażą im jak organizuje się czyny społeczne. Jaki byłby splendor.
4 miesiące temu / Jonas
 
Rąk do pracy nie zabraknie bo w wielu branżach mają być zwolnienia i redukcję.Inna sprawa czy będą chcieli pracować czy będą domagać się gotówki np. od państwa.
4 miesiące temu / Dla PL
 
Do p. Antoniego: Uważam podobnie! W ogóle od kilku lat mam takie przemyślenia szczególnie względem prądu. Zresztą niektórzy zauważają, że po trzech dniach ciemności większość ludzkości obywać się będzie bez prądu - czyli da się żyć!
4 miesiące temu / wrocławiak
 
A jeszcze kilka lat temu wmawiali nam że glód w Europie jest niemożliwy...
4 miesiące temu / Polka
 
Kto przejmie ziemie opuszczone przez przybyłych uchodźców do Europy za Tuska? Będą skolonizowane jak po wywózce ludzi nazwanych niewolnikami z Afryki do Ameryk?
4 miesiące temu / Sylwiusz
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.