DZIŚ JEST:   04   CZERWCA   2020 r.

Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana
Św. Franciszka Caracciolo
Św. Optata z Mileve
 
 
 
 

Cześć dla Najświętszego Sakramentu nie może mieć granic!

Cześć dla Najświętszego Sakramentu nie może mieć granic!
Fot. Daniel Dmitriew / FORUM

W Polsce nie jest najgorszej. Jeszcze. Na Zachodzie przyjmowanie Komunii Świętej do rąk jest normą. U nas wciąż – na szczęście – rzadkością. I nie warto takiego stanu zmieniać. Więcej – o cześć dla Pana Jezusa, realnie obecnego w Najświętszym Sakramencie, należy nieustannie zabiegać. Furtek profanacji otwierać nie wolno. Z żadnego powodu.

 

Każdy człowiek, nawet nie mając fachowego wykształcenia teologicznego, wie i czuje w sercu, że postawa klęcząca jest godniejsza niż stojąca, tak samo jak stojąca mocniej niż siedząca wyraża szacunek. Język gestów znany jest nie tylko z Kościoła. Uczniowie wstają, gdy do sali wchodzi nauczyciel. Podobna etykieta obowiązuje w sądach.

 

Dokonana na Zachodzie kilka dekad temu zmiana sposobu udzielania Komunii Świętej w sposób oczywisty wpłynęła na ludzką świadomość, wiarę w realną obecność Pana Jezusa w konsekrowanej Hostii oraz cześć wobec Najświętszego Sakramentu.

 

Dzisiaj Kościół na Zachodzie przeżywa ogromny kryzys. Apostazja całych narodów i kiepska kondycja katolicyzmu w Europie wynika między innymi z upadku czci dla Najświętszego Sakramentu i osłabienia wiary w realną obecność Pana Jezusa w Eucharystii. Chyba nie chcemy iść ich tą drogą zagłady?

 

Komunia do rąk jest jednak nie tylko mniej pobożna. Takie rozwiązanie grozi profanacją, która – nawet jeśli jest niezamierzona – nigdy nie powinna mieć miejsca.

 

„Jeśli chodzi o profanacje mimowolne, przy Komunii do ust, dzięki użyciu pateny, puryfikaterzy przewidzianych przez mszał oraz dzięki naturalnej dbałości przy udzielaniu i przyjmowaniu świętej Hostii, ryzyko prawie nie istnieje. W przypadku Komunii na rękę potrzebny byłby cud, żeby przy każdej Komunii jakaś cząstka nie upadła na ziemię lub nie została na dłoni wiernego” – zauważa ks. biskup Juan Rodolfo Laise OFMCap w książce pt. „Komunia św. na rękę?” wydanej w Polsce przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi oraz Fundację Świętego Benedykta.

 

W naszym kraju w ostatnim czasie miały miejsce dwa cuda eucharystyczne – w roku 2008 w Sokółce i w roku 2013 w Legnicy. Powinno dać nam to do myślenia i skłonić zarówno wiernych jak i pasterzy Kościoła w Polsce do jeszcze silniejszej troski o godne udzielanie sakramentów, w tym Najświętszego Sakramentu.

 

Tymczasem w parafiach Ostrowa Wielkopolskiego z powodu lokalnego wzrostu zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby wiernym zasugerowano, że mogą przyjmować Ciało Chrystusa do rąk. Teoretycznie ma to zmniejszyć ryzyko zachorowania, jednak nikt nie ma pewności, że udzielanie Komunii Świętej w sposób tradycyjny, a więc wprost na język, może sprzyjać zapadaniu na WZW. Wszak nikt nie mówi o epidemii, a Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego i Powiatowa Inspekcja Sanitarna proszą, by nie ulegać panice.

 

Nigdy nie można akceptować umniejszania czci dla Najświętszego Sakramentu, dlatego zachęta do przyjmowania Pana Jezusa na rękę z powodu wątpliwych przesłanek nie jest rozwiązaniem trafnym. Oswaja bowiem wiernych z popularną na Zachodzie formą przystępowania do Komunii Świętej, która utrudnia wiarę w realną obecność i grozi profanacjami.

