DZIŚ JEST:   01   GRUDNIA   2020 r.

Św. Edmunda Campion, męczennika
Św. Eligiusza, biskupa
 
 
 
 

„Na antypodach wolności”. Nowa książka Tomasza Cukiernika

„Na antypodach wolności”. Nowa książka Tomasza Cukiernika
fot. pixabay

Gdy mówimy o cudach gospodarczych, myślimy zazwyczaj o Tajwanie, Kongkongu, Singapurze, ewentualnie powojennych Niemczech. Mało kto wie, że podobny „cud” wydarzył się w Nowej Zelandii. Książka Tomasza Cukiernika „Na antypodach wolności” tę lukę wypełnia.

 

To właśnie w kraju, na tytułowych antypodach, w latach 1984-94 przeprowadzono proces deregulacji i liberalizacji gospodarki. Dotychczasowy model państwa opiekuńczego okazał się bowiem nie do zniesienia.  W efekcie z jednego z najbardziej przeregulowanych krajów OECD stał się jednym z najmniej przeregulowanych państw.

 

Niebagatelne okazały się też korzyści gospodarcze, takie jak gwałtowny spadek bezrobocia i inflacji. Nawet w przedsiębiorstwach państwowych wprowadzono – jak dalece to możliwe – zasady rynkowe. Przyczyniło się to do wzrostu ich efektywności. Prywatyzacja przyniosła także wymierne korzyści etyczne – zmniejszyła mianowicie poziom korupcji. Stało się to zarówno dzięki wysokim płacom dla urzędników (obawiającym się utraty pracy), jak i zmniejszeniu liczby korupcjogennych pozwoleń i regulacji. W efekcie na przykład w 2016 roku Nowa Zelandia znalazła się na 1 miejscu w rankingu percepcji korupcji – ex aequo z Danią.

 

Interesujące przykłady i konkretne dane dotyczące reform w Nowej Zelandii sprawiają, że warto sięgnąć do książki Tomasza Cukiernika. Co jeszcze istotniejsze – autor nie pomija wątku polskiego. Porównuje bowiem nowozelandzkie reformy z tymi przeprowadzonymi w Polsce podczas transformacji ustrojowej. Niestety bilans ten nie wypada korzystnie dla naszego kraju.

 

Zdaniem autora Polacy nie przejęli nowozelandzkich wzorców. Wprawdzie polski PKB per capita wzrósł z 1731 dolarów na głowę do 15 250 dolarów na głowę w latach 1990-2018. Polska zaczęła też doganiać zachód – jednak zbyt wolno. Na przykład według MFW polski PKB per capita wynosił 36 procent PKB Niemiec, a w 2019 roku niecałe 63 procent. Rządzący polską nie zdecydowali się ze skorzystania z nowozelandzkiego wzorca.

 

Książka Cukiernika to dobre uzupełnienie biblioteki każdego zwolennika wolnego rynku. Przykład egzotycznego kraju i omówione konkretne przykłady przeprowadzonych w nim reform pokazują, że istnieje alternatywa dla powszechnego w Europie modelu państwa opiekuńczego, państwa dobrobytu.

 

Patronat nad książką objął portal PCh24.

 

mjend

 

Tomasz Cukiernik

Na antypodach wolności

Wydawnictwo: 3DOM Częstochowa 2020

Oprawa: miękka

Stron: 199  

 


DATA: 2020-07-10 18:10
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Szkoda, że autor nie wspomniał, że w tej "wspaniałej" Nowej Zelandii morduje się w majestacie prawa dzieci nienarodzone do 20 tygodnia życia. To bardzo psuje sielankowy obraz antypodów.
4 miesiące temu / Nadwarcie20
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.