DZIŚ JEST:   03   SIERPNIA   2020 r.

Św. Lidii z Tiatyry
Św. Nikodema
 
 
 
 

Na beskidzkim szlaku architektury sakralnej. Piękny kościół z dziewięcioma ołtarzami

Na beskidzkim szlaku architektury sakralnej. Piękny kościół z dziewięcioma ołtarzami
Fot. Jan Bereza

Kościół w Łodygowicach koło Żywca to jedna z największych drewnianych świątyń w polskich Beskidach. Wiodą do niej 54 schody kamienne, których remont rozpocznie się w tym roku. Wieloletnie prace konserwatorskie pozwoliły wyeksponować zabytkowe elementy i polichromie, ale na renowację czeka jeszcze unikatowa zasłona wielkopostna, którą na okres Wielkiego Postu zasłaniany jest ołtarz główny.

 

Do położonego na wzniesieniu w centrum wioski kościoła można dostać się kamiennymi schodami biegnącymi od placu podobnego do rynku miejscowości. Historia parafii w sięga XIII wieku, kiedy to jej patronem był św. Stanisław Biskup Męczennik. Najpóźniej w XVI wieku nowymi patronami stali się św. Szymon i św. Juda Tadeusz.

 

Stojący do dzisiaj drewniany kościół powstał w latach 1634 – 1636 jako jednonawowa świątynia o konstrukcji zrębowej zbudowana na rzucie krzyża z bali modrzewiowych.  Wchodząc do kościoła z dolnego placu, dopiero po przekroczeniu progu dostrzeżemy przestronne i bogato udekorowane wnętrze, robiące wrażenie dzięki wieloletnim pracom renowacyjnym i konserwatorskim. Bryła kościelna ma 40 metrów długości, a jej szerokość waha się od 15 do 22 metrów. Największa szerokość wynika z wybudowania bocznych kaplic, przykuwających uwagę kolorowymi polichromiami i licznymi rzeźbami.

 

Kościelna nawa główna ma kształt prostokąta, do którego przylegają kaplice boczne – Matki Bożej Różańcowej i św. Franciszka z Asyżu. Od strony placu kościelnego wchodzi się do kaplicy Ogrojec z darzoną szczególnym kultem figurą Pana Jezusa Frasobliwego.

 

Dzięki dużej przestrzeni w kościele umieszczono łącznie aż 9 ołtarzy, z największym dwuczęściowym ołtarzem głównym utrzymanym w stylu rokoko, wykonanym w 1715 roku. W centrum ołtarza ulokowane są wysuwane obrazy z patronami parafii – świętymi apostołami Szymonem i Tadeuszem Judą oraz obraz Zesłania Ducha Świętego. Nad nimi umieszczony jest mniejszy obraz przedstawiający Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny.

 

Na odnowione przez lata i zadbane wnętrze warto spojrzeć z chóru, gdzie wbudowane zostały XIX-wieczne organy i gdzie można zobaczyć także fisharmonię. Kościół okalają zabudowane drewniane podcienia o szerokości ok. 2 metrów, zwane sobotami, w których wierni przybywający już w sobotę na niedzielną Mszę św. czekali całą noc, w różnych warunkach pogodowych. Na zewnętrznych deskach sobot do dzisiaj zachowały się ślady po kulach wystrzelonych przez niemieckich żołnierzy, ostrzeliwujących kościół w czasie II wojny światowej.

 

- Nasz kościół wpisany jest w projekt Beskidzkiego Muzeum Sakralnej Architektury Drewnianej Diecezji Bielsko – Żywieckiej. W przyszłym roku zakończy się remont schodów i konserwacja zasłony wielkopostnej, którą będziemy chcieli pokazywać zwiedzającym naszą świątynię pielgrzymom i turystom. Wieloletnie prace w kościele nie byłyby możliwe bez ofiarności parafian i pozyskiwaniu środków zewnętrznych na ten diecezjalny projekt. Renowacja ołtarzy i polichromii zaczęła się w 1998 roku, ale jej efekty cieszą wszystkich wiernych – mówi ksiądz Józef Zajda, proboszcz parafii pw. Świętych Szymona i Judy Tadeusza w Łodygowicach.

 

Jan Bereza

 

 

Fot. Jan Bereza


DATA: 2020-07-28 07:50
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Błagam: nie opisuje tych perełek tak ostentacyjnie, poniewaz słoiki nam je zadepczą!
7 dni temu / Hanys GórnoŚl
 
Największy w Europie drewniany kościół jest w Haczowie k. Krosna
8 dni temu / Turysta
 
@Jan - To samo chciałem zapytać. Nie mieści mi się to w głowie, że od kilkudziesięciu lat te cudowne ołtarze zostały porzucone przez kapłanów a PRZENAJŚWIĘTSZA OFIARA jest sprawowana na ohydnych, drewnianych, metalowych a nawet z tworzyw sztucznych stołach, które czasami jak w takim kościele uda się gdy biskup zezwoli, odprawić MSZĘ ŚWIĘTĄ W TRADYCYJNYM RYCIE RZYMSKIM, są wynoszone z prezbiterium do zakrystii albo gdzieś w kąt. To jest jakaś niepojeta paranoja do czego doszło po Soborze Watykańskim 2. Serce boli jak się na to patrzy ale wg. papieża, całej hierarchii Kościoła i kapłanów jak i całego duchowieństwa i wiernych /poza kapłanami tradycjonalistami i wiernymi TRADYCJI KATOLICKIEJ /wszystko jest ok., super, cacy. To jest najgorszy horror, jak strasznie kapłani profanują PRZENAJŚWIĘTSZĄ OFIARĘ. MSZA ŚWIĘTA jest sercem i całą istotą KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO, dzięki MSZY ŚWIĘTEJ KOŚCIOŁ ŻYJE a BÓG ZBAWIA DUSZE. I to zostało najbardziej zniszczone przez SW II !!!
9 dni temu / Daro
 
Tylko po co ten obrzydliwy stół do novusa?
9 dni temu / Jan
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.