DZIŚ JEST:   04   LIPCA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Elżbiety Portugalskiej
Bł. Piotra Frassatiego
 
 
 
 

„Na kolanach wielbię Cię”, chyba że akurat są ŚDM w Panamie [FOTO]

„Na kolanach wielbię Cię”, chyba że akurat są ŚDM w Panamie [FOTO]

„O mój Jezu w Hostii skryty, Na kolanach wielbię Cię…”. Niestety, słowa tej znanej pieśni nie zawsze znajdują pokrycie w rzeczywistości. Znamy bowiem tak wiele, boleśnie raniących katolickie serca, przykładów braku czci dla Najświętszego Sakramentu. Obrazy, które przecież znamy z naszych świątyń, kiedy Komunia Święta udzielana jest „do ręki”, czy odbywających się dziwacznych pseudotanecznych podrygów przed wystawionym w monstrancji Najświętszym Sakramentem na długo pozostają przed oczyma… Podobnie z pewnością jest z fotografią wykonaną podczas Światowych Dni Młodzieży w Pananamie.

  

Widzimy na niej kapłana trzymającego monstrancję z Najświętszym Sakramentem. Ksiądz czyni to pobożnie i zgodnie z obowiązującymi regułami. Monstrancję dotyka poprzez specjalny welon. Z godną pochwały postawą duchownego kontrastuje zachowanie młodej dziewczyny, która nie dość, że uczestniczy w adoracji w stroju pasującym raczej do wakacji na plaży niż do modlitwy przed Najświętszym Sakramentem, to jeszcze postanowiła... dotknąć monstrancji. Ponadto na drugim planie fotografii widzymy grupę osób. Dominującą pozycją w obliczu realnie obecnego w Najświętszym Sakramencie Syna Bożego nie jest jednak klęczenie, a... siedzenie.

 

Dlatego z pewnością warto przypomnieć kilka z opublikowanych na naszym portalu materiałów dotyczących czci jaka powinna otaczać Najświętszy Sakrament:

 

6 rzeczy, o których zbyt często zapominamy przed Najświętszym Sakramentem

 

Wiara w Realną Obecność z roku na rok jest coraz słabsza. Coraz więcej ludzi (w tym nawet zadeklarowanych katolików) ma bardzo słabą albo wręcz zerową świadomość eucharystyczną. A przecież w tym chlebie jest Zmartwychwstały Chrystus!

Upadek czci dla Najświętszego Sakramentu – przejaw kryzysu cywilizacji

Sposób obchodzenia się z Najświętszym Sakramentem także budzi uzasadnione oburzenie. Niekiedy, zwłaszcza przy okazji masowych Mszach świętych odprawianych na zewnątrz, jest przechowywany w plastikowych kubkach albo rozdawany ponad głowami wiernych, bez zachowania elementarnej ostrożności. Coraz bardziej podczas celebry ograniczany jest czas na dziękczynienie po Komunii.

 

Św. Franciszek o Najświętszym Sakramencie

 

Niech więc wszyscy szafarze tych najświętszych posług, zwłaszcza ci, którzy to czynią nieodpowiedzialnie, zastanowią się, jak liche są kielichy, korporały i obrusy, które służą do ofiary Ciała i Krwi Pana naszego.

Cześć dla Najświętszego Sakramentu nie może mieć granic!

Każdy człowiek, nawet nie mając fachowego wykształcenia teologicznego, wie i czuje w sercu, że postawa klęcząca jest godniejsza niż stojąca, tak samo jak stojąca mocniej niż siedząca wyraża szacunek. Język gestów znany jest nie tylko z Kościoła. Uczniowie wstają, gdy do sali wchodzi nauczyciel. Podobna etykieta obowiązuje w sądach.

 

JA KATOLIK: „Interkomunia” i inne dziwactwa. Kto w Kościele szanuje jeszcze Najświętszy Sakrament?

 

 

 

 

luk


DATA: 2019-02-08 11:50
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
26
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Cóż wg mnie dla Boga istotą jest to czy klęka serce, a nie noga ...
8 miesięcy temu / iteb
 
Boże, jak oni są zgorszeni klękaniem dla Twojej chwały, nie widzą swojej herezji jak nieuk ortograficznego błędu... Uwiera ich Tradycja Kościoła, biją w katolicką kulturę z rozpędu, bo trawi ich gorączka złota, lewicowego obłędu! Króluj nam Chryste!
ponad 1 rok temu / ry.janszarmach
 
Kto szanuje Przenajświętszy Sakrament ? Ten , kto DOŚWIADCZA Boga , a właściwie komu Bóg daje się w jakimś stopniu poznać . Np. Św. siostra Faustyna czy Św. o. Pio nie mieli z tym problemu . Oni wiedzieli , że przyjmują Boga Osobowego z całym Jego Majestatem .
ponad 1 rok temu / c-a
 
Dla nie wiedzących, bo już nie pamiętających czym są balaski, należy się wyjaśnienie że balaski ołtarzowe w kościele jest to rodzaj przegrody odgradzającej prezbiterium od nawy głównej wykonanej ze szlachetnych materiałów która to przegroda służyła jako klęcznik dla wiernych w czasie przyjmowania Komunii Świętej. Po II Soborze Watykańskim, balaski były usuwane z różnym nasileniem w zależności od bp.diecezji, a do chwili obecnej prawie już nie występują w kościołach w Polsce, poza nielicznymi wyjątkami. Wkrótce znów powrócą wraz z całą Tradycją Kościoła Katolickiego, a według orędzi z Nieba, stanie się to po Wielkim Ostrzeżeniu / Mały Sąd /. Króluj nam Chryste!
ponad 1 rok temu / ry.janszarmach3
 
Za żarliwe odbieranie Panu Bogu chwały, w nagrodę w Piekle, będą pić rozpacz z beczki swojej pychy i na nic będą ich wrzaski! Przez długie lata jak odurzeni, tłamsili Boże łaski, bo pychą swą stawiali opór Bożej woli, a wystarczyło przywrócić balaski. Króluj nam Chryste!
ponad 1 rok temu / ry.janszarmach3
 
Czy to już może za nich, przestali się modlić święci? Bo jak mówi prorok z Gór - Boży: Oni są jak wścieknięci! Lecz ja będę się modlił, za tych zbuntowanych zaciekle, by przez swe sztywne kolana, nie zesztywnieli w Piekle. Króluj nam Chryste!
ponad 1 rok temu / ry.janszarmach3
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.