 


Michał Wałach
 


DATA: 2017-06-01 12:20
AUTOR: MICHAŁ WAŁACH
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

tu nie trzeba być przemądrzałym znawcą kościelnych przepisów każdy człowiek wierzący, że Bóg jest realnie obecny w Najświętszym Sakramencie po prostu upada przed Bogiem na twarz ! Wielbi Boga całym sobą ! Kocha Boga ! Przyjęcie Komunii Świętej na kolanach to najwyższy szacunek jaki człowiek może oddać Bogu który przychodzi do jego serca! W mojej parafii też księża "wymuszają " przyjmowanie byle jak na stojąco ! Na stojąco to nie jest postawa przed Bogiem !!! Dlatego coraz więcej ludzi ucieka do balasek żeby uklęknąć !!!! Lud wie jak godnie przyjąć Boga a kapłan nie wie ???? Dziwne ....to jest od szatana ,że się do Komunii Świętej ludzkie nie zginają kolana.....
2 miesiące temu / acf
 
Przykładem może być diecezja siedlecka gdzie po latach niszczenia czci do Najświętszego Sakramentu ludzie prości odzyskują balaski, pateny i kolana. Wierzący Biskup. Nadal bardzo się dziwię że można po polsku coś napisać przeciw obyczajom katolickim w Polsce. Prywatnie sądzę że taka osoba już nie jest Polakiem. Przyczyniły się do tego nie kontrolowane "ruchy pentakostalne z zachodu" które bez kontroli zmiażdżyły polską pobożność. I tak mamy tysiące zmiażdżonych przez praktyki "ruchów odnowowych" których ojcowie pozytywnie odczytali pisma Hegla,Marksa i kilku innych byłych otwartych wrogów Kościoła. Ta wiedza już jest dostępna na gruncie akademickim. Lenistwo i strach mogą stanąć na przeszkodzie w dotarciu do niej. Wystarczy posłuchać Ks. profesora Stanisława Guza czy innych.
ponad 3 lata temu / Leo
 
To tylko pretekst, ta żółtaczka (pewnie tam sporo imigrantów zza Buga). W podobny sposób zmuszono ludzi do przyjmowania komunii św w pozycji stojącej. Zlikwidowanie balasków i narzucenie ludziom ustawiania się w kolejce do komunii św. zmusza ludzi, którzy w większości z radością by uklękli, by przyjąć Pana, do wygibasów za plecami stojących przed nimi. To przykre, patrzeć na to, jak ludzie szybko kucają za plecami innych przed przystąpieniem do komunii św. Muszę pochwalić moją parafię pw. Św. Elżbiety w Powsinie, gdzie balaski ocalały, co pozwala ludziom na przyjmowanie Ciała Pańskiego z szacunkiem, klęcząc. Do niedawna nawet kazania były wygłaszane z ambony (nowy proboszcz, niestety, nie chce się na ambonę pofatygować).
ponad 3 lata temu / MAC
 
JPII nauczał: "Komunia Sw. TYLKO do ust i na KLĘCZKACH" ale wielu polskich duchownych woli stawiac JPII pomniki (często bez podobienstwa) niż stosowac w życiu jego nauki.
ponad 3 lata temu / 1
 
Panie Michale, tak bardzo niepokoi Pana przyjmowanie Komunii św. "na rękę", a nie martwi Pana ZGODA biskupów miejsca na ustanawianie tzw. "nadzwyczajnych świeckich szafarzy", którzy udzielają Komunii św. w trakcie Eucharystii (mężczyźni żonaci w wieku 25-65 lat; w niektórych diecezjach jest ich więcej niż kapłanów). Ich posługę tłumaczy się tym, że bez owych "szafarzy" udzielanie Komunii św. będzie trwało zbyt długo! Kuriozalne! Dokąd księża się tak spieszą? Dla mnie to jest PROFANACJA Najświętszego Sakramentu i w wielu polskich parafiach ma miejsce codziennie!!! Kapłani sami na własną prośbę rezygnują z IM tylko przynależnej posługi wobec wiernych. Przecież udzielanie Komunii św. to istotna część każdej Mszy św. i w sytuacji kadrowej kościoła w Polsce nie ma żadnych przesłanek, aby tolerować ustanawianie "nadzwyczajnych świeckich szafarzy"!!!
ponad 3 lata temu / A-Z
 
Matka Najswietsza i Apostolowie zawsze przyjmowali Pana Jezusa w postawie kleczacej KROPKA. Kto tego nie wiem niech doczyta sobie w pismach mistykow jak np. Mistyczne Miasto Boze czy np. Ostrzezenie z zaswiatow. I blagam nie mowcie ze to zakazane albo wizje prywatne bo zal mnie ogarnia na glupote ludzka. Nie istieja zadne objawienia prywatne, bo Duch Swiety poucza lud przez kokretne osoby jak np. sw.s Fausytyne czy sw. Marie z Agredy. CSSML
ponad 3 lata temu / owca.Chrystusa
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.